Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Festival E.F.B.

Festival EFB - Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

9. srpna uplyne 60 let od smrti přední osobnosti československé avantgardní kultury, Emila Františka Buriana. Jeho vnučka, režisérka Zuzana Burianová, pořádá při této příležitosti festival – ve spolupráci s divadelním spolkem BodyVoiceBand, divadlem Archa a mnoha dalšími. Festival je věnován výhradně osobnosti a odkazu E. F. Buriana a reakcím na jeho hudební dílo. Koná se v termínu 11. – 19. října tohoto roku v Praze na šesti různých místech: Divadlo Archa, Alfred ve Dvoře, Švandovo divadlo, Venuše ve Švehlovce, Kino Ponrepo a Divadlo DISK.

Dušan Navařík, ředitel festivalu: “Emil František Burian (1904-1959) byl osobností mnoha profesí. Jako hudební skladatel, divadelní režisér a inovátor se proslavil u nás i v zahraničí. Byl jedním z hlavních představitelů československé meziválečné avantgardy, zakladatelem a vůdčí osobností divadla D34, vynálezcem voice-bandu a techniky theatergraph – předchůdce legendární Laterny Magiky. Byl autorem první knihy o jazzu na evropském kontinentě a jediné české skutečně dadaistické sbírky poezie Idiotheon z té doby. Jeho jméno dodnes vzbuzuje silné protichůdné emoce odborné veřejnosti, ta Buriana často prezentuje jako kontroverzní uměleckou a angažovanou osobnost. Jisté je, že se jednalo o jednoho z nejvýraznějších československých umělců evropského formátu, režisérů a hudebních skladatelů své doby a že ho stále ještě velmi málo známe. Jeho skladby na repertoáru hudebních těles najdeme ve srovnání s jeho současníky zřídka.”

Prvním impulsem pro vznik Festivalu EFB bylo rozhodnutí uspořádat notovou pozůstalost u manželů Burianových. Katalogizace začala v zimě roku 2017, kdy Zuzana Burianová oslovila hudebníka Dušana Navaříka ke společnému zkoumání rodinné hudební pozůstalosti. Během této práce narůstala chuť obou zúčastněných poslechnout si nově probrané, pozapomenuté Burianovy skladby a po konzultaci s některými umělci se zrodil koncept hudebního festivalu. Ten by měl oživit nejen skladby různých žánrů a druhů, ale také umožnit vystoupení výrazných uměleckých osobností, které se k Burianovi svým uměním přímo či nepřímo hlásí či vycházejí z podobných principů tvorby.

Na festivalu vystoupí více jak desítka hostů. Například Orchestr Berg s hostujícím holandských dirigentem Wernerem Herbersem, Jiří Adámek se skupinou Bocalocalab s interpretací slavného Burianova Máje, BodyVoiceBand s jevištní básní Láska, vzdor a smrt nebo Pavel Bořkovec Quartet s uvedením zapomenutého smyčcového kvartetu a desítka dalších hudebních těles a interpretů.

Zuzana Burianová: “Program Festivalu je naplánován zeširoka a pestře. Kromě klasického koncertu v Arše vznikne pro festival několik autorských skladeb na motivy Burianova díla, výtvarná audioinstalace, v kině Ponrepo poběží cyklus projekcí Burianovy známější i méně známé filmové tvorby. Uslyšíme jeho vůbec první zaznamenanou skladbu, budovatelské sbory a skladby z 50. let nebo píseň složenou v koncentračním táboře. Ve Švandově divadle vznikne komponovaný večer z básní, prózy a deníků. Na závěr festivalu proběhne v divadle Archa dvoudenní symposium zaměřené na kontext a odkaz Burianova díla.”

Jako hlavní producent Festivalu vystupuje divadelní spolek BodyVoiceBand, se kterým Zuzana Burianová dlouhodobě spolupracuje a který se k odkazu Emila Františka Buriana hrdě hlásí již od svého vzniku v roce 2013. Úvodní den festivalu proběhne ve Venuši ve Švehlovce, kde bude představena nová koncertně divadelní inscenace BodyVoiceBandu Láska, vzdor a smrt. BodyVoiceBand také Festival uzavře – v sobotu 19. října proběhne v Arše derniéra Burianovy Vojny.

Tereza Verecká, autorka a dramaturgyně inscenace: „Láska, Vzdor a smrt hudebně navazuje na Burianovu slavnou skladbu Vojna a v mnohém ji předbíhá. Opět se setkáváme s archetypálními tématy a nemilosrdnou přímostí lidové poezie na jejímž uspořádání tentokrát spolu s E. F. Burianem spolupracoval František Halas.”

Na Festivalu koprodukčně spolupracují všechna zmíněná divadla a také Národní filmový archiv, který připravuje říjnový program v kině Ponrepo věnovaný E. F. Burianovi a zároveň se podílí na první vlně digitalizace not z Burianovy pozůstalosti.

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ