O čem to je?

O čem to je?

Každý z nás se jistě mnohokrát v životě dostal do situace, kdy měl dojem, že jeho orientace v kultuře je nedostatečná a měl z toho špatný pocit. Patří to k požadovanému minimu člověka – vědět, do které ruky se bere vidlička a do které nůž, že muž u slavnostní večeře postojí, dokud si žena nesedne anebo že na číšníka neluskáme prsty, ale vyzveme ho pohledem…

Se stejnou samozřejmostí bychom měli vědět, kdo napsal Mou vlast, že Kosárek nebo Slavíček nepatří mezi zpěvné ptactvo a ti pokročilejší vědí, že Suchovo-Kobylin nebyl podomkem ve stájích na dostihovém závodišti v Chuchli.

Ten punč platím já!

A teď si představte, že v práci čekáte na povýšení a Váš šéf na firemním večírku najednou rozjařeně vykřikne “Ten punč platím já!”. Kolega z protější kanceláře, kterého manželka před měsícem dovlekla do Národního divadla na Naše furianty, se vděčně rozesměje a Vy jen zamumláte, že zůstanete u vína, protože Vám ten šéfův oblíbený punč moc chutná – ale radši zůstanete u toho vína (a v duchu si vzpomenete, jak Vám po něm bylo špatně na školním lyžařském výcviku). Kdo bude povýšen…?

O čem to je? z nikoho neudělá věhlasného teatrologa, ale představí Vám nejvýznačnější divadelní hry – české i světové. Děj, postavy, nejslavnější citáty. Budete vědět, o čem to je a ještě to můžete říci doma dětem – ve škole se jim to může hodit.