Zlatá pláž “až” (Divadlo na Zábradlí)

Divadlo Na zábradlí chystá crazy komedii Zlatá pláž v režii Jana Prušinovského

O tom, zda Zlatá pláž bude poslední premiérou letošní sezony v Divadle Na zábradlí nebo první premiérou sezony následující rozhodne aktuální situace kolem koronavirové pandemie. Ať už společný projekt scenáristy Jaroslava Žváčka a režiséra Jana Prušinovského vstoupí na repertoár legendární pražské scény v červnu nebo v září, je pravděpodobné, že půjde o pozoruhodnou událost.

Tvůrčí dvojici Žváček & Prušinovský pojí spolupráce ve filmu, v televizi i v divadle. Na Zábradlí se spolu představí poprvé a to s původním textem na téma: Může ošklivý člověk beze škol dosáhnout životního štěstí?

Říká se, že kdo se snaží, dosáhne, čeho chce; ale proč se snažit, když to nikdo neocení? Mladý kluk, kterému se podle jeho vzhledu přezdívá Zombík, dostane šanci, leč promění se v monstrum, které nejenže pokouše ruku, která ho krmí, ale ještě tou utrženou rukou všem nafackuje. Příběh člověka s handicapem, který se stává pro své okolí postrachem, zpracovává Jan Prušinovský stylem crazy komedie.

V inscenaci Zlatá pláž rozehrají neurotická matka Jana Plodková, dobrácký kamioňák Jiří Vyorálek, plastický chirurg a rumunský policista Petr Čtvrtníček či Jiří Černý jako tváře zbavená lidská kreatura v rychlém tempu sérii událostí, které se vymykají veškerému očekávání. Na jeviště se dostane kamion, rumunská policejní stanice i zlatá pláž…

Režisér Jan Prušinovský: „Jarda mi text Zlaté pláže původně poslal jako námět k filmu. Když přišla poptávka ze Zábradlí, zeptal jsem se Jardy, zdali by tohle téma nezpracoval jako divadelní hru. Souhlasil. S Jardou pracuji celkem pravidelně a rád. V divadle jsme realizovali inscenaci Obludov v A-studiu Rubín. Naše spolupráce je celkem přirozená, on má mraky nápadů, takže toho nemusím moc vymýšlet, text poznámkuju spíš dramaturgicky. Jarda většinou napíše tři až čtyři verze, které se mnou průběžně konzultuje. Když se text dostane ke mě, tak ho ještě ladím. Jardovi nevadí, když do něj ještě vstupuji, pokud se mu něco nezdá, ozve se a já ho respektuju.“

 

Autor: Jaroslav Žváček, režie: Jan Prušinovský, scéna: Lukáš Kuchinka, kostýmy: Ivan Stekla

Hrají. Jiří Černý, Jiří Vyorálek, Barbora Bočková, Jana Plodková, Petr Čtvrtníček, Kateřina Císařová

 

Galerie

Komentáře

Komentáře