Partneři portálu O divadle

Mecenáši

23. dubna 2024

Gaudeamus Theatrum 2023

Jedenáctý ročník mezinárodního setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum bude věnován objektovému divadlu

Od 6. do 12. března proběhne v Divadle Drak mezinárodního setkání Gaudeamus Theatrum, na něž přijede třicet studentů vysokých uměleckých škol z České republiky, Polska a Bulharska.

Stěžejní součástí programu bude týdenní workshop pod vedením dvou výrazných osobností současného evropského loutkového a objektového divadla, izraelského loutkoherce, režiséra, performera a lektora Ariela Dorona a francouzského režiséra, herce a zakladatelem souboru Cie Bakelite Oliviera Rannou. Ti jsou hradeckému publiku dobře známi z předchozích ročníků Mezinárodního divadelního festivalu Regiony. Jejich týdenní společná práce vyvrcholí výstupem pro veřejnost – 11. března ve Studiu Divadla Drak.

Součástí programu dále bude ve čtvrtek 9. března i veřejná konference Loutkové divadlo – věc veřejná? – jak loutkové divadlo přispívá v současnosti k celospolečenské diskuzi, případně jaký by tento příspěvek měl nebo mohl být? Na konferenci budou své zkušenosti sdílet hosté Pavla Dombrovská z brněnského Divadla Líšeň, izraelský loutkář a lektor letošního workshopu Ariel Doron, dramaturg a ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský, herec, pedagog a umělecký šéf Divadla Alfréd ve dvoře Tomáš Procházka a umělecký šéf Divadla Continuo Pavel Štourač.

Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum je tradiční akcí Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla, která se koná již od roku 2012. Setkání má za cíl vytvořit kreativní a otevřený prostor pro mezinárodní setkávání studentů, pedagogů a umělců z různých uměleckých oblastí (divadelníků, hudebníků, vizuálních umělců apod.), společnou tvorbu a vzájemné sdílení a předávání zkušeností.

Vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová: „Každý rok se snažíme nacházet a přivážet ty nejlepší a nejinspirativnější umělecké osobnosti evropské divadelní scény a současně seznamovat nejmladší divadelní generaci tvůrců s žánrem či formátem divadla, který není v české divadelní praxi rozvinut, nebo je mu věnován v rámci studia pouze omezený prostor. V rámci intenzivního týdenního workshopu se mohou studenti do daného tématu ponořit a na základě této zkušenosti ho do budoucna ve své profesionální praxi rozvíjet. Letošní téma a výběr lektorů nás obzvlášť těší, jelikož má blízko k loutkovému divadlu, a tedy i samotné tvorbě Divadla Drak. I proto jsme se rozhodli v letošním roce zapojit i dva členy ze souboru Divadla Drak Johanu Vavřínovou a Dominika Linku, kteří budou po celou dobu workshopu účastni v roli asistentů zahraničních lektorů.”

Mezinárodního rezidenčního pobytu v Draku se tento rok zúčastní třicet studentů ze tří evropských divadelních škol. Jsou jimi Akademie múzických umění v Praze, KALD DAMU, polská Akademia Sztuk Teatralnych ve Wroclavi a bulharská National Academy of Theatre and Film Arts “Kr. Sarafov ”.

Na workshopu si studenti vyzkouší, jaké jsou možnosti přístupu k objektovému divadlu od animace objektů přes dramaturgicko-režijní práci až po výpravu.

Ariel Doron – izraelský loutkoherec, režisér, performer a lektor. Vystudoval filmová studia na univerzitě v Tel Avivu, v současné době žije v Německu a spolupracuje s např. s Maxim Gorki Theater Berlin, Theater Junge Generation Dresden, Schauburg Theater München, Staatsschauspiel Dresden, FITZ! Figurentheater Zentrum Stuttgart, Hanut 31 Gallery-Theater Tel Aviv a dalšími.

Ve své divadelní tvorbě používá velmi málo textu a hodně hravosti, často proto, aby se vypořádal s tvrdými společenskými a politickými tématy. Jeho sólové inscenace, jako jsou ‘Boxed’, ‘Pinhas’ a’ Plastic Heroes’, byly uvedeny ve více než 35 zemích světa, získaly několik ocenění za nejlepší loutkovou/objektovou animaci, nejlepší inscenaci i ceny diváků.

Olivier Rannou – umělecký ředitel souboru Cie Bakélite, který založil v roce 2005 v Rennes. Jeho tvorba se vyznačuje pečlivostí a precizností, pohrává si se symboly a sugestivní silou obyčejných předmětů. Vizitkou Oliviera Rannou a Cie Bakélitee je preciznost, s jakou jsou jejich inscenace strukturovány a poskládány, a důsledný přístup k dramatické prezentaci záběr po záběru inspirovaný filmem… Vedle vlastní tvorby je soubor Cie Bakélitee pořadatelem festivalové přehlídky objektového divadla Panique au Parc, který je součástí mezinárodního festivalu v Charleville-Meziéres.

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia