Partneři portálu O divadle

Mecenáši

30. května 2023

Cirkusáci s Downovým syndromem (Jatka 78)

„Pokud je v konvenčním cirkusu možné, aby byl prostor a čas překonán akrobacií, kouzelnou atmosférou a spoustou zábavy, pak to platí především pro Circus Sonnenstich.“ (Berliner Zeitung)

Circus Sonnenstich tvoří v převážné většině akrobati a herci s Downovým syndromem. Po boku svých lektorů a přátel za doprovodu živé hudby zpěvačky a skladatelky Dorothy Bird vystoupí v inscenaci Wabi-Sabi. Na událost bude navazovat workshop zaměřený na předávání zkušeností s prací s mentálně postiženými klienty, který povedou němečtí lektoři a zakladatelé souboru.

Všichni společně věříme v sílu divadla, a to i tu terapeutickou

Jatka78 každoročně nabízejí divákům několik zahraničních hostů. V loňském roce jich bylo celkem devět, převážně z žánru nového cirkusu či fyzického divadla. A proč Circus Sonnenstich?

Štěpán Kubišta, ředitel Jatek 78: “Důvodů je víc. Prvním je fakt, že Cirkus Sonnenstich je doma v berlínském divadle Chamäleon, které je naším partnerským divadlem. Toto představí tedy není prvním a nebude ani posledním, které z jejich produkce přivezeme ukázat českým divákům. Druhým důvodem je to, že všichni společně věříme v sílu divadla, a to i tu terapeutickou. Pokud divadlo přímo nemůže uzdravovat, určitě dává zapomenout na problémy denního světa, a to jak tvůrcům a účinkujícím, tak i divákům. A do třetice je zde i můj soukromý zájem, protože práci u divadla jsem začal v Bohnické divadelní společnosti. Jako produkční i jako herec.”

Čistý způsob myšlení a touha po přijetí

Název inscenace je odvozen od japonské estetické koncepce Wabi-Sabi. “Wabi” znamená čistý způsob myšlení, který je nadřazen honbě po hmotném vlastnictví. Wabi také představuje praktické uvažování a koncepci, holistický životní styl. “Sabi” autoři inscenace připodobňují k zašlé patině, která naznačuje zralost a tichou důstojnost věcí z druhé ruky. Sabi vychází také z univerzálního toku zrození i odchodu z tohoto světa.

Inscenace berlínského cirkusového souboru Sonnenstich pojmenovává přirozené lidské tužby – být milován, být spatřen, být akceptován a být respektován. Wabi-Sabi je současně o potřebných bitvách, nevyhnutelných porážkách i překvapivých vítězstvích. Interpreti nechají publikum, aby se tohoto zaníceného souboje zúčastnilo a prožívalo jej naplno společně s vystupujícími.

Inkluzivní tým namíchaný z umělců s postižením i bez postižení vytváří na pódiu nové a zvláštní vztahy, přesto však získáte dojem tak trochu neobvykle fungujícího celku. Show umožňuje vzrušující změny perspektivy a vnímání prostřednictvím vzájemného působení různých tělesných konstrukcí i pohybových dovedností jednotlivých účinkujících.

(video)

Snaha ukázat českým divákům nevšední zážitek plný emocí zprostředkovaný soubory s mentálně postiženými protagonisty není ojedinělá. Od roku 2014 funguje v České republice festival Menteatrál, který mapuje nejnovější akce českých profesionálních divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Letošní ročník se opět uskuteční v Orlických horách, a to od 2. do 4. srpna 2019.

Ředitel festivalu Menteatrál Jan Čtvrtník v tomto směru shrnuje aktivity domácích divadelních souborů a nabízí zajímavé srovnání právě s berlínskou scénou: “V Česku je asi desítka souborů, ve kterých pracují divadelníci společně s lidmi s mentálním postižením. I když u nás zatím neexistuje plně profesionální soubor, kde by bylo divadlo hlavní náplní a obživou herců s postižením,  je tento směr divadla velmi aktuální a rychle se vyvíjí. A snad to tak bude i pokračovat a dostaneme se na úroveň většiny evropských států, kde běžně působí profesionální divadla s lidmi s nějakým handicapem. V Berlíně například probíhá skvělý festival No Limits Festival. Viděl jsem tam za pár dní přes desítku inscenací s lidmi s handicapem, které by si nezadaly s nejprogresivnějšími počiny divadla u nás. V Německu je to politické divadlo. Zabývá se totiž důležitými společenskými problémy už od své podstaty: integrací, tolerancí, soužitím. A to jsou důležitá témata i u nás.”

Jatka78 uspořádají i speciální workshop

Součástí hostování německého souboru bude také workshop založený na předávání zkušeností s pohybovými aktivitami klientů s mentálním postižením. Povedou ho sami zakladatelé Circu Sonnenstich Anna Katharina Andrees a Michael Pigl Andrees. Workshop proběhne 7. dubna a je určen asistentům, trenérům a lektorům, kteří se věnují volnočasovým aktivitám mentálně postižených klientů.

Přínos pohybových nebo divadelních aktivit pro život klientů s mentálním znevýhodněním shrnuje Eva Brožová, ředitelka Společnosti DUHA: “Dospělí lidé s mentálním znevýhodněním žijí každodenní život se svými radostmi i starostmi jako kdokoli z nás. Někteří potřebují více podpory, někdo méně v různých oblastech života, jako je bydlení, práce, pomoc při trávení volného času. Divadelní a taneční aktivity jsou určitě pro některé naše klienty velmi důležité v jejich seberealizaci, zažívají pocit uplatnění a úspěchu, pokud se dílo daří. Zkušenost pro asistenty, kteří mohou být nápomocni všem zájemcům o pohyb je určitě vítaná, a bude inspirující pro všechny, kteří zbožňují tanec a pohyb.”

Circus Sonnenstich byl založen v roce 1997. Většinu jeho umělců tvoří lidé s Downovým syndromem. V roce 2011 cirkus jako svoji zastřešující organizaci založil Zentrum für bewegte Kunst e.V. (Centrum pro pohybové umění). Po úspěšných inscenacích a vystoupeních v Německu i v zahraničí se Circus Sonnenstich rozrostl na cca 50 aktivních umělců. Zaměstnaneckou základnu tvoří 12 školitelů z různých oborů, jako jsou herectví, akrobacie a pedagogika.

Galerie

Mohlo by vás zajímat

25. 5. 2023
Divadlo Na zábradlí uvede 16. června poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení
24. 5. 2023
DEKKADANCERS vstoupí do nové divadelní sezóny spoluprací s významným choreografem Arthurem Pitou. Uvedou Tramvaj do stanice Touha
24. 5. 2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera
22. 5. 2023
Švandovo divadlo uvede Trójanky, inscenaci o ženách zasažených válkou. Původní českou hru inspirovanou antickou předlohou nastudují ukrajinské divadelnice