Zemský ráj to na dohled? (Národní divadlo Brno)

„Divoké historky na horizontu událostí… Vesmír jste vy.“

Vesmírná groteska, jevištní báseň o konci světa nebo futurologický kongres? Tři zastavení na horizontu budoucnosti. Čekají nás blízká setkání vzdálených nadějí nebo život v paralelních světech našich černých děr?

Tři mladí režiséři Zuzana Burianová, Jan Holec a Anna Klimešová se třemi nadějnými autory – Adamem Skalou, Davidem Košťákem a Petrem Erbesem – se pod uměleckou režijní supervizí Martina Františáka utkají s časem, který možná přijde nebo už možná dávno odešel na jinou planetu, aniž bychom si toho všimli.

Zuzana Burianová s Adamem Skalou se rozhodli pro žánr tzv. „existenciální grotesky“ z blízké budoucnosti, přítomnosti i minulosti. Znuděný sourozenecký pár si krátí čas pitím piva, díváním se na televizi a otevíráním jednoho kindervajíčka za druhým. Nuda blízké budoucnosti ovšem skončí ve chvíli, kdy v jednom vajíčku naleznou stroj času, který je posune o dvacet minut do minulosti. Tam ovšem potkávají své minulé já. Co teď? Jak z toho ven?

Druhá část s názvem Ráj 2.0. Davida Košťáka v režii Jana Holce je časoprostorovým skokem do nicoty. Ztraceného prostoru bez signálu, kde krajinu tvoří poslední fragmenty vnitřní i vnější krajiny víry a beznaděje. Spasí nás satelit? Slova z Bible v překladu z 21. století? Je apokalypsa zkáza nebo vykoupení?

Anna Klimešová s Petrem Erbesem vezmou v poslední části projektu budoucnost do svých rukou a uspořádají vědeckou konferenci s vesmírně nesmírnými objevy. Zemi už dávno spálilo slunce a zalehl písek. Lidstvo ve snaze o přežití učinilo exodus na měsíc Phobos. Ovšem 2000 let poté si nikdo není jistý proč a zda je Země skutečně pramatkou obyvatel Měsíce. Vše má odhalit unikátní archeologický nález. Koho našli pod dvaatřicet metrů hlubokou vrstvou písku? Možná dojde i na mumifikaci.

Stav beztíže mezi jednotlivými částmi zajistí Martin Františák a K. H. Mácha. „Máchův Máj netřeba představovat. Mnozí jsme s jeho těžce naučenými verši a se zaťatými pěstičkami stáli u tabule. Snad v nás uvízl kus nádherné mateřštiny a možná i kus planoucího rebelova srdce. Máchovým Májem budeme protkávat inscenaci o budoucnosti. Třeba právě tento básnický text je ten pravý k zaslání poselství o zemi, lidech, o čase, který by bylo dobré uložit do černé skříňky a vyslat jej nekonečným vesmírem vstříc jiným časům a galaxiím. Aby vesmírem plula zpráva o tom, že zde je čas, a také o tom, jak tajemná jsou na Zemi svítání i soumraky. A aby se o nás lidech co nejvíce dozvěděli.“ dodává režijní supervizor inscenace Martin Františák.

Režijní tým si zvolil pro všechny tři části jednotný scénografický tým – Ján Tereba (scéna), Zuzana Sceránková (kostýmy). Hlavní sjednocujícím scénickým prvkem však zůstává satelit, který se v jednotlivých částech proměňuje. Stává se jak posledním spojením se světem, civilizací, tak i hlavním vysílačem směrem k vesmíru. Může také symbolizovat zapomenutý objekt kdesi v polích, jehož původní funkci již nikdo nic netuší. Pro každou inscenační miniaturu vznikla osobitá vesmírná kolekce kostýmů, v nichž si Zuzana Scéránková pohrává jak s různými „sci-fi“ prvky, tak i se současnými módními trendy.

Těšte se na střet s budoucností, která může být zábavná i krutá, na prostor plných otázek a neviditelných hranic, který se bezpochyby neobejde bez jemné optiky Hubbleova dalekohledu a smyslu pro humor.

 

21311
(klikni pro zvětšení)

 

Blízké setkání našich druhů I. – III.

Adam Skala a kolektiv: Kindervajíčko

Vesmírná groteska z blízké budoucnosti, přítomnosti i minulosti

Režie: Zuzana Burianová

Hrají: Vojtěch Bartoš, Jan Grundman, Elena Trčková, Hana Tomáš Briešťanská, Aleš Zbořil (hmotně nepřítomen)

 

David Košťák: Ráj 2.0

Jevištní báseň o světě bez signálu

Režie: Jan Holec

Hrají: Michal Bumbálek, Hana Tomáš Briešťanská, Vojtěch Bartoš j. h., Jan Grundman, Elena Trčková

 

Petr Erbes, Anna Klimešová: Ölmrich

Nález konzervovaného lidského těla starého dva tisíce let.

Režie: Anna Klimešová

Hrají: Marie Durnová, Jan Grundman, Hana Tomáš Briešťanská, Michal Bumbálek, Vojta Bartoš j. h.

 

Stav beztíže

Karel Hynek Mácha, Martin Františák, David Smečka: Hvězdný svit

Vesmírné intermezzo – poselství o zemi, lidech, o čase

Režie: Martin Františák

Hrají: Anna Marie Havířová j. h., Marie Durnová

 

Premiéra: 26. ledna 2019 v Divadle Reduta 

 

Galerie

Komentáře

Komentáře