Tomáš Ondřej Pilař v Českých Budějovicích

Uměleckým šéfem opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích bude od nové sezóny Tomáš Ondřej Pilař.

Tomáš Ondřej Pilař přichází s novou koncepcí vedení a rozvoje operního souboru: „Klíčovými hodnotami mého vidění opery Jihočeského divadla jsou „výjimečná kvalita, odvaha, otevřenost a nadčasovost“. Pod těmito vlajkami spatřuji cestu k mezinárodní divácké atraktivitě za současného důrazu na udržitelnost, ekonomickou stabilitu a hluboký osobní respekt ke členům souboru.”

Koncepce hlouběji rozvíjí vize týkající se dramaturgie opery, otevřenosti souboru širším diváckým skupinám a jeho přítomnosti ve veřejném prostoru, rozvoje mezinárodních aktivit či zlepšení provozu opery. Mimo to se zaměřuje na užší spolupráci opery a Ateliéru 3D, logicky navazuje na jejich činnost a přichází s myšlenkou specifické programové linky pro diváky do 35 let.

Ondřej Pilař: „Dramaturgem opery bude nově její stávající šéf Tomáš Studený, jehož odborných kompetencí si nesmírně vážím a těším se na spolupráci s ním.“

Tomáš Ondřej Pilař patří k nejvyhledávanějším mladým českým operním režisérům s více než sedmdesáti vlastními inscenacemi na kontě. Od roku 2014 byl šéfem plzeňské opery. Věnuje se přednáškové činnosti na mezinárodní úrovni, je autorem režií mnoha open-air a site specific představení. Časopis Forbes jej vyhodnotil jako jednoho z „30 pod 30“ mladých lidí s mimořádnými profesními úspěchy. Je držitelem stipendia Bayreuther Festspiele, kulturní ceny města Plzně. Jeho inscenace Händelova oratoria Saul byla portálem operaplus.cz vyhodnocena jako nejlepší inscenace roku 2019. Je spoluzakladatelem a režisérem projektu „Noc s operou“.

Jeho inscenace jsou charakteristické dominantní vizuální složkou, detailní prací se světlem, temporytmem a spirituálním zaměřením. O tom se mohli přesvědčit v loňském roce nejen jihočeští diváci před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, kde byla uvedena jeho režie opery Turandot, která sklidila velký úspěch jak u diváků, tak u odborné kritiky.

 

external-link-icon-png-5 m Martin Otava a Tomáš Ondřej Pilař: Máme gentlemanskou dohodu

external-link-icon-png-5 m I díky renovaci se v pražském bytě Tomáš Pilař cítí opravdu doma

Opera bez hranic - Koncepce vedení a rozvoje opery Jihočeského divadla pro roky 2020-2025 (MgA. Tomáš Ondřej Pilař)

 

Screen Shot 2020-05-21 at 10.19.17
(foto: Petr Hloušek, Právo)

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Komentáře