Václav Havel v karikaturách v pražském Paláci YMCA

Svět kreslí Havla. Pod tímto názvem se 22. listopadu představí putovní výstava více než stovky karikatur prvního polistopadového prezidenta a dramatika Václava Havla.

Výstava měla premiéru měla před dvěma lety, letos přinese i několik nových kreseb, mezi nimi i autorů z České republiky anebo Maďarska.

Radovan Rakus, předseda České unie karikaturistů, která výstavu spolu s Palácem YMCA pořádá. „Výtvarníci vnímají Havla z devadesáti procent pozitivně a vyjadřují mu úctu, i z kritických karikatur je cítit respekt.“

YMCA je největší a nestarší organizací mládeže na světě, vznikla jako křesťanské sdružení mladých lidí, v roce 1844 v Londýně, s cílem rozvíjet ducha, duši a tělo člověka. Dnes má 58 milionů členů ve 119 zemích světa.

Na území současné České republiky působila YMCA od druhé poloviny 19. století, prostřednictvím křesťanských sdružení mládeže. Masově se rozšířila od roku 1921, a to i díky velké pomoci z USA a za podpory prezidenta Masaryka, jeho dcery Alice a ing. Václava M. Havla, otce pozdějšího prezidenta. V duchu své křesťanské tradice se zaměřuje na sociální a volnočasové programy pro děti, mládež i celé rodiny. Organizuje nejrůznější sportovní akce, amatérské hudební a divadelní aktivity, provozuje mateřská centra a pořádá také oblíbené letní tábory.

Ředitelka paláce YMCA Petra Otřísalová: „Výstava věnovaná Václavu Havlovi není v Paláci YMCA náhodou. Havel se významně zasloužil o svobodu a demokracii v naší zemi. Reprezentuje i hodnoty, jako jsou pravda a demokracie, které je nutné si připomínat nejen v době výročí založení republiky.“

 

Výstava bude přístupna od 22. listopadu do 8. ledna, od 8 do 20 hodin, vstup zdarma.

 

Galerie

 

 

Komentáře

Komentáře