Daniel Špinar

Narozen v roce 1979, DAMU absolvoval 2008. * Absolventská inscenace: F. M. Dostojevskij, D. Špinar: Bratři (Karamazovi) (dramatizace, režie) * V době absolutoria: Umí – předehrávat hercům, neumí – vypnout. Informace od herců: „Dokouříme cígo a jdem na to! Zatim si to řekněte!“ – New York – A. Warhol: Marilyn Monroe – konotační režisér

Rubrika 3, 2, 1… start! chce představovat mladé divadelníky na startu jejich kariéry a pár let po něm. Koncem září uveřejníme portrét prvního z letošních (2016 / 2017) absolventů DAMU a tyto profily budeme prokládat představením absolventů, kteří DAMU opustili před dobou ne zcela dávnou.

Daniel Špinar je ročník 1979, dnes je ředitelem činohry Národního divadla a díky tomu, že nejdříve na DAMU vystudoval herectví a teprve pak režii, i školu opouštěl až ve 29 letech, o poznání déle, než je v místě a čase obvyklé. Jeho poslední premiérou byly v Národním divadle Tři sestry a ty se setkaly s tak “pochvalnou kritikou”, že asi stojí za to vzpomenout jeho další režii ruské klasiky, absolventskou inscenaci Bratři (Karamazovi).

V rozhovoru se zmiňuje i o slavné inscenaci Karamazových Evalda Schorma v Divadle Na zábradlí, která měla premiéru v roce, kdy se Daniel Špinar narodil: ”My jsme se na Schormovu inscenaci dívali ještě před tím, než jsme začali zkoušet a přišlo nám to malinko staromódní, ale výborné. Výborné v tom, že je to opravdu udělané poctivě na dřeň a na kameru to strašně funguje – herecké výkony jsou samozřejmě nezpochybnitelné. Mě velmi překvapila Jana Preissová, kterou jsem si dřív představoval jako křehkou blondýnku a ona odehrála ženu tak krvelačně žíznivou po životě, že  to bylo obdivuhodné.”

Fotografie Daniela Špinara je ze dne Koulení 2008, kdy školu opouštěl, celé video se rozběhne po kliknutí na ni.

V inscenaci hráli (nápověda k fotografiím): Lukáš Příkazký, Vojtěch Bráník Dvořák, Vojtěch Dyk, Vladimíra Striežencová, Lenka Zahradnická, Jana Pidrmanová, Radovan Klučka, Tomáš Dianiška, Jakub Tvrdík, Pavla Beretová.

 

07 Daniel Špinar
(video se spustí po kliknutí na fotografii)

 

Bratři (Karamazovi) - plakát

 

Galerie

 

 

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře