Švandovo divadlo – Den otevřených dveří

Ve Švandově divadle bude 8. září Den otevřených dveří s prohlídkami. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková nebo Oskar Hes.

Ti se spolu s návštěvníky tentokrát vydají i po stopách odcizené věci, která ke smíchovské scéně dlouhá léta neodmyslitelně patřila. Součástí prohlídkového okruhu bude tak místo činu z krimi dramatu Lady Macbeth z Újezdu. Dobový příběh o lásce a zabíjení z Prahy konce 19. století měl ve Švandově divadle premiéru letos na jaře a v září se na program vrací.

Prohlídky ozvláštněné soutěží pojednané v duchu detektivního pátrání začínají 8. září od 14 hodin v každou celou hodinu a potrvají až do 19 hodin. Vstup je zdarma a rezervace předem není nutná. Nahlédnout bude možné například na jeviště Velkého sálu, do hereckých šaten, maskérny, skladu garderoby, prostoru za scénou a do dalších zajímavých míst. Po celý den bude otevřena také divadelní kavárna.

Pro návštěvníky budou připraveny slevové akce na vstupenky vybraných inscenací (1 + 1 zdarma), soutěže o ceny a krátká ukázka toho, jak vzniká zločin na jevišti. V prodeji budou divadelní suvenýry a další drobné dárky. Zapsat se bude možné také na workshopy zaměřené na výuku herectví, pohybu, rétoriky, fotografie, scénografie a dalších uměleckých disciplín – nabídnou zájemcům poslední volná místa.

A vyplatí se počkat i na samotný závěr Dne otevřených dveří, který ve 20 hodin završí malé hudební matiné před budovou divadla. Vystoupí na něm skupina Alotrio, jehož členkou je i herečka a také zpěvačka Natálie Řehořová, představitelka hlavní ženské role dramatu Lady Macbeth z Újezdu. Program bude moderovat její kolegyně Marie Štípková, která v téže inscenaci hraje služku Annu.

Ve večerních hodinách se veřejnosti poprvé představí i zbrusu nové fotografie hereckého soboru, které vznikly letos v červnu v bývalé vysočanské pekárně. Jejich autorem je Tomáš Vrana, jehož předchozí kolekce – vytvořená rovněž ve spolupráci s s herečkami a herci Švandova divadla – získala hned dvě významná mezinárodní ocenění. Po čestném uznání v Tokyo International Photo Awards 2019 byly Vranovy herecké portréty zařazeny i na shortlist soutěže Sony World Photography Awards 2020, což je, jak uvádí Vrana, „ve světě fotografie tak trochu něco jako nominace na Oscara“.

„Moje fotografie vždy odrážejí rozpor mezi pořádkem a nepořádkem jak ve světě předmětů, tak v mysli těch, které moje snímky zachycují,“ říká Tomáš Vrana. Jeho nové snímky inspirované tituly, jež se Smíchově chystají v této sezóně uvést, uvidí diváci na obrazovkách umístěných na fasádě divadelní budovy.

 

Den otevřených dveří: 8. září 

 

Galerie

Komentáře

Komentáře