Turandot (Otáčivé hlediště Český Krumlov)

Hvězdy v zámeckém parku a na Bellarii, s hvězdami na nebi… Divadlo s nejvyšším stropem na světě slibuje opět nevšední zážitek.

2. srpna bude mít v Českém Krumlově premiéru opery Giacoma Pucciniho Turandot. Příběh překrásné, ale kruté princezny, jež se zbavuje svých nápadníků tak, že jim dává záludné hádanky a nechává jim setnout hlavy, když je neuhodnou. Princ Kalaf tři hádanky uhodne a princeznu může získat. Dá však raději znovu v sázku svou hlavu, aby získal její srdce… Orientální pohádku se silnými symbolickými odkazy uvádí divadlo v italském originále v hudebním nastudování Maria De Rose a režii Tomáše Ondřeje Pilaře.

Ondřej Pilař: „Kdybych měl v Turandot nalézt jeden jediný střípek, který bych si mohl ponechat v mozaice svého života, byla by to asi důvěra ve smysl oběti. Slovo oběť má v češtině – na rozdíl od mnoha jiných evropských jazyků – poněkud hořkou příchuť. Nese v sobě stopu bolesti po tom, čeho se vzdáváme ve prospěch toho, pro co oběť přinášíme. Zajímavější je to s jejím italským ekvivalentem offerta nebo anglickým offering, které se dá doslovně přeložit také jako nabídka. Zde mizí rozměr sprostého handlu, výměnného obchodu české oběti, kterou je možné přinést zištně a vypočítavě, ale nabízí hluboce etický rozměr.”

Diváci se mohou těšit na hvězdné operní sólisty, jimž tleskaly věhlasné operní domy jako jsou Palau des les Arts ve Valencii, Gran Teatro la Fenice v Benátkách, Opera v polské Wroclawi, Velké divadlo v Moskvě, a kteří hostovali na operním festivalu v irském Wexfordu, zpívali v prestižní newyorské Carnegie Hall a na open-air produkcích v Sommertheater Klosterneuburg či jinde. Někteří z nich budou mít před Otáčivým hledištěm svou pěveckou premiéru. Sólisté s oslnivým renomé a doslova ze všech koutů světa!

V titulní úloze se představují sopranistky Anastasiya Roytman (USA) nebo Iveta Jiříková (ČR), Liu ztvárňují Ilona Mataradze (Španělsko) nebo Ivana Rusko (ČR), prince Kalafa tenorista Igor Stroin (Ukrajina) nebo Paolo Lardizzone (Itálie). Roli tatarského chána Timura zpívají basista Apostol Milenkov (Rakousko) nebo Martin Gurbal´ (SR).

Autorem unikátní scénografie Turandot je Jan Polívka, barvitých „čínských“ kostýmů Aleš Valášek a choreografie baletní mistr Jihočeského divadla Sergej Škalikov. V počtu 35 dětí nebude chybět ani známý pěvecký sbor Jitřenka pod vedením sbormistryně Elvíry Gadžijevy. Posílený bude také operní sbor pod vedením Martina Veselého a představí se i žáci baletní školy pod vedením Sergeje Škalikova a řada dalších externistů. Před Otáčivým hledištěm tak diváci uvidí na 180 účinkujících včetně 50- členného orchestru v Bellarii s dirigentem Mariem De Rose, což představuje historicky nejvýpravnější projekt v dějinách tohoto jedinečného fenoménu.

 

Screen Shot 2019-08-01 at 23.31.55
(video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

Komentáře

Komentáře