Partneři portálu O divadle

Mecenáši

24. července 2024

BodyVoiceBand v devátém roce

Dramaturgie BodyVoiceBandu se ve všech svých titulech drží neotřelých námětů a živé hudby. V případě MeetFlannery, v jejímž reprízování pokračuje, se jedná o sevřený tvar, vycházející z krutých a zároveň zábavných povídek vynikající prozaičky Flannery O’Connor, inspirátorky mnoha hudebníků. Inscenuje ji v intimním prostoru v podání tří herců ve sklepě Café Míšeňská pro maximálně 24 diváků. Právě zmíněná intimita umocňuje sdílený zážitek.

Stejně tak v inscenaci …because of Alma vystupují pouze tři herci, k nimž se přidává šest hudebnic. V inscenaci, která vznikla na podnět houslistky Silvie Hessové, je tragický osud osvětimské dirigentky Almy Rosé ve Venuši ve Švehlovce umocněn na vysoké úrovni prováděnou klasickou i scénickou hudbou.

V květnu bude uvedena obnovená premiéra hudebně dramatické skladby E. F. Buriana Láska, vzdor a smrt, ve které vystupuje 24 účinkujících – hudebníků, zpěváků a herců. Koncertním provedením navazuje BodyVoiceBand na svůj zakládající titul, Burianovu Vojnu. V září ve vrátí také k původní pohádce Potmězvuk, která měla premiéru v rámcl festivalu VILOmeniny na podzim roku 2021.

Na listopad připravuje BVB v koprodukci s HAMU inscenaci, pracovně nazvanou Tři sestry, ve které herci a tanečníci společně (během workshopů) budou hledat, jak ztvárnit výrazné a pro ně stále aktuální tématické linky dramatu A. P. Čechova. Stejně jako v ostatních titulech bude pracovat s živou hudbou.

Meet Flannery

U cesty číhá drak a pozoruje ty, co tudy procházejí. Pozor, aby vás nepozřel. Kráčíme k Otci všech duší, ale musíme projít kolem toho draka (Cyril Jeruzalémský)

Tohle motto uvádí knihu Flannery O ́Connor Dobrého člověka těžko najdeš, vydané nakladatelstvím Argo. Hrdinové jejích povídek jsou lidé lomení, jejich motivace jsou překvapující a na pozadí událostí velmi obyčejných, jako je třeba cesta do města, prodej Bible nebo oprava automobilu, Flannery O ́Connor odhaluje mnohá nečekaná „dračí zákoutí“ lidských bytostí.

Režie: Jaroslava Šiktancová
Hrají: Marek Mikulášek, Josefína Voverková, Pavel Neškudla

…because of Alma

Nevšední nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat vynikající houslistce Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane provždy hudba. To jediné zůstalo: hudba. Vše ostatní bylo rozmetáno.

Příběh dcery vídeňského houslisty Arnolda Rosé a neteře Gustava Mahlera v sobě zahrnuje nejen všechny nepochopitelné a děsivé zvraty evropských dějin první poloviny 20. století, ale i otázku jakou sílu má v lidském životě hudba. Na jevišti se setkávají skvělé hudebnice smyčcového souboru Alma Ansámbl a tři herci. Autorkou dramatického textu je scénáristka a dramaturgyně Martina Kinská, která má se zpracováním podobných témat mnoho zkušeností a její divadelní scénáře získaly několik ocenění.

Scénář: Martina Kinská, režie: Jaroslava Šiktancová, hudební režie: Silvie Hessová

Hrají: Anna Brousková, Antonie Formanová, Vojtěch Bartoš; Alma Ansámbl a jeho hosté: Silvie Hessová, Martina Bačová, Hana Baboráková, Věra Binarová, Kateřina Lískovcová, Hana Kubisová, Judita Škodová

Láska, vzdor a smrt

„Hořelo srdečko, hořelo plamenem, A když dohořelo, ostalo kamenem“

Pod zdánlivou křehkostí lidové poezie( při prvním provedení této skladby spolupracoval s E. F. Burianem František Halas) se skrývá silný příběh, připomínající středověkou hru Everyman.. BodyVoiceBand pod vedením režisérky Jaroslavy Šiktancové navazuje na inscenování tohoto středověkého textu, stejně jako na provedení hudebně dramatické skladby Vojna Emila Františka Buriana. BodyVoiceBand tak znovu otvírá dialog s autorem, jehož hudba promlouvá stále moderním jazykem a k jehož divadelnímu odkazu se po celou dobu své existence vztahuje.

Režie: Jaroslava Šiktancová
Hrají: Marek Mikulášek, Ondřej Vacke, Josefína Voverková, Tereza Krippnerová, Marie Štípková, Bára Poláchová
Sbor: Lenka Mánková, Helena Kubovčiaková, pěvecký sbor Repetice Gymnázia na Pražačce band: Dušan Navařík, Zdeněk Dočekal, František Tomášek, František Kukula, Michal Kostiuk, Martin Houserek

Potmězvuk

Báli jste se někdy tmy? Cože? Ještě se jí občas bojíte? To je v pořádku! Josefína totiž taky. Vydejte se spolu s ní a Kamohim do světa podivných nočních zvuků a třeba nakonec zjistíte, že s tmou může být i docela legrace. Veselá pohádka s mnoha písničkami a řádnou porcí klauniády vás o tom jistě přesvědčí!

Scénář a režie: Tereza Verecká, hudba: Dušan Navařík, František Otakar Kukula
Hrají: Natálie Podešvová, Arman Kupelyan, Vojtěch Bartoš

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory