Partneři portálu O divadle

Mecenáši

19. dubna 2024

Happy end v hotelu Chateau Switzerland (Depresivní děti touží po penězích)

Do Prahy se vrací mimořádný divadelní projekt o smrti, naposledy. Hotel Chateau Switzerland, do kterého přichází diváci zažít smrt nanečisto, otevře své brány veřejnosti od neděle 12.9. v budově bývalého kláštera jen na tři reprízy.

Hotel Chateau Switzerland zkrachoval, všichni jeho klienti odešli na věčnost. Ale pro velmi omezený počet zájemců lze zažít v troskách tohoto luxusního zařízení neopakovatelný večer.

“Imerzivní představení slavilo svou premiéru minulý rok, na reprízy se ale již – i přes velký zájem diváků – nedostalo kvůli pandemii. Připravili jsme tedy jeho pokračování na letošní rok,” vysvětluje režisér projektu Jakub Čermák.

Diváci se stanou klienty luxusního hotelu, nebo spíše jeho ilegálními hosty, kteří vstupují do opuštěného komplexu a během představení budou mít možnost dění kolem sebe pozorovat nebo se do něj i zapojit. O smrti, která se v hotelu nabízí jako služba, mohou meditovat, připravovat se na ni nebo ji i sami podstoupit. Jaký způsob smrti si vyberou – a budou si moci vybrat? Co je bude čekat po smrti? Na tyto otázky odpovídá soubor Depresivní děti touží po penězích od 12. do 14. září v prostorech kláštera sv. Gabriela.

Projekt, který kombinuje principy klasického divadla a interakce, chce otevírat filozofické, sociologické, morální i osobní otázky spojené se smrtí. Diváci si díky imerzivní formě budou moci zážitek dotvořit dle svého vkusu a prožít tak téma ještě intenzivněji.

Jakub Čermák: “Z minulého uvedení máme nadšené reakce, celý prostor ožije zvláštní atmosférou, je temná, ale i velmi zábavná, v představení vystupují pouze ženy, které doprovází diváky na druhý břeh. Naposledy si někteří diváci stěžovali, že kvůli vysokému počtu návštěvníků nestihli zvolit si způsob smrti, upravili jsme tedy výrazně kapacitu a na každého, kdo si stihne lístek včas koupit, se dostane.”

„Hlubším poselstvím inscenace je zjištění, jak věcně diváci k celému dění přistupovali. S podobnou věcností a samozřejmostí možná lidé v nacistickém Německu pozorovali „mizení“ židovských spoluobčanů nebo pracující lid u nás v 50. letech inscenované soudní procesy s politickými nepřáteli. Stačí, aby nad tím vším někdo držel dohled, jelo se podle programu a vše se tvářilo do jisté míry organizovaně. V roli účastníka-pozorovatele lze pohodlně odložit účast s druhým. Případně se sám ubavit k smrti.“ (Ivan Adamovič, Deník N, po loňské premiéře Happy End v hotelu Chateau Switzerland)

Hrají: Paulina Dobosz, Matylda Habartová, Veronika Hurtová, Eva Kývalová, Becka McFadden, Petra Mošovská, Markéta Pščolková, Angelina Rud, Anežka Rusevová, Barbora Šupová, Tanita Yanková a další

Klášter sv. Gabriela na Smíchově, Holečkova 106/10, 150 00 Praha 5-Smíchov

Termíny: 12. – 14. září

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích je nezávislé umělecké těleso, které od roku 2004 zrealizoval řadu kulturních projektů. V tomto roce byla oceněna jeho pandemická inscenace MEMENTO (Mor) Cenou divadelní kritiky ve speciální “karanténní” kategorii, v roce 2019 získal cenu na festivalu OFFenzíva za projekt Marie Stuartovna. Anatomie dramatu (2019). Za své projekty si uskupení vysloužilo nominaci na Cenu Divadelních novin za projekt Bordel L’Amour (2018). Za projektem stojí autor Jakub Čermák, oceňovaný režisér a performer, laureát Ceny české divadelní DNA (2020), dvojnásobný nominant Ceny Divadelních novin (2018, 2019) a aspirant v Anketě Divadelních novin (2019).

Galerie

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia