Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

Festival E.F.B.

Festival EFB - Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

9. srpna uplyne 60 let od smrti přední osobnosti československé avantgardní kultury, Emila Františka Buriana. Jeho vnučka, režisérka Zuzana Burianová, pořádá při této příležitosti festival – ve spolupráci s divadelním spolkem BodyVoiceBand, divadlem Archa a mnoha dalšími. Festival je věnován výhradně osobnosti a odkazu E. F. Buriana a reakcím na jeho hudební dílo. Koná se v termínu 11. – 19. října tohoto roku v Praze na šesti různých místech: Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

Dušan Navařík, ředitel festivalu: “Emil František Burian (1904-1959) byl osobností mnoha profesí. Jako hudební skladatel, divadelní režisér a inovátor se proslavil u nás i v zahraničí. Byl jedním z hlavních představitelů československé meziválečné avantgardy, zakladatelem a vůdčí osobností divadla D34, vynálezcem voice-bandu a techniky theatergraph – předchůdce legendární Laterny Magiky. Byl autorem první knihy o jazzu na evropském kontinentě a jediné české skutečně dadaistické sbírky poezie Idiotheon z té doby. Jeho jméno dodnes vzbuzuje silné protichůdné emoce odborné veřejnosti, ta Buriana často prezentuje jako kontroverzní uměleckou a angažovanou osobnost. Jisté je, že se jednalo o jednoho z nejvýraznějších československých umělců evropského formátu, režisérů a hudebních skladatelů své doby a že ho stále ještě velmi málo známe. Jeho skladby na repertoáru hudebních těles najdeme ve srovnání s jeho současníky zřídka.”

Prvním impulsem pro vznik Festivalu EFB bylo rozhodnutí uspořádat notovou pozůstalost u manželů Burianových. Katalogizace začala v zimě roku 2017, kdy Zuzana Burianová oslovila hudebníka Dušana Navaříka ke společnému zkoumání rodinné hudební pozůstalosti. Během této práce narůstala chuť obou zúčastněných poslechnout si nově probrané, pozapomenuté Burianovy skladby a po konzultaci s některými umělci se zrodil koncept hudebního festivalu. Ten by měl oživit nejen skladby různých žánrů a druhů, ale také umožnit vystoupení výrazných uměleckých osobností, které se k Burianovi svým uměním přímo či nepřímo hlásí či vycházejí z podobných principů tvorby.

Na festivalu vystoupí více jak desítka hostů. Například Orchestr Berg s hostujícím holandských dirigentem Wernerem Herbersem, Jiří Adámek se skupinou Bocalocalab s interpretací slavného Burianova Máje, BodyVoiceBand s jevištní básní Láska, vzdor a smrt nebo Pavel Bořkovec Quartet s uvedením zapomenutého smyčcového kvartetu a desítka dalších hudebních těles a interpretů.

Zuzana Burianová: “Program Festivalu je naplánován zeširoka a pestře. Kromě klasického koncertu v Arše vznikne pro festival několik autorských skladeb na motivy Burianova díla, výtvarná audioinstalace, v kině Ponrepo poběží cyklus projekcí Burianovy známější i méně známé filmové tvorby. Uslyšíme jeho vůbec první zaznamenanou skladbu, budovatelské sbory a skladby z 50. let nebo píseň složenou v koncentračním táboře. Ve Švandově divadle vznikne komponovaný večer z básní, prózy a deníků. Na závěr festivalu proběhne v divadle Archa dvoudenní symposium zaměřené na kontext a odkaz Burianova díla.”

Jako hlavní producent Festivalu vystupuje divadelní spolek BodyVoiceBand, se kterým Zuzana Burianová dlouhodobě spolupracuje a který se k odkazu Emila Františka Buriana hrdě hlásí již od svého vzniku v roce 2013. Úvodní den festivalu proběhne ve Venuši ve Švehlovce, kde bude představena nová koncertně divadelní inscenace BodyVoiceBandu Láska, vzdor a smrt. BodyVoiceBand také Festival uzavře – v sobotu 19. října proběhne v Arše derniéra Burianovy Vojny.

Tereza Verecká, autorka a dramaturgyně inscenace: „Láska, Vzdor a smrt hudebně navazuje na Burianovu slavnou skladbu Vojna a v mnohém ji předbíhá. Opět se setkáváme s archetypálními tématy a nemilosrdnou přímostí lidové poezie na jejímž uspořádání tentokrát spolu s E. F. Burianem spolupracoval František Halas.”

Na Festivalu koprodukčně spolupracují všechna zmíněná divadla a také Národní filmový archiv, který připravuje říjnový program v kině Ponrepo věnovaný E. F. Burianovi a zároveň se podílí na první vlně digitalizace not z Burianovy pozůstalosti.

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia