Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Gaudeamus Theatrum 2023

Jedenáctý ročník mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum bude věnován objektovému divadlu

Od 6. do 12. března proběhne v Divadle Drak mezinárodního setkání Gaudeamus Theatrum, na něž přijede třicet studentů vysokých uměleckých škol z České republiky, Polska a Bulharska.

Stěžejní součástí programu bude týdenní workshop pod vedením dvou výrazných osobností současného evropského loutkového a objektového divadla, izraelského loutkoherce, režiséra, performera a lektora Ariela Dorona a francouzského režiséra, herce a zakladatelem souboru Cie Bakelite Oliviera Rannou. Ti jsou hradeckému publiku dobře známi z předchozích ročníků Mezinárodního divadelního festivalu Regiony. Jejich týdenní společná práce vyvrcholí výstupem pro veřejnost – 11. března ve Studiu Divadla Drak.

Součástí programu dále bude ve čtvrtek 9. března i veřejná konference Loutkové divadlo – věc veřejná? – jak loutkové divadlo přispívá v současnosti k celospolečenské diskuzi, případně jaký by tento příspěvek měl nebo mohl být? Na konferenci budou své zkušenosti sdílet hosté Pavla Dombrovská z brněnského Divadla Líšeň, izraelský loutkář a lektor letošního workshopu Ariel Doron, dramaturg a ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský, herec, pedagog a umělecký šéf Divadla Alfréd ve dvoře Tomáš Procházka a umělecký šéf Divadla Continuo Pavel Štourač.

Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum je tradiční akcí Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla, která se koná již od roku 2012. Setkání má za cíl vytvořit kreativní a otevřený prostor pro mezinárodní setkávání studentů, pedagogů a umělců z různých uměleckých oblastí (divadelníků, hudebníků, vizuálních umělců apod.), společnou tvorbu a vzájemné sdílení a předávání zkušeností.

Vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová: „Každý rok se snažíme nacházet a přivážet ty nejlepší a nejinspirativnější umělecké osobnosti evropské divadelní scény a současně seznamovat nejmladší divadelní generaci tvůrců s žánrem či formátem divadla, který není v české divadelní praxi rozvinut, nebo je mu věnován v rámci studia pouze omezený prostor. V rámci intenzivního týdenního workshopu se mohou studenti do daného tématu ponořit a na základě této zkušenosti ho do budoucna ve své profesionální praxi rozvíjet. Letošní téma a výběr lektorů nás obzvlášť těší, jelikož má blízko k loutkovému divadlu, a tedy i samotné tvorbě Divadla Drak. I proto jsme se rozhodli v letošním roce zapojit i dva členy ze souboru Divadla Drak Johanu Vavřínovou a Dominika Linku, kteří budou po celou dobu workshopu účastni v roli asistentů zahraničních lektorů.”

Mezinárodního rezidenčního pobytu v Draku se tento rok zúčastní třicet studentů ze tří evropských divadelních škol. Jsou jimi Akademie múzických umění v Praze, KALD DAMU, polská Akademia Sztuk Teatralnych ve Wroclavi a bulharská National Academy of Theatre and Film Arts “Kr. Sarafov ”.

Na workshopu si studenti vyzkouší, jaké jsou možnosti přístupu k objektovému divadlu od animace objektů přes dramaturgicko-režijní práci až po výpravu.

Ariel Doron – izraelský loutkoherec, režisér, performer a lektor. Vystudoval filmová studia na univerzitě v Tel Avivu, v současné době žije v Německu a spolupracuje s např. s Maxim Gorki Theater Berlin, Theater Junge Generation Dresden, Schauburg Theater München, Staatsschauspiel Dresden, FITZ! Figurentheater Zentrum Stuttgart, Hanut 31 Gallery-Theater Tel Aviv a dalšími.

Ve své divadelní tvorbě používá velmi málo textu a hodně hravosti, často proto, aby se vypořádal s tvrdými společenskými a politickými tématy. Jeho sólové inscenace, jako jsou ‘Boxed’, ‘Pinhas’ a’ Plastic Heroes’, byly uvedeny ve více než 35 zemích světa, získaly několik ocenění za nejlepší loutkovou/objektovou animaci, nejlepší inscenaci i ceny diváků.

Olivier Rannou – umělecký ředitel souboru Cie Bakélite, který založil v roce 2005 v Rennes. Jeho tvorba se vyznačuje pečlivostí a precizností, pohrává si se symboly a sugestivní silou obyčejných předmětů. Vizitkou Oliviera Rannou a Cie Bakélitee je preciznost, s jakou jsou jejich inscenace strukturovány a poskládány, a důsledný přístup k dramatické prezentaci záběr po záběru inspirovaný filmem… Vedle vlastní tvorby je soubor Cie Bakélitee pořadatelem festivalové přehlídky objektového divadla Panique au Parc, který je součástí mezinárodního festivalu v Charleville-Meziéres.

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ