Partneři portálu O divadle

Mecenáši

25. dubna 2024

Čapkovský rok v Divadle Drak

Čapkovský rok, tři premiéry a divadelní festival. Sezóna 2021/2022 v Divadle Drak právě začíná!

Na podzim vyvrcholí v Divadle Drak Čapkovský rok. V říjnu se pro návštěvníky Labyrintu otevře nová autorská interaktivní rodinná výstava zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka. Ta navazuje na inscenaci R.U.R. 2.0 vytvořenou u příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova dramatu, která měla v Draku premiéru letos v červnu.

Výstava se bude jmenovat Továrna na utopii a její vernisáž proběhne 5. 10. 2021 od 17.00 v Labyrintu Divadla Drak. Výstava vychází z Čapkových děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos. Autor se ve svém dystopickém díle vyslovuje k tématům, která v jeho době měla nádech sci-fi, ale dnes, po sto letech, se velmi přiblížila každodenní realitě. Jako humanistický autor věřící v lidskou racionalitu se Čapek ve svých vesměs katastrofických vizích na jedné straně zjevně obdivuje vědecko-technickému pokroku, na druhé straně však zároveň varuje před jeho nezamýšlenými a potenciálně fatálními důsledky. Etické otázky, které tím nastoluje, se ve svém základu nijak neliší od etických otázek, které si musíme klást i dnes.

„Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost tato témata tvořivě a hravě objevovat. Výstavu proto bude tvořit šest interaktivních instalací počítajících s jejich aktivní účastí, vytvořených šesti různými autory, používajícími různorodé vyjadřovací prostředky a reprezentující odlišné pohledy na společné téma. Autory vystavených objektů a instalací je pět divadelních scénografů – Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Robert Smolík, Antonín Šilar, Tereza Vašíčková, a hudební skladatel Jan Čtvrtník. V interaktivních objektech se tak propojí výtvarné vyjadřovací prostředky s divadelností, hravostí a metaforičnost typickou pro loutkové divadlo,“ přibližují koncepci výstavy kurátoři Tereza Vašíčková a Tomáš Jarkovský.

K výstavě vzniknou lektorské programy a workshopy, které tvoří nedílnou součást dlouhodobé koncepce programové nabídky Labyrintu Divadla Drak, kterou je propojování umění a vzdělávání.

První premiérou sezóny bude inscenace pro nejmenší děti s názvem Slož si. Autoři Karel Kratochvíl a Jakub Vašíček si v inscenaci hrají se „skládáním si“ hned v několika významech toho slova – hudebním, manuálním i strukturálním. Jednotlivé díly skládačky přitom pomohou obstarat ještě skladatel Daniel Čámský a scénografka Tereza Vašíčková, která pro inscenaci připravila výpravu, jejíž základ tvoří 24 velkých kostek.

„V inscenaci Slož si zkoumáme a odhalujeme co to vlastně hudba je a jak vzniká. Proč některé zvuky jednou vnímáme jen jako ruch nebo šum, zatímco jindy se zničehonic začnou stávat hudbou… Chceme malé diváky provést cestou od prvního nádechu po první koncert, od nechtěného slyšení, přes soustředěné posluchačství, ke zvukové nápodobě (reprodukci), tvorbě (produkci) až ke vzájemné spolupráci (koprodukci). Na začátku naší cesty nebude nic než zmatek, ale na konci nás čeká společná skladba, živý koncert, divadelní obraz hudby“, říká o dramaturgicko-režijním konceptu jeden z autorů inscenace Karel Kratochvíl. V inscenaci se představí výhradně dámská část souboru – Petra Cicáková, Barbara Jarkovská Humel, Pavla Lustyková a Edita Valášková.

Premiéra: 6. listopadu ve Studiu Divadla Drak.

Na jaře 2022 přivítá Drak hostujícího režiséra Filipa Homolu, jehož domovskou scénou je Naivní divadlo Liberec, kde působí jako herec, režisér a autor hudby. Ten spolu se scénografem Robertem Smolíkem připravuje inscenaci pro děti a mládež od 9 let na motivy knihy Expedice: Můj milostný příběh švédské autorky Bei Uusmy. Inscenace se vydává po stopách expedice inženýra Andréeho z roku 1897, která se neúspěšně pokusila dobýt severní pól s pomocí horkovzdušného balonu.

Dramaturg Tomáš Jarkovský: „Tento dobrodružný příběh s tragikomickým nádechem se tvůrcům stal inspirací pro vznik konceptu založeném na výrazné vizualitě kombinující prvky klauniády s obrazivostí loutkového a objektového divadla.“

Premiéra: 26. února na Hlavní scéně Divadla Drak.

Poslední premiérou sezóny pak bude Antigona v režii Jakuba Vašíčka a dramaturgii Tomáše Jarkovského. Tato autorská inscenace opírající se o motivy Sofoklovy antické tragédie bude věnována divákům od 13 let a naváže tak na předchozí úspěšnou Cestu.

„Drakovská Antigona představí mladým divákům titulní hrdinku jako jejich vrstevnici, která se shodou řady okolností ocitla v naprosto mezní situaci. Společnost prodělává hlubokou krizi, rodina je v rozkladu a mladá hrdinka na prahu dospělosti čelí absurdnímu příkazu. Jak s ním naloží? Aby se mohla rozhodnout, nezbývá jí než nejdřív revidovat svůj vztah k autoritám, k rodičům, ke světu, a nakonec i k sobě samé,“ říká o dramaturgicko-režijním záměru Jakub Vašíček.

Inscenace vznikne v koprodukci s Městskými divadly pražskými a bude pravidelně reprízovaná v Divadla Drak a v pražském Divadle Komedie. Hradecká premiéra je plánována na květen a pražská na červen.

Konec sezóny bude již tradičně ve znamení festivalu REGIONY – Mezinárodního divadelní festival.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia