Sněz tu žábu 2019

Festival francouzského divadla Sněz tu žábu nabídne už popáté ojedinělý náhled na současné frankofonní divadlo a drama. Hlavním hostem pátého ročníku festivalu bude francouzská inscenace TIMON / TITUS režiséra Davida Czesienskiho a hereckého kolektivu OS’O.

Festival Sněz tu žábu už pět let představuje českému publiku to nejzajímavější ze současné frankofonní dramatiky. Prostřednictvím hostující inscenace a scénického představení několika poprvé přeložených divadelních textů, které byly vybrány z otevřené autorské výzvy, se snaží postihnout žánrovou pestrost i tematickou různorodost. Festival nabízí také možnost diskuzí a osobních setkání s některými autory a dalšími umělci.

„Daří se nám budovat umělecké vazby i prosazovat – podle našeho názoru obohacující – francouzské texty do českých divadel nebo rozhlasu,“ říká ředitelka festivalu Natálie Preslová a připomíná právě například dramatizaci hry Můj bratr, má princezna známé autorky pro děti Catherine Zambon na ČRo Dvojka.

Rozrůstající se aktivity Sněz tu žábu, především pak první festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy (druhý ročník se uskuteční v září 2019), ale podle Natálie Preslové paradoxně pátému ročníku pražské přehlídky trochu uškodily: „Bohužel, i přes velice kladné hodnocení nám grantová komise Prahy na spojený projekt obou festivalů poskytla nižší podporu než na minulý ročník Sněz tu žábu.“

V programu se tak nedostane na všechny texty vybrané v dramatické výzvě. Natálie Preslová: „Mrzí nás to, ale programovou linii scénických skic jsme museli zkrátit. O to víc se ale diváci budou moci zapojit do diskuzí či workshopů, nachystaný máme třeba konverzační rychlokurz francouzštiny, kurz psaní pro divadlo pro veřejnost či masterclass workshop s ředitelkou spřízněného pařížského kulturního prostoru Anis Gras Catherine Leconte.“

Hlavním hostem pátého ročníku Sněz tu žábu bude svérázná adaptace dvou Shakespearových her TIMON / TITUS mladého hereckého kolektivu OS’O a režiséra Davida Czesienskiho.

Hlavní dramaturgyně Sněz tu žábu Linda Dušková k výběru čistě autorské činoherní inscenace: „Kolektivní rukopis se tu projevuje nejen sevřeností v precizních vztazích mezi herci na jevišti, ale také dramaturgickou hloubkou. Je to úplně jiný inscenační přístup, atmosférou se hra podobá třeba filmu Rodinná slavnost. Tematicky pak tvůrci pracují s motivem dluhu, na který nahlíží ve všech možných významech: od finanční krize Evropské unie až po napjaté emoce ve vztahu s prarodiči.“

Vybraní čeští režiséři představí scénické skicy dvou dramatických textů v prvním českém překladu: experimentální scénickou báseň Namaran francouzské dramatičky a herečky Laury Tirandaz a poetickou „retro“ komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí Oliviera Sylvestreho. (První kanadský autor v historii festivalu získal za svou dramatickou prvotinu La beauté du monde prestižní Prix Gratien-Gélinas i nominaci na Cenu Generálního guvernéra, ve finálovém výběru nejvýznamnějšího kanadského literárního ocenění se ocitly i jeho nejnovější povídky Noms fictifs.)

Po celou dobu festivalu bude k vidění i výstava vzniklá z projektu Korespondence, ve kterém si francouzský a český umělec vyměňují dopisy a plní „úkoly“, aniž by si vzájemně rozuměli. Diváci se mohou těšit i na divadelně-ilustrátorský souboj, zmíněné diskuze s autory či workshopy, koncerty i lekce francouzštiny a ateliér psaní pro divadlo pro začátečníky.

Konání festivalu: 10.-12. května 2019 v pražském Studiu ALTA

 

Galerie

Komentáře

Komentáře