Partneři portálu O divadle

Mecenáši

20. dubna 2024

Festival Rosa Bohemica zve na hudbu na zajímavých místech

Koncerty spojující zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst nabízí od 10. června druhý ročník festivalu Rosa Bohemica. 

Zakladatelka festivalu Gabriela Eibenová: „Prostřednictvím hudby chceme lidem přiblížit krásu kostelů, klášterů, zámků a dalších pozoruhodných prostor, nacházejících se v pomyslné růžici okolo Prahy. Na našem festivalu často zní stará hudba, která se hrála v dobách, kdy mnoho z těchto míst sloužilo ještě své původní funkci. My je chceme znovu ukázat a oživit.“

Léčivá hudba na krásných místech

„Letošní ročník má motto slavného Pythagora. Ten kdysi řekl, že hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme. Výjimečnost festivalu Rosa Bohemica spočívá v tom, že pomocí hudby oživuje a rozeznívá prostory se silným geniem loci. Hudba zde rezonuje s jejich krásou i s jejich historií. Chceme, aby lidé pocítili intenzivní kontakt s múzami ve výjimečném a inspirativním prostředí bez pomoci techniky, mikrofonů, reproduktorů a kamer. A aby umělci byli v bezprostřední blízkosti diváků.“

Vedle barokní hudby a písňových večerů je letos na programu také hudba etnická, židovská, divadelní představení pro děti, varhanní koncert, ale i přednášky nebo výstava.

Festival začal v Roudnici nad Labem a ve Vlašimi – symbolicky na ose mezi Řípem a Blaníkem. Program pokračuje v Praze, v Blatné, ve Vysoké u Příbramě, v Pátku nad Ohří, Jílovém u Prahy, Panenském Týnci, Nižboru, Roztokách u Prahy a Kosmonosech. Tři akce se budou konat na Strži ve Staré Huti u Dobříše, dvě se odehrají v Novém Strašecí.

„Chtěla bych, aby návštěvníci objevili tamní magická místa, nechali je na sebe působit a strávili v nich nějaký čas. Aby si zkrátka užili nejen koncert, ale i výlet za ním. Hudební fajnšmekr si vybere svého oblíbeného interpreta, milovník historie atraktivní památku a výletník zase lokalitu s krásnou přírodou. Snažíme se, aby lákadlem bylo všechno dohromady.“

Hudební růže se rozvíjí

První ročník festivalu se loni uskutečnil ve Středočeském a zčásti také v Ústeckém kraji. Letos nově vstupuje do kraje Jihočeského.

„Rosa Bohemica by se chtěla držet v pomyslném kruhu okolo Prahy, kde festival obdobného rozsahu dosud chyběl. Protože ale máme v názvu Rosu, tedy růži, nově jsme se propojili i s městem růží – jihočeskou Blatnou. Tamní kulturní instituce s názvem Kulturní plantáž Blatná vyzdvihuje každý rok jednu ze vzácných odrůd. Na letošní rok připadla růže s názvem Ave Maria. To je hudební výzva, nemohli jsme se nepřidat.“

Festival zve například i do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, kam přijedou Petr Kostka s Carmen Mayerovou a pásmem Čapkových fejetonů. Nebo na zámek v Pátku nad Ohří, kde zazní nádherná barokní hudba v prostředí nově objevené kaple. V rámci programu Vivaldi v Čechách se v Praze a v Nižboru představí hudební soubor Ensemble Inégal. Bývalá synagoga v Novém Strašecí přivítá židovskou hudbu. Chybět nebude ani pohádka pro děti, která se odehraje na nádvoří zámku v Jílovém u Prahy.

„Děti vůbec mají letos na našem festivalu své významné místo, a to třikrát v roli samotných interpretů. V Blatné vystoupí chlapecký sbor Bonifantes, v Panenském Týnci zazpívá chlapecký sbor Pueri Gaudentes a zahraje violoncellový soubor ze ZUŠ Slaný a ZUŠ Kladno. Právě tyto hudební aktivity v době převedení výuky na on-line platformu velice utrpěly, mnohé soubory se téměř rozpadly. Rosa Bohemica s radostí sleduje a podporuje jejich restart.“

Kultura, výlet i návštěva dvou Loret

Velmi netradičním místem festivalu je nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci. Koncert se tam bude odehrávat pod hvězdnou oblohou na sklonku babího léta. K atraktivním místům patří i Vysoká u Příbramě, kam rád jezdil Antonín Dvořák. Anebo starý augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem. Hrát se bude na zámcích ve Vlašimi, Roztokách Jílovém u Prahy nebo na zámku v Nižboru.

Diváci budou mít možnost navštívit i dvě Lorety: „Tu známější, na Hradčanském náměstí v Praze, si nechali postavit Czernínové významným barokním architektem Kryštofem Dientzenhoferem. K jeho třísetletému jubileu mu zde bude 21. června věnován slavnostní koncert. Závěrečný koncert 15. listopadu nás pak zavede do Kosmonos. I zde si stejný šlechtický rod nechal postavit Loretu, tentokrát ovšem mnohem více podobnou té původní, italské.“

Festival zahrnuje celkem 16 akcí na 13 místech a potrvá až do 15. listopadu

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia