Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. ledna 2025

Commander (Farma v jeskyni)

“Asi se zabiju, než mi bude třicet.” - “Cool. Tak hlavně vem někoho s sebou.” – “Vždycky jsem ozbrojenej aspoň nožem...” Farma v jeskyni v novém uměleckém projektu Commander zkoumá skrytou hrozbu on-line radikalizace dospívajících

Jeden večer – dvě umělecké formy. Jedno téma – dva světy. Audiovizuální projekce s dětskými herci – a pohybové divadlo s dospělými performery. On-line radikalizace dětí versus nedospělé chování společnosti. Dvě exkurze na odvrácenou stranu našeho světa, před kterou zavíráme oči. Obě vytvořil stejný kreativní tým, každá ale přistupuje k tématu jiným způsobem.

Víte, o čem si děti na internetu píší? V on-line světě stoupá vlna radikalizace a extremismu mezi dětmi a dospívajícími. Ať žije nenávist! Jsou to jen děti. Stali se obětmi manipulace, nástroji cizích cílů.

Ponořme se do digitální temnoty, o které většina z nás nemá, a možná ani nechce mít, tušení. Když už v tak zkaženém světě žijeme, je vůbec ještě násilí hřích? Jak daleko má dvanáctiletý kluk od takových slov k činům?

Viliam Dočolomanský, režisér, zakladatel Farmy v jeskyni a iniciátor projektu Commander: „V dubnu roku 2020 se v médiích objevila zpráva, že estonská policie dopadla vůdce mezinárodní extremistické on-line organizace. Zjistilo se, že pod přezdívkou Commander se skrývá třináctiletý Estonec, který organizaci založil v jedenácti letech. Tato šokující zpráva pro nás byla impulsem, abychom začali zkoumat, jak se mladí lidé k takto extrémním názorům v on-line světě dostávají, proč se to děje a kam to může vést.”

Commander se však nezabývá příběhem dětského radikálního vůdce, který byl pro tvůrce jen prvotním impulsem ke zkoumání naší společnosti a principů vedoucí k polarizaci a on-line radikalizaci dospívajících. Farma v jeskyni tak upozorňuje na skryté a opomíjené nebezpečí, s nímž se děti a mladí lidé v on-line prostředí setkávají, i na důsledky, jež to pro náš svět může mít.

Jana Tomas Sedláčková z Nadace PPF, za jejíž podpory projekt Commander vzniká: „Projekt Commander je výjimečný hned z několika důvodů. V první řadě poukazuje na zcela reálný a zásadní společenský problém on-line radikalizace dospívajících, kterému se u nás zatím zdaleka nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužil. Tvůrci z Farmy v jeskyni ho zkoumají a odhalují prostřednictvím několika uměleckých i vzdělávacích forem a tento mimořádně komplexní a v České republice jedinečný přístup jim dává možnost oslovit široké publikum a přimět ho přemýšlet o tom, co tento fenomén pro naši společnost znamená.”

Projekt má dvě části – uměleckou a edukativní. Uměleckou částí projektu jsou divadelní představení, umělecký film s dětskými herci a videoinstalace, která je aktuálně součástí výstavy Nadějné vyhlídky v Centru současného umění DOX. Edukativní část, to jsou série videí na O2 Chytrá škola a workshopů pro děti.

Inscenace nese nezaměnitelný rukopis souboru Farma v jeskyni.
Viliam Dočolomanský: „Tvorba Farmy v jeskyni se odehrává na hranicích jednotlivých druhů umění. V jejich součinnosti směřuje k vytvoření silného uměleckého zážitku. Náš rukopis je o něco narativnější než pohybové divadlo, avšak abstraktnější než činohra. Inscenace doslova (v dobrém) „útočí“ na všechny smysly. Divák s námi zažije velmi intenzivní tělesnost pohybu v kombinaci se živou hudbou, silnou zvukovou a video složkou, v obrazech, které vytváří napětí a tajemství. Zásadní je pro nás práce s emocemi, chceme diváka vtáhnout do inscenace tak, aby se stal její součástí a spolu sperformery absolvoval unikátní zkušenost.”

Členové souboru Farma v jeskyni přizvali ke spolupráci na projektu řadu expertů, mezi nimi i odbornici na radikalizaci a extremismus Barboru Vegrichtovou: „Jsem z projektu nadšená. Této problematice se věnuji dlouhodobě na akademické i preventivní úrovni a považuji ho za velmi originální, původní a bohužel, musím z pozice experta říct, i za ojedinělý a průkopnický. Líbí se mi právě to, že projekt v sobě snoubí umělecký počin a velké poselství v oblasti edukace, osvěty a prevence.“

Dalšími odborníky zapojenými do projektu jsou psycholožka a socioložka Karolína Presová, lektor digitální gramotnosti Michal Kučerák či norský novinář Øyvinda Strømmena, který byl poradcem při procesu s extremistou Andersem Breivikem.

Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský (CZ/SK) dramaturgie: Sodja Lotker (SRB/CZ), Markéta Hrehorová (CZ), hudba: Štěpán Janoušek (CZ), Marcel Bárta (CZ), výprava: Lucia Škandíková (SK)

Hrají:
Divadelní část: Andrej Štěpita (SK), Gioele Coccia (IT), Nicolas Garsaults (FR), Barbora Ješutová (CZ), Matuš Szegho (SK), Hana Varadzinová (CZ), Štěpán Janoušek (CZ)
Audiovizuální část: Julian Hajduk Brown (NZ/SK), Heřman Tajovský (CZ), František Souček (CZ), Tomáš Richard Brenton (KAN/CZ), Michal Vrubel (CZ), Kryštof Brož (CZ), Kryštof Koníček (CZ), Oliver Vyskočil (CZ), Mikuláš Rychetský (CZ).

Premiéra: 13. června v Centru současného umění DOX

Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského ve své tvorbě pojí fyzické divadlo, video, film a živou hudbu do jednotné umělecké výpovědi a dlouhodobě se zabývá zkoumáním často opomíjených společenských témat. Aktuální témata a otázky zpracovává prostřednictvím různých uměleckých tvarů a vzdělávacích formátů. Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice uměleckých žánrů.

Za 20 let své existence Farma v jeskyni reprezentovala Českou republiku na 3 kontinentech, ve více než 24 zemích a 60 městech. Soubor je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění: nejprestižnější evropská oborová cena – XII. Europe prize theatrical realities pro režiséra Viliama Dočolomanského, Fringe First Award, Total theatre award, Hlavní cena Alfréda Radoka, opakovaná nominace na Státní cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla a mnoho dalších. Za svůj první film Efeméry získala Farma v jeskyni v roce 2021 Cenu pro nejlepší performery a Cenu diváka na festivalu Screendance v americkém Idahu.

Mohlo by vás zajímat

14. 1. 2025
Jižní spojka přiveze do Prahy jihočeskou činohru, operu, balet i inscenaci Malého divadla
9. 1. 2025
Vršovické divadlo MANA uvádí Čapkův příběh vynálezce, který si až příliš pozdě uvědomí, jaký dopad na svět může mít jeho objev ničivé trhaviny
7. 1. 2025
Řekne-li se Dana Medřická, vybaví se Měsíc nad řekou, Ošklivá slečna, Návrat ztraceného syna, Romeo a Julie na konci listopadu, Příběh dušičkový, Sňatky z rozumu, Taková normální rodinka, Nemocnice na konci města. Smrt Hippodamie, Tramvaj do stanice Touha, Dům doni Bernardy, Matka Kuráž a její děti. Ale především se vybaví Kočičí hra.
6. 1. 2025
Autor: Jan Schmid, režie: Jan Schmid, scéna: Miroslav Melena, kostýmy: Miroslav Melena Hráli: Václav Helšus, Jana Synková, Karel Novák, Rostislav Novák, Pavel Havránek, Petr Kratochvíl, Jitka Nováková, Marie Durnová, Zuzana Schmidová, Miroslav Kořínek, Jiří Hykel Premiéra: 12. prosince 1974