Stručné dějiny Hnutí (Městská divadla pražská)

Kontroverzní dílo Petry Hůlové o převýchově mužů v nepříliš vzdálené budoucnosti poprvé na jevišti.

Městská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí. Divadelní verzi napsala autorka přímo pro tuto příležitost a české premiéry se dočká 30. března v Komedii.

Režisér inscenace Armin Petras není českému divadlu neznámý: jeho dramatizaci Anny Kareniny uvedlo v sezoně 2011/2012 brněnské Divadlo Reduta a před dvěma roky nastudoval v Berlíně scénické čtení hry Buňka číslo právě od Hůlové: „Mám rád Petřin smysl pro humor. Je skutečnou nekonformní intelektuálkou, feministickou punkerkou, a to je dobrý přístup.”

Inscenaci nazkoušel s českými i německými herci: „Rád překračuji hranice a čerpám vlivy z různých stran. Rozdíly mezi zeměmi mohou být pro inscenaci plodné. Navíc práce s lidmi z bývalého Československa je pro mě jako návrat domů, ke svým starším sestrám a bratrům,“ dodal Petras, který se s rodiči na konci šedesátých let přestěhoval do NDR (Německé demokratické republiky).

Román zabývající se feminismem, přesněji mužskou a ženskou otázkou, vyšel v roce 2018. Petra Hůlová poté text dramatizovala: „Psala jsem prostě jen adaptaci, a to bez ohledu na cokoli, naprosto svobodně. Teprve pak přišel na řadu Armin se svojí vizí. Jeho způsob tvorby mě naprosto uchvátil: obrovská soustředěná energie, jasná představa a nekompromisní směřování k ní.“

 

Stručné dějiny Hnutí jsou prvním velkým zahraničním koprodukčním projektem Městských divadel pražských. Mezinárodní spolupráce je jednou z klíčových aktivit, kterou MDP chtějí i nadále akcentovat, ať už formou recipročních výměn, networkingu nebo koprodukcí.

 

Autorka: Petra Hůlová, překlad do němčiny: Doris Kouba, režie: Armin Petras, dramaturgie: Brigitte Ostermann, Fabian Schmidtlein, kostýmy: Patricia Talacko, hudba: Jörg Kleemann

Hrají: Sarah Haváčová, Stephanie Leue, Martin Donutil, Felix Mühlen

Premiéra: 30. března v divadle Komedie

 

Inscenace vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Ministerstva kultury České republiky a za příspěvku Bavorského státního úřadu a Českého centra v Mnichově.

 

Galerie

Komentáře

Komentáře