Návštěva Domu Usherů II bude velkým zážitkem

Poslední premiérou sezony 2018/19 v kladenské činohře bude originální autorská inscenace režiséra Jiřího Š. Hájka. Z generálních zkoušek, snad bez přílišného vyzrazování, referuje Kristýna Čepková.

Na svém povolání mám nejraději, když můžu chodit na představení, zkoušky, zkrátka sledovat, jak se rodí divadlo. Inscenace, které neobstarávám coby dramaturg, ale má je na starost má kolegyně Anička, či kolegové v jiných divadelních domech, jsou pak pro mě vyloženě za odměnu. Pokud se mi podaří propadnout se v sedadle do říše fantazie, snů a zcela se odpoutat od reality i své profese, pak si mohou tvůrci gratulovat.

V tomto týdnu jsem se nechala postupně vtáhnout do Domu Usherů II. Žánrově pestrá pocta svobodné lidské imaginaci a Edgaru Allanu Poeovi je autorským i režijním počinem Jiřího Š. Hájka a jeho týmu. Na jevišti (i jinde) se tentokrát sešla nadpoloviční většina hereckého souboru, hlavních rolí se strhujícím způsobem zhostili Zuzana Mixová, Ondřej Volejník a Viktor Zavadil.

V inscenaci najdete ode všeho trochu – napětí, hrůzu, fantaskní obrazy, černý humor, poezii, hudbu a také spoustu detailů, ke kterým se vyplatí být opravdu pozorní… Na vrcholu všeho se totiž (ne)nápadně zableskne poselství, které v kontextu současného světa bere dech. To už by si ale měl objevit každý divák sám.

“Návštěvu druhého Domu Usherů” (jinak tento divácký zážitek ani nelze nazvat, jelikož se hraje téměř v celé budově divadla a rozhodně ne jen od třetího zvonění) vřele doporučuji jako působivou show i lehce adrenalinový zážitek. Pro velkou část publika to zřejmě bude inscenace, kterou nestačí vidět jen jednou.

S velkým očekáváním prvních diváckých reakcí přeji svým kolegům na tuto sobotu: ´ZLOMTE VAZ!’

 

Kristýna Čepková, dramaturgyně MDK II

PS: Představení sice budou lehce interaktivní, ale nebojte se, k herectví vás u Usherů nutit nebudou… Občas se jen ocitnete v samém centru dění. A to je někdy opravdu nenahraditelný pocit.”

 

Screen Shot 2019-06-15 at 09.52.12
(video)
Screen Shot 2019-06-15 at 09.52.36
(video)

 

(pro zvětšení klikni)

 

Galerie

Autor

Kristýna Čepková
Kristýna Čepková

Od sezóny 2016-2017 kmenová dramaturgyně MDK. Vystudovala dramaturgii činoherního divadla na DAMU, poté byla dva roky v angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, spolupracovala také se Západočeským divadlem v Chebu a Městským divadlem Mladá Boleslav. Mezitím učila dramatickou výchovu, pracovala pro Českou televizi a občas publikovala na portálu O divadle.cz. Jako dramaturg působí rovněž v pražském divadelním souboru 3D company, který hraje pátým rokem v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Komentáře

Komentáře