White Rabbit Red Rabbit (Jatka 78)

White Rabbit Red Rabbit – Jatka 78 – Jiří Macháček – Martha Issová – Aňa Geislerová – Petr Čtvrtníček – Jiří Bartoška

„Divoce nepředvídatelné a naprosto nezapomenutelné. White Rabbit Red Rabbit znamená radost ze sebevyjádření. Jde o svědectví toho, že slova dokáží přesáhnout hranice i celé kultury. U toho musíte být.” (New Zealand Herald)

Jatka78 startují v lednu se světově proslulým konceptem večerů s názvem White Rabbit Red Rabbit. Inscenace íránského režiséra vznikla v roce 2011 a slibuje pokaždé jinou show. Hra je určena jednomu interpretovi, který se dozví její scénář v zapečetěné obálce až na jevišti. Na Jatkách78 se tak představí například Jiří Bartoška, Aňa Geislerová, Jiří Macháček, Martha Issová nebo Petr Čtvrtníček.

V roce 2010 odmítl íránský dramatik Nassim Soleimanpour nastoupit vojenskou službu, následkem toho přišel o cestovní pas a 3 roky nemohl opustit zemi. Proto napsal hru, která mohla cestovat po světě místo něj. Diváci se společně s každým novým hercem vydávají do neznáma, prožijí hluboké a osobní emoce, dojdou na hranice svobody a objeví všechny možnosti divadla.

Atraktivita a popularita inscenace nestojí ani tak na jejím obsahu, jako spíš na formě prezentace, která se k ní váže. Hra je určena pro jednoho herce, jemuž je předána v zapečetěné obálce těsně před jeho premiérou. Pro herce jsou připravené pouze dva pokyny – do otevření obálky nesmí znát obsah hry a měl by si připravit imitaci pštrose. Aby herec ve významech nezabloudil, vyznačil mu autor v textu hůlkovým písmem slova, která má zdůraznit.

Nejedná se o tradiční divadelní inscenaci, jako spíše o kombinaci nenazkoušeného monodramatu a společenské exhibice. Soleimanpourova hra do značné míry počítá se spoluúčastí diváka. Během prvních několika minut je totiž každému přítomnému divákovi přidělené pořadové číslo a dramatik tak může zprostředkovaně manipulovat s konkrétním divákem. Počet účastníků představení pak doplňuje sám herec a fyzicky nepřítomná osobnost autora, pro nějž je během každého uvedení této hry vyhrazeno místo v první řadě.

Když bylo Nassimovi na začátku roku 2013 opět dovoleno cestovat, jeho hra White Rabbit Red Rabbit měla za sebou již přes tisíc uvedení. Od té doby organizuje workshopy a panely, mimo jiné na World Theatre Festival v Brisbane, v Tolhuistuinu v Amsterdamu, v SESC Vila Mariana v Sao Paulu, v Schauspielhaus ve Vídni, v DPAC v Kuala Lumpuru, na Theatertreffen v Berlíně, pro British Council v Londýně a na Brémské univerzitě. Autor kromě toho získal za svou práci ocenění Best New Performance na Dublin Fringe Festival, Text Award na Summerworks Outstanding New Performance Festival a The Arches Brick Award na festivalu Fringe v Edinburghu, byl také nominován na ceny Total Theatre v Edinburghu a na Brighton Fringe Pick.

 

(fotografie se zvětší po kliknutí)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hra White Rabbit Red Rabbit byla od své světové premiéry v roce 2011 na festivalu Fringe v Edinburghu přeložena do více než 25 jazyků a uvedena více než tisíckrát za účasti velkých jmen divadla i filmu, namátkou Whoopi Goldberg, Nathana Lanea, Johna Hurta, Simona McBurneyho, Stephena Frye, Sinéad Cusack, Marcuse Brigstocka nebo Kena Loache.

23. ledna: Jiří Macháček

19. února: Martha Issová

20. března: Aňa Geislerová

7. dubna: Petr Čtvrtníček

6. května: Jiří Bartoška

 

Komentáře

Komentáře