Partneři portálu O divadle

Mecenáši

2. prosince 2023

DJKT: První řada u Vás doma

 Jednotlivá vysílání dalších inscenací jsou naplánována až do poloviny dubna, a to vždy na sobotu od 19.00.

V rámci nového projektu budou diváci moci shlédnout on-line záznamy představení ze všech tří scén plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla. Jako první se na jeviště vrátí jedna z nejslavnějších operet všech dob, Straussův Netopýr, v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru opery Jiřího Petrdlíka. Předpremiéra divácky velmi oblíbeného titulu se odehrála bez veřejnosti v sobotu 13. února 2021 na Nové scéně, ovšem o týden později, tedy 20. února 2021, budou moci diváci zhlédnout záznam nově nastudované operety prostřednictvím portálu GoOut.

Záznam předpremiéry Netopýra bude možné sledovat od 19.00 do půlnoci přes odkaz, který bude divákům zaslán po zaplacení symbolického vstupného na prodejním portále GoOut. Nové, již osmnácté, plzeňské uvedení zaštítil šéf souboru opery Jiří Petrdlík: „Podobně jako v případě tolik populární Veselé vdovy bude i tato inscenace uvedena na jevišti Nového divadla s využitím všech technických možností, jež tato scéna nabízí.“ Zárukou efektní podívané je i spolupráce se scénografem Lukášem Kuchinkou (Veselá vdova, R.U.R., Carmen), kostýmní výtvarnicí Danou Haklovou (Carmen, Veselá vdova, Broučci) a choreografem Martinem Šintákem (Broučci, Prodaná nevěsta, Veselá vdova).

Opereta Netopýr není jedinou inscenací, které se divadelní fanoušci dočkají on-line. Jednotlivá vysílání dalších inscenací jsou naplánována až do poloviny dubna, a to vždy na sobotu od 19.00. Bližší informace najdou zájemci na webových stránkách divadla.

Ředitel divadla Martin Otava: „Uzavření divadel trvá déle, než jsme si zprvu uměli představit. Hercům a vlastně celému divadlu chybí diváci i adrenalin spojený s představením před publikem. A z ohlasů víme, že i my chybíme divákům. Proto jsme se rozhodli nabídnout veřejnosti ke zhlédnutí záznamy nejen vybraných nově nastudovaných kusů, ale také osvědčená díla z našeho repertoáru.“

Zájemci si tak v rámci projektu První řada u Vás doma budou moci užít také záznam nově nastudovaných Postřižin. Kouzelný příběh Hrabalovy maminky Maryšky, otčíma Francina a strýce Pepina, který přijede na návštěvu a zůstane navždy, ožívá v podání půvabné Jany Ondruškové a jejích hereckých kolegů Libora Stacha a Michala Štěrby. Dílo, jehož slavná filmová adaptace Hrabalova dvorního režiséra Jiřího Menzela baví generace televizních diváků, je plné nezaměnitelného humoru i poetických momentů. Scénografovi Karlu Čapkovi se podařilo na jevišti nápaditým a nenásilným způsobem vytvořit prostředí pivovaru, zabíjačky, domácnosti správce pivovaru i proslulý pivovarský komín. Budou to nakonec, poněkud ironicky, opět obrazovky, které se budou snažit toto pábitelské kouzlo přenést k divákům domů.

Následovat bude opera Věc Makropulos z pera geniálního skladatele Leoše Janáčka. Zhudebnění dramatu Karla Čapka pojednávající otázku věčného života si pravděpodobně rovněž odbyde premiéru za zavřenými dveřmi, která bude zvěčněna na kameru. Také tohoto opusu se režisérsky zhostil Martin Otava. Populární stálice na repertoáru zastupuje komedie Brouk v hlavě s Martinem Stránským v hlavní dvojroli. Nabízí se tak jedinečná příležitost pro diváky, kteří se na dosud permanentně vyprodaný herecký koncert zatím nedostali. Pro fanoušky muzikálu bude zfilmováno jedno z nejslavnějších a nejoriginálnějších děl proslulého Semaforu Dobře placená procházka. Mohou se těšit mimo jiné na Danielu Šinkorovou v roli tetičky z Liverpoolu či čerstvého držitele ceny Thálie Pavla Režného a jeho ženu Charlotte v hlavních rolích.

Taneční umění reprezentuje balet Zkrocení zlé ženy, oceněný jako nejlepší baletní inscenace na soutěžní přehlídce současné taneční tvorby BALET 2019. Originální choreografie Aleny Paškové je důkazem toho, že i baletní divadelní představení lze obohatit o prvky zcela rozličných tanečních stylů, jako je swing či tango. Poněkud symbolicky se divadlo vrací k Prodané nevěstě, která v obnovené premiéře režírované bývalým šéfem plzeňské opery Tomášem Ondřejem Pilařem otevírala letošní divadelní sezónu. Diváci tehdy patrně netušili, na jak krátký vzácný čas se do divadla vracejí. Plzeň tento Smetanův titul odehrávající se v plzeňském regionu uváděla vždy s hrdostí a každé nové nastudování přinášelo pokaždé jistou dávku invence. Toto zatím poslední uvedení je postavené na plzeňských krojích a na výhradně plzeňském obsazení, kterému vévodí držitelka ceny Thálie Ivana Veberová.

Pro děti jsou určeny autorský muzikál Muzikantská pohádka a originální taneční adaptace známé pohádky o Sněhurce. Pohádky budou, na rozdíl od ostatních inscenací, vysílány v neděli od 10.00 a dostupné budou také až do půlnoci daného dne. Všechny vstupenky jsou již nyní k zakoupení v předprodeji na GoOut – předprodej bude ukončen vždy hodinu před začátkem každého vysílání.

Program PRVNÍ ŘADA U VÁS DOMA

Netopýr sobota 20. února | 19.00

Postřižiny sobota 27. února | 19.00

Dobře placená procházka sobota 6. března | 19.00

Muzikantská pohádka neděle 14. března | 10.00

Věc Makropulos sobota 20. března | 19.00

Sněhurka neděle 21. března | 10.00

Prodaná nevěsta sobota 27. března | 19.00

Zkrocení zlé ženy sobota 3. dubna | 19.00

Brouk v hlavě sobota 10. dubna | 19.00

Galerie

Mohlo by vás zajímat

16. 11. 2023
“Bude to nejpříšernější propadák sezóny,” říkal zdrceně Edmond Rostand přátelům po generální zkoušce na svého Cyrana z Bergeracu. Bylo mu 29 let, měl za sebou úspěšnou sbírku básní a několik méně úspěšných divadelních her. K uvedení Cyrana si s Coquelinem, velkým hercem své doby, najali Divadlo u brány Svatého Martina, které nepatřilo pod žádného mocného […]
16. 11. 2023
U maloměšťáků bude veselka! Brecht v režii DAMU
16. 11. 2023
Choreograf Youri Vámos: „I za pohádkovým vyprávěním je třeba hledat smysl a význam.“ / Scénograf Daniel Dvořák: „Míříme ke stejnému cíli jako generace před námi: naplnit novými emocemi pojem krása.“
15. 11. 2023
„Když narazí kosa na kámen, létají jiskry až do oblak.“