Zlomvaz 2018 – od zítřka… (2.-5. května)

Mezinárodní festival studentského divadla Zlomvaz bude zahájen koncertem Niny Rosy, po něm se vnitroblok DAMU rozezní inscenenovaným koncertem Máj studentů KALD. Zahajovací večírek bude na divadelní Lodi Tajemství. Souběžně se spustí i program sekcí divadelní přehlídky a sekce Obzory, která letos kromě workshopů, přednášek a diskusí konaných na DAMU otevře návštěvníkům festivalu i prostory Klementina.

Kristýna Kočová, ředitelka marketingu a PR: „Zlomvaz letos zdaleka nebude jen o studentském divadle. Obzory rozšíří povědomí o úloze divadla ve zlomových okamžicích posledního století a divákovi ve formě workshopů představí netradiční přístupy k téměř všem složkám tvorby múzického umění. Offprogramové sekci se kromě vyšperkovaného celodenního programu podařilo připojit k festivalu i vážnou hudbu v podobě klauzurních koncertů studentů HAMU.”

Kromě DAMU, JAMUa slovenské VŠMU přijedou soubory ze Švýcarska, Nizozemí, Rumunska, Bulharska, Maďarska či Íránu. Hrát se bude jak na DAMU, tak v divadle Pražské konzervatoře Na Rejdišti. Úvodním představením festivalu bude osobitá švýcarská one woman show s názvem The Pea. V průběhu několika dnů se na obou jevištích vystřídají různě velké projekty – od minimalistického představení íránské herečky “The Neighbors Think Nobody is Here”, jež je určeno pro pouze 8 diváků, až po “Mechanický pomeranč” studentů brněnské JAMU, který bude scénograficky nejnáročnější inscenací letošního ročníku. Z inscenací pořádající DAMU bude k vidění netradiční adaptace Macbetha “Thunder. Enter the three Witches.”, v podání Alterny a autorské zpracování románu Roberta Musila TÖRLESS, které odehrají studenti činohry.

Programová sekce zaměřená na vzdělávání bude - workshopy, přednáškami, diskusemi a výstavami – blíže představovat různé oblasti kulturní tvorby. Zájemci si budou moci vyzkoušet světelný design (2. 5.), zjistit více o pojetí divadelní masky napříč historií (3. 5.), dozvědět se, jak vzniká loutka (3. 5.), protančit se choreografickým workshopem s Janem Viňarským (3. 5. + 4. 5.) a proniknout do základů herectví před kamerou (4. 5.). Přednášet o roli divadla ve zlomových momentech historie republiky bude teatrolog Vladimír Just. V Klementinu se návštěvníci festivalu mohou těšit na vybrané instalace, jejichž pojícím prvkem jsou skleněné nádoby, skrze něž bude možno pozorovat tvorbu různých umělců vyjadřujících se k jubileím Československa.

Offprogram se věnuje všemu, co divadlo a vzdělávání pojmout nemůže. V rámci něj bude pro návštěvníky přichystán střešní bar s akustickými koncerty (vystoupí zde např. kapela Květy nebo Role), grilovací terasa, FAMU projekce, kino ZLOMVAZ, HAMU koncerty, bibliokavárna v Klementinu a mnoho dalšího. Chybět nebudou ani koncerty umělce Aid-Kida a kapely Circus Brothers na lodi, ani odpolední i noční koncerty v Unitárii – např. Kewu, Stříbrný Rafael, Sestra.

Součástí Zlomvazu 2018 bude také jednodenní mezinárodní kolokvium zaměřené na problematiku a úlohu netradičního kostýmu, kde se bude mluvit o kostýmu v jeho alternativních a krajních polohách, především v kontextu současných trendů a hledání nových vizí, materiálů a technologií.

Program festivalu Zlomvaz 2018.

 

Screen Shot 2018-05-01 at 11.10.28
(video)

Komentáře

Komentáře