Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Thespis – „Perly českého divadla u Vás doma!“

V polovině devadesátých let mě napadlo, že je škoda, že se člověk nemůže podívat na záznam divadla, kdy chce, ale musí čekat, až ho Česká televize zařadí do vysílání. Byla to doba, kdy neexistovala DVD, ještě téměř deset dalších let nebyl YouTube a internet měl na celém světě 55 milionů uživatelů, o jeho technických parametrech ani nemluvě.

Tak jsme založili Thespis a začali vydávat záznamy divadelních inscenací na videokazetách. Do té doby nikoho nenapadlo prodat záznam divadla na jakémkoliv médiu, proto nám skoro všichni říkali, že ten nápad je nesmyslný. Já jsem argumentovala láskou k divadlu…

Nazvala jsem ten projekt “Perly českého divadla u Vás doma!” – a v podstatě záhy se ukázalo, že ten nápad vůbec blbý nebyl. Živé divadlo je sice nenahraditelné, to ví každý. Ale potřeba lidí vidět divadlo, i když do něj nemohou fyzicky jít, byla velká. Napsala jsem k tomu tehdy text na náš web – dnes mi připadá zbytečně sentimentální, ale to racionální jádro je pravdivé.

Nakonec jsme těch titulů vydali několik desítek a prodali více než půl milionu kusů nosičů. O smyslu té myšlenky už nešlo pochybovat. Moc mě potěšil názor dvou lidí, kteří se k tomu po letech vyjádřili v diplomce jednoho ze studentů DAMU:

Ondřej Šrámek (ČT): “V devadesátém čtvrtém za mnou přišli, tehdy jsem jako producent začínal, že prý chtějí natáčet a prodávat ta divadla na VHS. Řekl jsem jim, že je to pořízení příšerně drahé a nikdo si to za tu cenu nekoupí. Oni se ale nenechali odradit a dotáhli to daleko.”

Andrea Landovská (Divadelní ústav): “Thespis vydal řadu věcí, třeba s Reflexem (*). Na to lidé nadšeně vzpomínají. To byla záslužná práce. Ta řada vyzobala nejlepší existující kusy v celé české historii divadelních záznamů. Už není, co by se dalo vyzobávat.”

(*) S Reflexem jsme spolupracovali čtyři roky, byla to krásná doba – a byla to právě doba spolupráce i s Ondřejem Šrámkem (ČT) a Veronikou Bednářovou (Reflex).

Nebyly jen úspěchy – obchodně naprosto nesmyslný byl pokus vydávat záznamy absolventských inscenací studentů DAMU. Ale nelze toho litovat, od úspěchu k úspěchu nejde nikdo. A kdo to očekává, měl by se honem rychle probrat. Jsem ráda, že jsme to aspoň zkusili.

Když jsme začínali, DVD ještě neexistovalo. A dnes už po něm ani pes neštěkne. Nastal čas zacílit tu lásku k divadlu jinam. A tak vznikl portál O divadle. Web Thespisu už byl technicky úplně mimo, ale nechávali jsme ho v původní podobě.

Pak ale přišla zpráva: “V případě, že používáte verzi PHP nižší než 5.6 (včetně), bude nutné, abyste po upgradu zkontrolovali funkčnost svých stránek. Po upgradu nebude verze PHP 5.3 podporovat rozšíření MySQLi.”

Tu zprávu nešlo ignorovat… 🙂

Byla sice mnohem delší, nicméně v podstatě říkala: web Thespisu už je technicky mimo, nejlepší by bylo ho zrušit a vytvořit nostalgickou podstránku na portále O divadle.

Tak jsme to udělali.

Hezký den, Jana Smetánková (září 2022)