Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. září 2023

Albert Herring (Hudební fakulta JAMU)

Studenti hudební fakulty JAMU nastudovali v tuzemsku nejuváděnější operu britského skladatele Benjamina Brittena.

Komediální opera Albert Herring se odehrává se v malém městečku, kde každoročně volí májovou královnu ctnosti. Protože zde však chybí mravně čisté dívky, je zvolen králem chlapec z chudé zelinářské rodiny, jehož jméno nese název tohoto hudebního díla z roku 1947. Téma je podle režisérky Jany Tajovské Krajčovičové neustále aktuální. „Jde o střet světa umělých autorit a reálného světa, stejně jako dnes se také tady někdo či něco staví na piedestal. A velké plus z tohoto pohledu představuje nejen hudebně veliká barevnost díla.“ K současnosti podle režie také přiléhá zpodobňovaná rádoby vysoká morálka, pokrytectví a přetvářka, které nevymizely ani z dnešních dnů. „Jak jinak s tímto vším lze bojovat než nadhledem, humorem a mladickou svěžestí ducha?“

Podle dirigenta Ľubomíra Zelenáka je Brittenova komorní hříčka v historii opery jedinečná: „Hudba je tak přehledně zkomponovaná, že dává vyznít námětu a ději. Staví na psychologii a proměnách jednotlivců.“ Jak mladý dirigent doplňuje, posluchači se v komické hudební stránce díla mohou těšit na pohyblivou basovou linii vystřiženou z barokní sonáty, klasicistní finále s fugatem a koloraturami nebo třeba i valčíkové rytmy. Britten napsal operu pro třináct zpěváků a pro stejný počet hráčů v orchestru. Ve studentském Divadle na Orlí však bude orchestr zredukovaný.

Jana Tajovská Krajčovičová: „Uvažovali jsme, který jazyk více vyhovuje potřebám komické opery založené na konverzaci, a proto jsme volili češtinu.“  I s malým orchestrem však čeká posluchače velmi pestrá zvuková paleta, v níž uslyší kupříkladu smyčce, bicí, klavír nebo harfu.

Hlavní postava Albert Herring je mladík z chudé rodiny zelinářů a stojí na rozcestí. Je poslušný své matce, v dospívání mu ale nikdo nepomáhá. Pro děti okolo je starý, mezi dospělé nezapadá.

Jana Tajovská Krajčovičová: „Často si uměle vytváříme představy, co je správné a co ne. Pak se ale objeví kouzlo nechtěného, které ukáže, že život funguje úplně jinak. A musíme se v tom naučit plavat. Náhoda zamotá děj opery i Albertův život. Vznikne z toho něco velmi zábavného i poučného.“

V titulní roli se představí kupříkladu Michal Kuča. Zamilovaný pár a původce dějové zápletky zase ztvární František Sliž v roli řezníkova asistenta Sida a Bedřiška Ponížilová coby pekařka Nancy. Komická role šlechtičny Lady Billows ve středním věku připadla Haně Kuželové: „Byla to pro mě velká výzva. Michal se v roli Alberta vrací do dětství, které už prožil. Já se musím posunout o třicet let dál, s čímž osobní zkušenost nemám.“

Komickou operní inscenaci představil Benjamin Britten v roce 1947 na Glyndebourne Opera Festival. Námětem byla Brittenovi povídka francouzského spisovatele Guy de Maupassanta. V Česku dílo poprvé zaznělo v roce 1958 v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Celkem se u nás dočkalo už sedmi nastudování.

Specialista pro vnější vztahy JAMU

Mohlo by vás zajímat

20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků
14. 9. 2023
Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni, když režíruje Miroslav Hanuš a hrají studenti DAMU?
13. 9. 2023
Britský dramatik s irskými kořeny Martin McDonagh patří k nejhranějším a nejúspěšnějším současným dramatikům. Do divadelního světa vstoupil úspěšně v 90. letech, kdy se na londýnských scénách uváděly až čtyři jeho hry současně. Mezi jeho nejhranější dramata patří Kráska z Leenane, Lebka z Connemary, Osiřelý západ, Pan Polštář… Mrzák inishmaanský je součástí tzv. Aranské trilogie, […]