Hra, která se zvrtla (Divadlo Bez zábradlí)

“Hra, která se zvrtla” autorů Henryho Lewise, Jonathana Sayera a Henryho Shieldse – nejlepší komediální text roku 2014, tentokrát v Divadle Bez zábradlí.

Hra měla českou premiéru v Městském divadle na Kladně – jeho dramaturgyně Kristýna Čepková k tomu tehdy řekla: “Tři spolužáci, později zakladatelé veleúspěšného Mischief Theatre, kteří spolu studovali herectví na londýnské akademii, společně vymysleli a nazkoušeli skutečnou bombu. Stvořili originální divadelní frašku založenou na nekonečné sérii nešťastných příhod a trapasů, které se mohou přihodit snad jen během divadelního představení.”

V Divadle Bez zábradlí je režisérem hry Karel Heřmánek: “Hru, která se zvrtla, jsme poprvé viděli před čtyřmi lety v Londýně a naprosto nás okouzlila. Stejně jako všichni ostatní diváci jsme se smáli od začátku do konce. Odpočinuli jsme si pouze o přestávce. Velice si vážím všech herců této produkce za jejich zodpovědný přístup, protože se jedná o opravdu náročný kus po všech stránkách.”

Hra je již tři roky trhákem londýnského West Endu. Po 2014 WhatsOnStage Award je komedie výraznou sběratelkou ocenění: 2014 WhatsOnStage Award Winner (Best New Comedy), 2015 BroadwayWorld UK Winner (Best New Play), 2015 Olivier Award Winner (Best New Comedy), 2017 Broadway.com Winner (Favourite New Play), 2017 Broadway World Winner (Best New Play).

Stránky Mischief Theatre: The Play That Goes Wrong

Screen Shot 2019-08-22 at 14.34.51
(video)

 

Hra je divadlem na divadle, jejím základem je situace, kdy ochotnický soubor nastuduje detektivku Vražda na Havershamském panství, při jejímž představení nefunguje vůbec nic. Najmě pak souhra souboru, spolu, ani s technikou. A dál už jde o bláznivou komedii, která bude mít o to větší účinek, oč více bude její bláznivost věrohodnější. Čili oč méně si budeme myslet, že jde o divadlo na divadle.

To samozřejmě vyžaduje absolutní souhru souboru. Takovou, jaká se v rychlém tempu gagů velmi obtížně udržuje – o to hůř, že pokud by to nefungovalo a na jevišti byl zmatek doopravdy, kouzlo divadla je pryč. A o to víc je zajímavé, že se to v Divadle Bez zábradlí povedlo už na premiéře a ne třeba až po dvaceti reprízách. Tempo bylo strhující, nikde se nic nezadrhlo, všemu se dalo věřit.

Je-li pro úspěch představení nutná vteřinová souhra a milimetrová přesnost všech, včetně techniky, jen těžko se dá vyzdvihnout jeden jeho člen, největší hvězda. Nicméně ač tady byli výborní všichni, neodolatelný a jako komik absolutně okouzlující byl Karel Heřmánek mladší – a lze jen spekulovat, jaký podíl na jeho výkonu má jeho zkušenost v anglicky mluvících souborech, ať už v ČR anebo v USA. (Já jsem měla poměrně dost intenzívní pocit, že na jeho výkonu ten vliv vidím.)

 

Alena Mihulová (foto: Tereza Střípková)

 

“Bavila jsem se neskutečně. Vlastně si ani nepamatuji, kdy jsem se takto nahlas naposledy zasmála.”

Alena Mihulová

 

“Když jsem viděla Karla na jevišti, byla jsem na něj opravdu pyšná. Je v Cecilovi strašně dobrý! A Nikol tato role neskutečně sedne. Je v ní přesná a dost vtipná. Smála jsem se a byla jsem zároveň dojatá.”

Eva Josefíková

 

 

 

Hrají: Dana Morávková / Anežka Rusevová, Nikol Kouklová, Karel Heřmánek ml., Josef Carda / Václav Rašilov, Petr Pospíchal, Petr Macháček, Jan Řezníček / Stanislav Lehký 

Premiéra: 19. října

 

Mimochodem: o jiné hře stejné trojice autorů, Velké bankovní loupeži uváděné v Pardubicích je článek zde. Na jeho konci najdete v něm i odkazy související s Hrou, která se zvrtla.

 

Galerie

Autor

Jana Smetánková
Jana Smetánková

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Komentáře

Komentáře