Partneři portálu O divadle

Mecenáši

3. června 2023

Archiv autora

Pochází z malého městečka, které leží poblíž Bílých Karpat, nyní ale žije v Praze. Má za sebou (2016) tříleté studium bakalářského programu oborů Teorie a dějiny divadla a Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury na Masarykově univerzitě v Brně. Momentálně je studentkou pátého ročníku na katedře teorie a kritiky pražské DAMU. Mezi hlavní zájmy řadí pochopitelně divadlo ve všech svých podobách. Kromě psaní divadelních kritik a recenzí se věnuje také dramatické a prozaické tvorbě. Mimo to miluje čtení knih, pečení, sledování seriálů, běh, cestování a setkávání s rodinou či přáteli.
22. 5. 2018
Eliška je zatím ještě studentkou katedry alternativního a loutkového divadla, avšak zanedlouho se svými spolužáky DAMU opustí. V současné době ji můžete vidět v absolventských inscenacích Barunka is leaving a 49 barů. Spolupracuje však také s novocirkusovým souborem CHŮDADLO, který se zaměřuje na pouliční divadlo pod širým nebem a se svými počiny hojně vystupuje i v zahraničí. V rozhovoru se Eliška rozpovídala i o dalších svých mimoškolních projektech, o tom, jak se jí spolupracovalo s profesionálními režiséry i o svém koníčku, k němuž utíká, když si chce odpočinout od divadla. Seznamte se s další mladou a talentovanou absolventkou DAMU, o které v následujících letech ještě určitě uslyšíte.
5. 4. 2018
Eliáš Jeřábek je studentem čtvrtého ročníku herectví alternativního a loutkového divadla, kterého můžete v současné době vidět hned v několika netradičních projektech, uváděných v DISKu – Barunka is leaving, 49 barů nebo Thunder. Enter the Three Witches. Kromě zmíněných absolventských inscenací Eliáš účinkuje také v improvizačních představeních skupiny 20 000 židů pod mořem a koncertuje s kapelou Circus Brothers. Začínající herec v následujícím rozhovoru odpovídá na otázky, které se týkají jednotlivých „diskových“ titulů, jeho mimoškolních projektů, zážitků s improvizací, hudebních zájmů a režisérských ambicí. Seznamte se s dalším mladým absolventem DAMU, o němž v uměleckém světě ještě bezpochyby uslyšíte!
1. 3. 2018
Denisu Barešovou, studentku čtvrtého ročníku herectví na Katedře činoherního divadla, můžete znát jako svůdnou Lizavetu (běsi_), chtivou prostitutku Boženu (TÖRLESS), jako groteskní Evičku (Žranice) nebo odtažitou Karin z Bergmanových existenciálních Šepotů a výkřiků. Tato mladá absolventka DAMU je začínající talentovanou herečkou a zpěvačkou, která má již teď zkušenosti s vystupováním na prknech Národního divadla. Denisa však dokáže překvapit nejen v různých hereckých polohách, ale také svými zájmy, které zahrnují cukrařinu či maratony Harryho Pottera. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak se jí spolupracovalo s režiséry mimo školní divadlo, v jakých inscenacích se objeví v nejbližší době a jak relaxuje.
7. 2. 2018
Nové absolventské ročníky herců a hereček jsou už v DISKu jako doma a je tedy nejvyšší čas, abychom vás s těmito mladými začínajícími umělci seznámili. Začneme u Jindřišky Dudziakové, studentky herectví na Katedře činoherního divadla, narozené ve Znojmě, kterou můžete nyní spatřit v absolventských inscenacích čtvrtého ročníku (běsi_, TÖRLESS, Žranice, Šepoty a výkřiky). Jindřiška je také součástí souboru Pomezí, jehož stejnojmenná inscenace sklidila několik ocenění (např. Cenu divadelní kritiky za sezónu 2016/2017 nebo poctu festivalu alternativního divadla Příští vlna/Next wave). Mladá herečka na sebe v rozhovoru prozrazuje, jak se cítí v roli mužské postavy, srovnává jednotlivé „diskové“ inscenace a hovoří o svých minulých i chystaných projektech.
2. 8. 2017
Divadlo DISK bylo sice na začátku června během slavnostního Koulení předáno dalším absolventským ročníkům, avšak připomeňme si posledním rozhovorem herecký ročník, jež brány DAMU (a DISKu) právě opustil. Patří do něj i Jan Strýček, student herectví na katedře alternativního a loutkového divadla, kterého jste mohli spatřit v absolventských inscenacích Objevení nebe, skončí to ústa, Pavilon nebo Zítra si povíme. Jan se věnuje i jiným divadelním projektům, o nichž se v rozhovoru rozpovídal – mohli jste ho vidět také na Lodi tajemství, v autorském loutkovém představení Goon – Krvavá pomsta. Kromě divadla se Jan věnuje novinařině, překládání dramatických textů a říká o sobě, že se učí dávat věcem volnější průběh. Proč byl pro něj KALD jedinou správnou volbou? Na kterou absolventskou inscenaci je nejpyšnější? A jak moc ho studium na DAMU změnilo? Seznamte se s dalším mladým talentovaným hercem, o němž v brzké době jistě uslyšíte.
22. 3. 2017
Dominik, absolvent herectví Katedry alternativního a loutkového divadla, mi během našeho setkání řekl, že o sobě nerad mluví. Vypadalo to, že rozhovor s ním bude trochu oříšek. Více ho rozpovídaly až otázky směřující na jeho soubor Mir.Theatr, v němž působí se scénografkou Terezou Černou, taktéž studentkou DAMU. V současné době sbírají úspěchy především s inscenací pro jednoho diváka s názvem mikroSputnik. Mimo to můžete Dominika vidět také v absolventských inscenacích uváděných v DISKu (Objevení nebe, skončí to ústa, Pavilon, Zítra si povíme) nebo v loutkové adaptaci povídek Jacka Londona s názvem Tisíc Tuctů, jež uvádí se souborem PLATA company. Jak vzniká divadlo hrané na malinké scéně MicroMikro? Jak si Dominik představuje svou budoucnost po skončení studia na DAMU? A co dělá ve volném čase? Nakonec na sebe přece jenom něco prozradil a vy tak máte možnost seznámit se s dalším absolventem, který zanedlouho opustí brány DAMU.
7. 3. 2017
Julie Šurková je další studentkou herectví katedry alternativního divadla pražské DAMU, kterou byste měli znát. Můžete ji spatřit jednak v divadle DISK (Objevení nebe, Skončí to ústa, Pavilon, Zítra si povíme), ale také třeba v inscenaci Rapper, s níž Divadelní spolek Frida hostuje hned v několika městech (mj. ji uvedou 5. 4. v Le Royal Praha). Kromě divadla se však věnuje také tanci a objevila se dokonce v několika videoklipech (Ektor – Prázdnej sex, Alluxe – Rytmus, VR/Nobody – Goodbye, atd.). S Julií jsem si povídala nejen o jejích divadelních a tanečních začátcích, ale také o tom, jaký typ spolupráce mezi hercem a režisérem jí vyhovuje nejvíce, proč nechce být zaškatulkovaná jenom jako herečka, o její filozofii „propojování“ a o tom, kde hledá inspiraci.
24. 2. 2017
Jan Holec je student pátého ročníku režie na katedře činoherního divadla pražské DAMU a jeden ze zakládajících členů generačního Divadla Spektákl, s nímž působí ve Studiu Švandova divadla. První úspěchy zaznamenal již v roce 2012, kdy se jeho inscenace Erbenovy Kytice dostala přes postupové přehlídky až na Jiráskův Hronov, celorepublikový festival amatérského divadla s mezinárodní účastí, a sklidila tam pozoruhodný ohlas. Na tvorbu Jana Holce se nyní můžete podívat jak v divadle DISK, v němž s absolventským ročníkem uvádí inscenaci s názvem Pomona, ale také třeba v A studiu Rubín (Dáma s Camelkami, 2016) a ve zmíněném Švandově divadle. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani chystaná premiéra titulu Kronika ohlášené smrti (4. 3. 2017), o níž se Honza v rozhovoru rozpovídal, stejně jako o své soustavné spolupráci s dramaturgem Davidem Košťákem, o tvorbě Spektáklu a o dalších svých chystaných projektech. Z jejich výčtu je jasné, že se s tímto nadějným mladým režisérem budeme na divadelní scéně setkávat čím dál častěji, a je proto dobré ho znát.
14. 1. 2017
K mému překvapení jsem na DAMU potkala dalšího rodáka z Valašska, tentokrát ze Vsetína. Václava Švarce, letošního absolventa herectví katedry činoherního divadla, můžete znát například z gangsterky Zabít Johnnyho Glendenninga, uváděné ve Švandově divadle. Kromě toho by vám však nemělo uniknout jeho působení v divadle DISK, kde ho lze spatřit hned v několika inscenacích (Téměř Tři sestry, Dobrý člověk ze Sečuanu, Pomona), z nichž nejnovější jsou Kamarádi (premiéra 18. listopadu). S Václavem jsem si povídala nejen o poslední absolventské inscenaci čtvrtého ročníku, ale i o spolupráci s různými režiséry, o tom, co mu pomohlo odstranit trému a proč ho studium na DAMU učinilo zodpovědnějším.
11. 1. 2017
Pokud Martin Cikán, student herectví katedry alternativního a loutkového divadla, netráví čas v divadle, jezdí na skateboardu. V DISKu ho lze spatřit hned v několika inscenacích (Objevení nebe, skončí to ústa, Pavilon) a v nebližší době chystá také projekty filmové či seriálové. Z jakého důvodu ho více než divadelní alternativa zajímá herectví činoherní? Kdo je jeho hereckým vzorem? A co je podle něj pro herce nejdůležitější? Seznamte se s dalším nadějným hercem, který zanedlouho opustí brány DAMU!
5. 1. 2017
Nataša Mikulová, narozená na Slovensku, je dvaadvacetiletá studentka herectví katedry alternativního a loutkového divadla na DAMU. Společně se svými spolužáky z ročníku nyní působí v divadle DISK. Momentálně ji lze spatřit například v loutkové inscenaci Objevení nebe. Zanedlouho však ze školního hnízda vyletí. Jaké má představy o své herecké budoucnosti? To a mnohem víc nám Nataša sdělila v následujícím rozhovoru.
3. 12. 2016
Viktor Javořík, dvaadvacetiletý rodák z Moravy, je studentem posledního ročníku herectví katedry činoherního divadla. Kromě absolventských inscenací Téměř Tři sestry, Dobrý člověk ze Sečuanu a Pomona, ho lze nově spatřit v inscenaci Kamarádi (premiéra 18. listopadu). Viktor Javořík v rozhovoru prozradil, jak si našel cestu k divadlu, co pro něj znamená studium na DAMU a proč by podruhé přijímací zkoušky na herectví nedělal. Kromě toho jsme během našeho setkání s překvapením zjistili, že pocházíme ze stejného města – Otrokovic. Stejně jako já se i on do rodného zlínského kraje rád vrací a s ještě větší radostí o něm vypráví.
6. 10. 2016
Improvizátor, improvizační trenér, lektor, hudebník a herec. Tím vším je Ladislav Karda, student herectví katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Stejně jako jeho ostatní spolužáky ho lze spatřit v absolventské inscenaci Objevení nebe nebo jako hráče na baskytaru během koncertů kapely Cílená nejistota. V rozhovoru Ladislav Karda prozradil, jaké byly jeho divadelní začátky, jak si představuje svou budoucnost po ukončení studia na DAMU a proč pro něho peníze nejsou to nejdůležitější.
26. 9. 2016
Po Praze se nedávno začaly objevovat plakáty k nové inscenaci Divadla na Vinohradech s názvem Její pastorkyňa (premiéra 16. září). Dagmar Havlové, jež zde ztvárňuje postavu Kostelničky, se na klíně choulí mladá dívka, Jenůfa. Tu hraje dvaadvacetiletá studentka herectví katedry činoherního divadla na DAMU Tereza Terberová. Mimo to působí také, jak je u čtvrtého ročníku herectví zvykem, v divadle DISK. Upozornila na sebe již v jedné z posledních absolventských inscenací minulého ročníku s názvem Opilí a nyní ji lze spatřit například v Dobrém člověku ze Sečuanu. Je jisté, že se s Terezou Terberovu budeme na českých jevištích pravidelně potkávat, proto je dobré ji znát.