Partneři portálu O divadle

Mecenáši

7. července 2022

Být i nebýt 11.21 (Studio Marta, JAMU)

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21.

Na počátku nezvyklého projektu stálo setkání pětice studentů herectví Divadelní fakulty JAMU s oběma autory, Tomášem Syrovátkou a Dodo Gombárem. Dramatický text vznikal na základě variací Shakespearova Hamleta, ale snaží se také rezonovat s autentickými pocity herců – představitelů své generace.

Tomáš Syrovátka: „Idea byla taková, že studenti společně s režisérem během zkoušení obohatí dramatickou předlohu o autorské až dokumentární vstupy.“ Cílem projektu tak bylo jedinečné prolnutí klasické látky s bezprostřední současností konce roku 2021.

Hamletovský názvuk nezvykle nazvané inscenace Být i nebýt 11.21 je podle Dodo Gombára zcela zřejmý a záměrný v obměně slavné věty dánského prince ze Shakespearovy proslulé tragédie: „Čarovný podmiňovací způsob ve slůvku či jsme nahradili spojkou i, protože se mi jeví, že to po nás dnes doba žádá, tuto podivnou schizofrenii, i bytí i nebytí zároveň, konání i nekonání.“ (Čísla z názvu pak zcela prozaicky reflektují měsíc listopad roku 2021, kdy inscenace vznikala. Ve hře se tento přesný údaj dokonce objeví v jedné zcela konkrétní souvislosti.)

Inscenace zavede diváka do sklepa výškové budovy v současné Kodani. Oba autoři se nejprve ptali studentů, jaké pocity v nich naše společenská přítomnost vyvolává. Z jejich postřehů vzešla do jisté míry paradoxní zpráva o žité realitě dneška.

Tomáš Syrovátka: „A ačkoliv si připadáme víceméně izolovaní a chybí nám větší vzájemnost mezi bližními, jednotlivé osobní prožitky se kupodivu dost podobají. Coby vhodný obraz takové existence mi vytanul výškový dům a v něm něco na způsob čekárny. Téma si řeklo také o jazykový styl. Ten není výsledkem záliby v německých vzorech nebo snahy o ozvláštnění. Náš epický způsob vyprávění artikuluje samotu.“

Se slavným Hamletem inscenátoři hledají styčné body spíše v tématech a v dialozích než v ději. „Ve studentech absolventského ročníku herectví jsem našel silné a citlivé partnery pro dialog,“ zdůraznil režisér Dodo Gombár. Divák by mohl či snad i měl tento tvůrčí rozhovor přenést k sobě a na sebe. Inscenace nemá lineární, na první pohled přehledné, vyprávění a neobjede se bez myšlenkové aktivity publika. V inscenaci se objeví kupříkladu i filmové dotáčky, v nichž se herci stávají redaktory a pokoušejí se v dialozích s oslovenými respondenty pátrat po tématech svých postav. Cílem tvůrců je zejména divadlo reagující na naši současnost a na dobu, kterou žijeme, jako jednotlivci i jako společnost.

Autoři: Tomáš Syrovátka, Dodo Gombár, režie: Dodo Gombár, scéna: Matěj Prokop, kostýmy: Ester Hradilová

Hrají: Andrea Hodíková, Martin Mihál, Kateřina Kornhäuserová, Martin Urbaník, Karolína Vaňková

Premiéra: 29. listopadu 2021

Specialista pro vnější vztahy JAMU

Mohlo by vás zajímat

25. 6. 2022
“Ukazuje se, že s muži celého věkového spektra rezonuje postoj k základní vojenské službě, která se minimálně v diskuzích na sociálních sítích stává leitmotivem nostalgicky vzpomínané iniciace do mužství. Zároveň ale žijeme v době, kdy největším ohrožením, se kterým jsou muži konfrontováni, je strach, že jim spadne zmrzlina ve Stromovce.”
24. 6. 2022
Největší česká divadelní přehlídka REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové vstupuje do 27. ročníku, který se letos koná v posledním červnovém týdnu, od 24. června do 1. srpna
20. 6. 2022
Jak nebezpečná může být touha člověka po vlastním štěstí a lásce?
19. 6. 2022
OD 21. června uvidí diváci v Novém divadle v Plzni muzikálový festival Na scénu!, který jim nabídne pět absolventských představení studentů uměleckých škol a další doprovodný program – kurzy, workshopy a přednášky pro profesionály, studenty, i kohokoliv z široké veřejnosti. Šéf souboru muzikálu DJKT Lumír Olšovský: „Festival Na scénu! přináší studentům příležitost setkat se se zajímavými lektory a […]