Partneři portálu O divadle

Mecenáši

27. července 2024

1 – 4 – 18 (Jihočeské divadlo)

 1 sezóna - 4 soubory - 18 premiér: to je Jihočeské divadlo České Budějovice v sezóně 2020 / 2021

Opera

Letošní operní sezónou bude v Českých Budějovicích provázet téma komplikovaných vztahů mezi mužem a ženou, nahlížené z nejrůznějších úhlů i prostřednictvím různých žánrů. Hrdinové a hrdinky operního jeviště bývají – stejně jako my v životě – komplikované osobnosti. Z toho samozřejmě vyrůstají i jejich nejednoduché vztahy, hlavně ty milostné. Napětí mezi muži a ženami je nevyčerpatelným zdrojem dramat plných emocí, lásky i bolestných zraňování, v nichž se všichni občas poznáváme, ať už je zhudebnil Mozart, Čajkovskij nebo Nedbal.

Pro sezónu 2020 / 2021 vybralo divadlo tři silné příběhy, v nichž se hraje o víc, než se možná na první pohled zdá. První z nich bude Polská krev Oskara Nedbala, nejslavnější jihočeská opereta, kterou se v režii Davida Codyho po dvaceti letech vrací na jeviště v novém nastudování v českém jazyce 23. října.

V novém roce ji bude následovat opera geniálního ruského skladatele P. I. Čajkovského na motivy příběhu ztraceného člověka Alexandra Puškina. Jevgenij Oněgin dojme jihočeské publikum poprvé 29. ledna 2021.

Mozartova hořce komická opera Cosi fan tutte neboli Takové jsou všechny, předvede, že kdo ve vztahu seje vítr, často sklízí bouři, 26. března.

Tři operní novinky doplní přesunutá premiéra nové opery o lidskosti a hrdinství v kritických okamžicích Wintonův vlak, jejímž autorem je dirigent a generální hudební ředitel opery Jihočeského divadla Mario De Rose. Inscenace vzniká v koprodukci s Dolnobavorským zemským divadlem v Pasově v režii jeho intendanta Stefana Tilcha a divákům se představí 6. května 2021.

Činohra

Kromě dvou premiér odložených z jara uvede divadlo dalších pět nových inscenací. První bude adaptace románu Jiřího Hájíčka Selský baroko, oceněného Magnesií Literou. Po úspěchu, který měla na budějovickém jevišti Rybí krev v režii Natálie Deákové, se divadlo znovu vrací k Hájíčkově volné trilogii „morálního neklidu“. Poprvé bude s jihočeským souborem pracovat přední slovenský režisér Marián Amsler, dramatizaci opět napsala Marie Špalová.

Na tuto dramaturgickou linii pak na velké scéně naváže adaptace dalšího jihočeského autora, Jana Štiftera. V prosinci bude uvedena adaptace jeho novely Café Groll. Odehrává se ve 20. a 40. letech minulého století v autentickém prostředí budějovických nevěstinců. Inscenaci připravuje s dramaturgyní Olgou Šubrtovou umělecká šéfka činohry Martina Schlegelová. Výrazná taneční čísla ve stylu kabaretu a burlesky vzniknou v choreografii přední pražské burlesky Miss Cool Cat.

Na studiové scéně Na půdě pak budou uvedeny tři současné hry. Říjnovou novinkou bude Macmillanova inscenace Plíce pod vedením kmenového režiséra Adama Svozila, která přinese velkou hereckou příležitost mladým členům souboru Daniele Šiškové a Danu Kranichovi. Úkol je to o to nesnadnější, že budou hrát milostný pár, který během hry projde skutečně celým svým životním příběhem – od mládí až po smrt.

V únoru bude mít v Budějovicích premiéru absurdní komedie Perplex předního současného německého autora Maria von Mayenburga v režii Natálie Deákové, do níž jsou obsazeni Kamila Janovičová, Dana Verzichová, Tomáš Kobr a Jakub Koudela.

V dubnu pak bude následovat americká hra Still Alice (Stále jsem to já) Lisy Genovy v režii Thomase Zielinského – Věra Hlaváčková v dramatu o ženě, jejíž úspěšný život ničí Alzheimerova choroba (známé je její filmové zpracování s Julianne Moore).

Letní sezóna na Otáčivém hledišti přinese novou hru Petra Zelenky a Olgy Šubrtové Da Vinci v režii Petra Zelenky – výpravnou historickou inscenaci a také vtipnou komedii.

Balet

Balet Jihočeského divadla se do sezony 2020/21 vydává s odvahou. Je to nejen kvůli současné nejisté situaci, ale především kvůli repertoáru, který pro své diváky chystá. První podzimní premiérou jihočeského baletu bude speciální taneční večer s názvem 3+1, který bude poprvé uveden 13. listopadu. Na této inscenaci se setkají tři tanečníci baletního souboru a nyní i choreografové Sebastiano Mazzia, Béla Kéry Nagy a Zdeněk Mládek, kteří pro tanečníky Jihočeského divadla připraví tři taneční čísla. Na druhou část večera vytvoří speciální choreografii sólista Národního divadla Viktor Konvalinka, který v roce 2017 vytvořil pro soubor baletu divácky oblíbenou taneční grotesku Elixír.

Také balet kvůli přerušené sezóně odložil uvedení jedné své inscenace na podzim 2020. Na 27. listopadu tak chystá pro milovníky tanečního divadla i sametového hlasu Karla Högera nový celovečerní titul od Petra Zusky a Štěpána Benyovszkého s názvem Rádio Svobodná Bystrouška. V této originální inscenaci tanečníci tančí a hrají na mluvené slovo Karla Högera s textem Rudolfa Těsnohlídka za doprovodu romantické hudby od Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova, Maurice Ravela, Leoše Janáčka a dalších světových skladatelů. Celý příběh se odehrává v rozhlasovém studiu a snovém světě mimo něj, ve světě zvířat…

Na třetí a poslední baletní premiéru si diváci počkají do jara. 12. března bude uvedena nová celovečerní tanečně-surrealní groteska podle předlohy Anthonyho Burgesse, Mechanický pomeranč. Choreografie a režie předtsavení mají Tom Rychetský a Pavel Šimák. Původní hudbu zkomponoval Ivan Acher. Zajímavé je jistě i to, že v tanečním zpracování se Mechanický pomeranč v Česku uvádí vůbec poprvé.

Malé divadlo

Malé divadlo bude i v nové sezóně netradičně interpretovat klasické tituly, které jsou malým i velkým divákům dobře známé. Celkem se tak mohou těšit na čtyři novinky pro diváky všech věkových kategorií. První premiérou byla 26. září Karkulka vrací úder Janka Lesáka a Natálie Preslové. Těm nejmenším povypráví Malé divadlo Devatero pohádek od manželů Jelínkových a bratrů Čapkových, poprvé 28. listopadu 2020. Jediná inscenace, která se bude svým tématem klasickým pohádkám vymykat, bude 13. března inscenace Jak se směje zubatá s podtitulem Kdopak by se smrti bál, v režii Kashy Jadáčkové. Ta v tomto představení ukáže, že smrt je přirozenou součástí lidského života. Sezónu završí 13. května inscenace Maryša: Příběh vraha, opět v režii Janka Lesáka, během které diváky vezme do plenéru.

Kromě nových inscenací si Malé divadlo připravilo pro své návštěvníky vánoční dárek – na repertoár v rámci několika repríz vrátí již legendární Ježíšek Superstar. Diváci se letos mohou těšit na inovace tohoto všemi generacemi oblíbeného vánočního kabaretu.

Sezónu 2021 pak Malé divadlo zahájí na Otáčivém hledišti největším projektem ve svých dějinách – snovou inscenací plnou divadelních kouzel Muž Dvojhvězdy Petra Formana.

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory