Zeď nám spadla (Divadlo Na zábradlí)

Premiéra česko-německého představení Zeď nám spadla k 30. výročí pádu železné opony. Kde jsme byli tenkrát? Kde jsme teď? Kam spadla opona?

Propásli jsme něco? Nový začátek, otevření hranic, sjednocení, pád železné opony, sametovou revoluci? Východní blok je minulostí, komunismus v muzeu, NDR a ČSSR v dokumentacích a v nostalgii zahalené. Ale 30 let po roce 1989 není téma hranic historií. Je to stále přítomný element naší současnosti, podnět pro nespočet biografií, synonymum pro rozdělený svět. My sami jsme živoucí historií, která vypadá jinak, než jsme čekali. Příběhy a zkoumání vlastních dějin pobaví sebeironií a absurdností osudu a zároveň zamrazí ve snaze tomu všemu lépe porozumět. V hledáčku je vždy člověk se svou osobní zkušeností a určitě nejde o politiku … anebo ano?

Osobité divadelní představení Zeď nám spadla / Fall Mauer Fall je originální připomínkou 30. výročí pádu železné opony. S nemilosrdným humorem zkoumá́, co se nám stalo tenkrát a jak to ovlivňuje naše životy dnes, i když… občas nerozumíme ani sami sobě. Zeď nám spadla / Fall Mauer Fall se divákům poprvé představí 11. prosince v pražském Divadle Na zábradlí. Po tuzemské premiéře následuje 17. a 18. prosince uvedení v Bambergu (Haas-Säle) a 19. a 20. prosince v Chemnitz (Theater Komplex). Hra  je česko-německá – pro porozumění obsahu postačí znalost jednoho z jazyků.

Projekt Zeď nám spadla / Fall Mauer Fall inicioval 1. Česko-německý kabaret To téma / Das Thema, realizace probíhala ve spolupráci s improvizačním divadlem Ernst von Leben z bavorského Bambergu a multižánrovou česko-německou umělkyní Hedou Bayer ze saského Chemnitzu. Společně vytvořili osobní mozaiku událostí z doby před třiceti lety a současnosti, v níž nechybí prvky improvizačního, vizuálního a pohybového divadla. Mezinárodní soubor umělců vyšetřuje: Kde jsme byli tenkrát? Kde jsme teď? Kam spadla opona?

 

Scénografie: Dada Němeček, video: Vojtěch Polák, technika: Michal Pustay

Hrají: Heda Bayer, Olga Seehafer, Felix Forsbach, Jakob Fischer, Dominik Tremel, Marketa Richter, Philipp Schenker, Roman Horák

Pražská premiéra (pod záštitou německého velvyslance v Praze): 11. prosince v Divadle Na zábradlí

Galerie

Komentáře

Komentáře