Vstoupit na hodinu do ticha

MUTE (zdroj: Studio Damúza o.s.)

Studio Damúza připravilo v režii Karla Kratochvíla autorskou inscenaci MUTE –  představení o tom jak krásné je (ne) slyšet, jež přináší divákům možnost nevšedního divadelního zážitku. Smazává totiž rozdíly mezi slyšícími a neslyšícími.

Každý divák se díky sluchátkům docela ponoří do světa znaků, do příběhu, v němž slova jsou dokonale zbytečná, domluvit se dá jen rukama a srdcem. Ve sluchátcích slyší kompletní, i když velmi netradiční, zvukovou stopu. MUTE vypráví o lásce, ale především o předsudcích, bariérách a jejich boření. Slyšící a neslyšící herci (Anna Schmidtmajerová, Markéta Spilková, Sergej Josef Bovkun, Petr Besta a Karel Kratochvíl) během MUTE čerpají především z pantomimy a pohybového divadla vůbec a tím pádem kompletně potřou potřebu verbálního vyjádření. Zároveň představují znakový jazyk jako svébytný jazykový prostředek k projevu neslyšících v České republice.

Inscenace vychází z životních zkušeností a různých nedorozumění, která se mohou přihodit každému z nás. Smyslem je pak dokázat slyšící většině, že ztráta sluchu nemusí nutně znamenat mentální handicap a sociální vyloučení. Slyšící diváci (či prostě ti bez znalosti znakové řeči) mají jedinečnou možnost si vyzkoušet, jaké je to být menšinou, protože se náhle ocitnou ve světě ticha, kde šustí jen znakující ruce. Najednou tak mají pocit, že všichni kolem mluví neznámým, exotickým jazykem a alespoň na chvíli možná poznají, že i mezi spoustou lidí se jeden může cítit zcela osaměle…

MUTE se hraje v příjemném prostředí divadelního sálu pražského Reduta Jazz Clubu, nejbližší repríza se hraje 23. února od 19 hodin.

Autor

Helena Herynková
Helena Herynková

Narodila jsem se a žiju v Praze. Pracuji v knižním nakladatelství, v marketingu a PR. Vášnivě ráda čtu, což znamená, že práce je mi také velkou zábavou. Pokud zrovna neležím v nějaké knize, najdete mě s téměř stoprocentní jistotou v některém z pražských či mimopražských divadel. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, protože se ráda dělím o zážitky.

Komentáře

Komentáře