Partneři portálu O divadle

Mecenáši

25. května 2024

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech.

Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít divadla. Od 20. do 25. května 2021 se festival se sníženou kapacitou hledišť uskuteční naživo nejen ve venkovních prostorách, ale i ve vybraných brněnských divadlech. Vzhledem k epidemiologické situaci vznikala souběžně online podoba festivalu, která bude zdarma dostupná všem divákům v online prostoru.

„Dlouhé a náročné jednání se vyplatilo a Ministerstvo zdravotnictví se nám rozhodlo udělit výjimku z platných epidemiologických opatření, čímž festivalu coby jednomu z pilotních projektů rozvolňování umožnilo jeho plnohodnotnou realizaci už od prvního dne. Naše velké poděkování za podporu patří i vedení Ministerstva kultury, které vnímá význam festivalu Divadelní svět Brno,“ říká Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno a festivalu Divadelní svět Brno.

Tématem celého festivalu je Nová perspektiva, která se prolíná programovou skladbou a diváckými možnostmi, jak celý festival prožít i virtuálně. Vzhledem k dlouhodobému uzavření divadel bude festivalový program tvořit i řada premiér. Jednou z nich je Manželská historie, kterou během pandemie nazkoušel Divadelní spolek Jedl u příležitosti letošního desetiletého výročí svého založení. Kromě premiérového uvedení v rámci DSB bude ve stejný den dostupná také online premiéra této inscenace v režii Roberta Sedláčka, která vznikla ve spolupráci s platformou Dramox. Během festivalu budou uvedeny i premiéry brněnských divadel – v Mahenově divadle očekávaní Majitelé klíčů Milana Kundery, v Divadle Husa na provázku Setkání spiklenců a v divadle Reduta česká premiéra hry Doktorka britského dramatika Roberta Ickea.

Významným a inovativním dramaturgickým konceptem letošního festivalu jsou nové inscenace českých nezávislých divadel, které vznikly v přímé koprodukci s DSB. Studio Hrdinů pro festival připravilo online premiéru inscenace Oči v sloup. Naživo bude uvedena premiéra Hilsner a ti druzí Divadla Feste a multižánrového festivalu Meeting Brno, která se odehraje na neobvyklém místě Franz Kafka Špitálu v Brně na Kolišti. Divadlo X10 pak v prostorách Divadla Husa na provázku uvede novou hru Tomáše Loužného a Ondřeje Novotného Druzí lidé. Pro dětskou linku festivalu připravilo Divadlo Toy Machine představení David a Goliáš. Další koprodukční projekty divadel Geisslers Hofcomoedianten, Divadla LETÍ a BuranTeatru budou uvedena vzhledem k platným epidemiologickým opatřením až v podzimním epilogu festivalu.

V online prostoru bude festival zahájen formou interaktivního streamovaného pořadu Telefonní ústředna Brno, připraveného společně se soubory Cirk La Putyka a Jatka78. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se naživo uskuteční hudebně taneční projekt Baletu NdB nazvaný Noosféra neboli zmrzlinové andante pro tanečníky a fontánu.

Podstatnou součástí online programu budou i festivalové debaty na téma nové „divadelní“ perspektivy např. SDÍLET A SHRNOUT: Co přinesly dosavadní diskuze o budoucnosti divadel? a SDÍLET A SHRNOUT: Praxe divadla v online prostoru – nové cesty a slepé uličky, moderované filozofkou Alicí Koubovou.

Z loňského roku se do letošního programu přesouvá i nerealizovaná Antická linie, připravovaná jako pocta brněnským divadelním osobnostem Evě Stehlíkové a Františkovi Derflerovi, a Profil režiséra Jana Kačeny. Pro tyto dramaturgické linie vznikla online verze scénického čtení Senecova Oidipa v režii Lukáše Kopeckého, a debata v dokumentární omáčce Hovory z Ján v režii Robina Kvapila, která je symbolickým vyjádřením podpory režisérovi, tvůrci a umělci, který vlivem nešťastné nehody zůstává od podzimu 2019 v dlouhodobě vážném stavu v nemocnici.

Mezinárodní rozměr festivalu zůstane zachován díky atraktivnímu online programu. Festival uvede zdarma inscenace, které byly dlouho v hledáčku dramaturgické rady. Každý den bude možné zdarma zhlédnout po dobu 24 hodin špičkové inscenace z Izraele, Maďarska, Slovenska či Německa. Výjimečná a radikální interpretace Čechovových Tří sester režisérky Susanne Kennedy z německého Münchner Kammerspiele nabídne přelomový pohled na ruskou klasiku. Téma klimatické krize je akcentováno v inscenaci Jezdec na Bělouši kde mj. vizuálně uhrančivá výtvarná podoba inscenace vznikla z několikaměsíční veřejné sbírky plastů z iniciativy Theater Bremen. Výjimečný taneční zážitek If At All v režii uměleckého šéfa Rami Be’era nabídne špičkový izraelský taneční soubor Kibbutz Contemporary Dance Company. Ve výběru záznamů diváci najdou také sugestivní Antigonu ze Slovenského národného divadla, velmi intimní, a přesto nadmíru aktuální, maďarské zpracování Euripidovy tragédie Médea od KV Társulat – Trafó a velkolepou politickou fresku Král Oidipus z německého Residenztheater.

Aktualizovaný program festivalu zde.

Pro návštěvu bude třeba prokázat se platným testem nebo dokladem o očkování či prodělané nemoci. Celou dobu pobytu v divadlech bude třeba nosit respirátor a používat desinfekční prostředky.

OutlookEmoji-1615455770512fb912d59-d587-41a8-8feb-2d6fb70da65c
(pro zvětšení klikni)

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit