Zuzana Kronerová v komedii The Gin Game

Hra amerického dramatika D. L. Coburna (dostal za ni Pulitzerovu cenu) je příběhem dvou lidí, kteří se potkali v domově pro seniory. Zdá se, že ani jeden nemá žádné další přátele, a postupně mezi nimi vzniká vztah. Ne milostný, ale lidský.

On ji naučí hrát karetní hru gin rummy, jejich vztah při hrách postupně sílí, ale zároveň je ničen tím, že ona stále vyhrává a nabývá sebevědomí – a on neumí prohrávat. Jde jí karta, nesnaží se, jen vyhrává. Pak už se snaží, aby nevyhrávala. Ale vyhrává. Jejich vztah, ne milostný, se postupně mění v nemilostný.

13. listopadu bude mít hra premiéru ve vršovickém divadle MANA, v režii Ondřeje Zajíce a se Zuzanou Krónerovou a Dušanem Sitkem v rolích Fonsie a Wellera.

Věra Mašková, dramaturgyně inscenace: „Gin Game je obrazem života. Proč někdo stále vyhrává, aniž by se o to jakkoli přičinil, zatímco jiný, i když vynakládá spoustu energie na vynalézání nejlepších strategií, je vždycky tím poraženým? A je ten, kdo vždy vítězí, opravdu vítězem?“

A jak je to se slavným úslovím „štěstí ve hře, neštěstí v lásce“? Pokud je tím, koho obehráváme někdo cizí a lhostejný, pak naše hra asi na naši lásku velký vliv mít nebude. Ale co když je naším spoluhráčem někdo blízký? Kolik našich výher unese?

Příběh břitké milostné komedie Gin Game bavil Zuzanu Krónerovou hned od začátku – prozrazuje leccos o našich omylech a životních přetvářkách, které nás mohou doběhnout v jakémkoli věku: „Tragikomedie je žánr, který miluji! Hra je o lidském údělu žít svůj život nejlépe, jak umíme. A také o tom, že náš život jednou skončí a my se na to musíme připravit – a zkusit se s tím smířit. Nejtěžší to bývá pro ty, kteří nikoho nemají, což je i případ našich dvou postav ze hry Gin Game.” I proto zve na představení diváky všech věkových kategorií. “Důvod je prostý. I oni budou jednou staří. A z naší inscenace se mohou poučit a zároveň se u ní dobře pobavit.“

 

Českou premiéru měla The Gin Game v roce 2001 ve Viole – Blanka Bohdanová a Josef Somr v ní byli tak přesvědčiví, že za ni oba získali Cenu Thálie.

Screen Shot 2018-10-31 at 19.16.50
Blanka Bohdanová a Josef Somr
(video)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiéra: 13. listopadu

Režie: Ondřej Zajíc, výprava: Dana Hávová, dramaturgie: Věra Mašková

Hrají: Zuzana Krónerová, Dušan Sitek

 

Galerie

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Komentáře