6. prosince 2021

Hledání ztraceného času (Národní divadlo Brno)

„Miluji tento cihlově červený koncert.“ (Oscar Wilde)

7 svazků poeticky přesných záznamů, 3120 marných a nekonečně krásných pokusů o zachycení uplývajícího času a více než 500 různých postav. Slavný román geniálního francouzského spisovatele a hypochondra Marcela Prousta vznikal s přestávkami čtrnáct let, dokončen nebyl v podstatě nikdy. Autor se v něm pokusil zobrazit proměny francouzské společ¬nosti na přelomu 19. a 20. století i její životní styl. Pořídil velkolepou literární momentku jedné epochy složenou z množství každodenních příběhů těch, kdo ji žili a často i bezděky tvořili.

Inscenace vychází z divadelní adaptace a nerealizovaného filmového scénáře dramatika Harolda Pintera a režisérky Di Trevis, které vznikly v roce 2000 pro Royal National Theatre v Londýně. Text je „proustovsky“ strukturován do podoby obrazových scén, které střídají dialogy i monologické pasáže, jemné detaily i velká gesta. Hlavním průvodcem zůstává, stejně jako v románu, Marcel a ubíhající čas.

J. A. Pitínský adaptaci přenáší do prostoru současné moderní galerie Proust. Minimalistická scéna Tomáše Rusína vytváří prostor pro zrcadlení času, vztahů. Místa, kde se lidé potkávají, ale mohou se snadno stát i objekty k pozorování. Místa, kde se přirozeně střetávají epochy, estetické styly, kde pomíjivost je střídána věčností.

Klíčovým průvodcem inscenací se stává hudba. Kromě původní scénické hudby Richarda Dvořáka zazní v inscenaci téměř všichni oblíbení Proustovi hudební skladatelé (např. F. Stravinskij, C. Debussy, J. Ibert, L. v Beethowen a další).

Autor: Marcel Proust, adaptace: Harold Pinter, Di Trevis, překlad: Martin Sládeček, režie: Jan Antonín Pitínský, překlad dodatků: Prokop Voskovec, Jiří Pechar, dramaturgie: Barbora Gregorová, scénografie: Tomáš Rusín, kostýmy: Zuzana Rusínová, hudba: Richard Dvořák, videoprojekce: Tomáš Hrůza, pohybová spolupráce: Jan Razima – choreografická rekonstrukce baletů V. Nižinského

Hrají: Viktor Zavadil j. h., Jan Grygar, Klára Apolenářová, Kateřina Jebavá j. h., Jana Štvrtecká, Tereza Páclová, Petr Bláha, Isabela Smečková Bencová, Štěpánka Romová j. h., Tomáš David, Eva Novotná, Bedřich Výtisk, Roman Blumaier, Tereza Groszmannová, Martin Sláma, Hana Tomáš Briešťanská, Filip Daňhel j. h., Jakub Šafránek, Gabriela Štefanová j. h. a další

Premiéra: 12. dubna v Mahenově divadle

Galerie

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

4. 12. 2021
Titul hry nám vybaví Peškova roztančeného hochštaplírku, fikaného petrohradského hejska, jenž jako klikatý blesk prolétl líným hejtmanským salónem a napálí tupé náčelnictvo tak drze, že jeho oběti budily až kapku lítosti. Nový překladatel Gogolovy hry, Zdeněk Mahler, režisér Jan Kačer a soubor Činoherního klubu spojili nyní všechny své síly k tomu, aby tuto představu rozbili. Což se jim povedlo.
2. 12. 2021
Dramatický muzikál Sunset Boulevard vytvořil Andrew Lloyd Webber (Jesus Christ Superstar, Fantom opery, Kočky, Evita a další) společně se svými spolupracovníky, libretisty a textaři Donem Blackem a Christopherem Hamptonem podle slavného oscarového snímku Billyho Wildera z roku 1950, který je dodnes odborníky považován za jeden z nejlepších filmů americké kinematografie. Světová premiéra muzikálu se odehrála v roce 1993 […]
1. 12. 2021
Radim Vizváry a Vanda Hybnerová u příležitosti jeho nedožitých osmdesátin připravují legendární Mim Session
29. 11. 2021
Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti