Tramvaj do stanice Touha – taneční drama

Baletní soubor Jihočeského divadla uvede v pátek 16. listopadu svou první premiéru nové sezóny, psychologické taneční drama na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha.

Inscenaci uvádí ve spolupráci s Landes Theater Niederbayern Passau. Jedná se o mimořádnu koprodukci, kdy se v jedné taneční inscenaci spojují divadla dvou partnerských měst – Pasova a Českých Budějovic. V Pasově bude mít “Tramvaj” premiéru 1. prosince a uskuteční se zde celkem šest představení. Další uvedení, tam jediné, bude 11. prosince ve Straubingu a pak i 4. ledna v Landshutu, kde bude Tramvaj do stanice Touha odehrána celkem čtyřikrát.

Choreograf a režisér Libor Vaculík, který si často vybírá pro taneční zpracování právě činoherní předlohy (Valmont, Slečna Julie, Petrolejové lampy): ”Rád uvádím do tanečního života předlohy, které zdánlivě působí, že jsou pro taneční ztvárnění nepřevoditelné. Chci jít vlastní cestou i se všemi riziky, která tato cesta přináší…“

Libor Vaculík patří mezi přední české choreografy, jeho pohybový slovník nezapře klasický základ, ale stavba nad ním je modelována a obohacována nevtíravě a přirozeně dalšími komponenty, ze kterých je evidentní, že jdou cestou citu, přemýšlivosti i srdce.

Hudební část inscenace tvoří koláž z kompozic estonského skladatele Arvo Pärta v hudební režii Petra Maláska. Psychologické vztahové vzorce postav Tramvaje do stanice Touha dobře vystihují fragmenty z jeho žalmů, Třetí a Čtvrté symfonie, i z rozsáhlejší skladby Sarah was ninety years old. Zazní také části z Pärtových děl Festina lente, Fratres a Ein Wallfahrtlied.

Kostýmy navrhl kostýmní výtvarník Roman Šolc, výtvarníkem scény je Radek Honc. V hlavních rolích se představí Petronela Bogdan jako Blanche, Tereza Szentpeteryová jako její sestra Stella. Klíčové mužské role ztvárňují Magnum Phyllipy (Stanley, manžel Stelly), István Varga (Allan, manžel Blanche) a Zdeněk Mládek (Mitch).

 

 

Choreografie, režie a libreto: Libor Vaculík, hudba: Arvo Pärt, hudební režie: Petr Malásek, scéna: Radek Honc, kostýmy: Roman Šolc

Tančí: Petronela Bogdan / Rosa Maria Pace, Tereza Szentpeteryová / Rosa Maria Pace, Magnum Phillipy / Sebastiano Mazzia, Zdeněk Mládek / Diego Urdangarin Ferreira, István Varga / Sotirios Panagoulias, Aleš Hanzlík / Lorenzo Rufo, Béla Kéri Nagy, Sotirios Panagoulias

Premiéry: 16. listopadu v Jihočeském divadle a 1. prosince v Landes Theater Niederbayern Passau

 

(obrázek se zvětší po kliknutí)

Komentáře

Komentáře