Dobytí severního pólu

Autor
Cimrman / Smoljak / Svěrák
Režie
Ladislav Smoljak
Hrají
Genadij Rumlena nebo Bořivoj Penc, Zdeněk Svěrák, Petr Brukner nebo Petr Reidinger, Jan Hraběta nebo Marek Šimon, Robert Bárta nebo Marek Šimon, Robert Bárta, Michal Weigel.
Scéna
Jaroslav Weigel
Kostýmy
Jaroslav Weigel
Hudba
Petr Skoumal
Videoukázka
Přehrát
Pojetí hry
V pražské restauraci "Pod Vyšehradem", kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz "Češi na severním pólu". Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru "Přetržené dítě", která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru "kompaktní a čirou jeko střechýl" (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět - bohužel pozdě - dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.
Fotogalerie
Dobytí severního pólu - fotografie Dobytí severního pólu - fotografie Dobytí severního pólu - fotografie Dobytí severního pólu - fotografie
Prodej vstupenek
http://www.zdjc.cz/

Komentáře

Komentáře