Tereza Karpianus (Ludvíková)

Narozena 1981 v Praze. * Absolventská inscenace: Racek * Motto a Co ke mně patří v době absolutoria: Kdo stojí oběma nohama pevně na zemi, nehne se z místa. Usínat spokojený a budit se nedočkavý. Přežít a vzkvétat. * Literární činnost, muzikalita, učenlivost, pracovitost, smysl pro soudržnost, pronikavá analýza, bujará obrazivost, koukání na mraky, mazlení se s kočkami, pozorování lidí, ležení v pěně a pití sektu.

Tereza Karpianus je první představovanou režisérkou absolvenstkého ročníku činohry DAMU 2010. Ten ročník měl čtyři absolventské inscenace: Kazimíra a Karolínu, Markétu, dceru Lazarovu, Racka a Tartuffa. Markétu jsme vydali na DVD a ještě se k ní i k Tartuffovi vrátíme, Kazimíra vydala Česká televize.

S edicí Patnáctky vydáme i záznam jejich “pásma z textů Červené sedmy”, Bicepse s Lessepsem. Racka jsme natočili jen na jednu kameru, abychom ho měli “aspoň nějak”. Kráse inscenace to nebere nic, nicméně plnohodnotný záznam to samozřejmě být nemohl. Proto dáme Racka k volnému shlédnutí na YouTube. Těšíme se na to, závěrečná scéna k nahlédnutí zde: Racek. :-)

A už jen technická poznámka: vydavatelskou činnost Thespisu jsme převedli do nakladatelství Hummingbird Stories. Bližší informace o tom najdete na webu Thespisu. Na Hummingbirdovi se pak můžete přihlásit k odběru novinek anebo můžete sledovat náš YouTube kanál.

Chtěla bych se začít věnovat pohybovému divadlu a tvořit i mimo naši republiku. 

Co pro mě na škole bylo nejdůležitější, co nejvíc mi dala – a jak jsem to viděla hned po absolutoriu a jak to vidím teď.

Po absolutoriu jsem hlavně koukala rychle vypadnout a největší přínos jsem viděla ve spolužácích. Zpětně musím ocenit řemeslnou výbavu od Milana Schejbala. Žádná hluboká moudra, ale fungující zákonitosti a to mi mockrát přišlo vhod.

Jak prvních pět profesionálních let splnilo má očekávání = co jsem v profesionálních letech čekala a v čem je praxe jiná (v dobrém i ve špatném), než jakou jsem o ní měla na začátku představu.

Já čekala, že dopadnu hůř, že se na oficiální scéně moc neuplatním. Tak to je jedno překvapení. Tím, že jsem si tu praxi pro sebe ani moc nepředstavovala, mně pak ani tolik výrazně nepřekvapila.

Vyjmenuj a blíže představ své největší úspěchy za těch prvních pět let – myšleno v profesi, děti a lásky se nepočítají.

Úspěch je, že jsem se udržela na volné noze, uživila se a zůstala u divadla i přes málo příležitostí na začátku a i při mateřství. Povedené inscenace jsou Žádná celá nekonečno v DiKu a obě hradecké inscenace.

Kde bych chtěla profesně být za dalších pět let.

Chtěla bych se začít věnovat pohybovému divadlu a tvořit i mimo naši republiku.

Pozvi diváky tam, kde jsi na sebe nejvíce pyšná.

Zvu do Klicperova divadla na Absolventa a Srpen v zemi indiánů.

(První fotografie je z Poněšic 2014 – po kliknutí na ni se spustí video rozhovoru. Druhá z doby absolutoria, tedy června 2010.)

 

_MG_7627 copy
VIDEO

 

25

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře