Partneři portálu O divadle

Mecenáši

24. dubna 2024

Hledání ztraceného času (Národní divadlo Brno)

„Miluji tento cihlově červený koncert.“ (Oscar Wilde)

7 svazků poeticky přesných záznamů, 3120 marných a nekonečně krásných pokusů o zachycení uplývajícího času a více než 500 různých postav. Slavný román geniálního francouzského spisovatele a hypochondra Marcela Prousta vznikal s přestávkami čtrnáct let, dokončen nebyl v podstatě nikdy. Autor se v něm pokusil zobrazit proměny francouzské společ¬nosti na přelomu 19. a 20. století i její životní styl. Pořídil velkolepou literární momentku jedné epochy složenou z množství každodenních příběhů těch, kdo ji žili a často i bezděky tvořili.

Inscenace vychází z divadelní adaptace a nerealizovaného filmového scénáře dramatika Harolda Pintera a režisérky Di Trevis, které vznikly v roce 2000 pro Royal National Theatre v Londýně. Text je „proustovsky“ strukturován do podoby obrazových scén, které střídají dialogy i monologické pasáže, jemné detaily i velká gesta. Hlavním průvodcem zůstává, stejně jako v románu, Marcel a ubíhající čas.

J. A. Pitínský adaptaci přenáší do prostoru současné moderní galerie Proust. Minimalistická scéna Tomáše Rusína vytváří prostor pro zrcadlení času, vztahů. Místa, kde se lidé potkávají, ale mohou se snadno stát i objekty k pozorování. Místa, kde se přirozeně střetávají epochy, estetické styly, kde pomíjivost je střídána věčností.

Klíčovým průvodcem inscenací se stává hudba. Kromě původní scénické hudby Richarda Dvořáka zazní v inscenaci téměř všichni oblíbení Proustovi hudební skladatelé (např. F. Stravinskij, C. Debussy, J. Ibert, L. v Beethowen a další).

Autor: Marcel Proust, adaptace: Harold Pinter, Di Trevis, překlad: Martin Sládeček, režie: Jan Antonín Pitínský, překlad dodatků: Prokop Voskovec, Jiří Pechar, dramaturgie: Barbora Gregorová, scénografie: Tomáš Rusín, kostýmy: Zuzana Rusínová, hudba: Richard Dvořák, videoprojekce: Tomáš Hrůza, pohybová spolupráce: Jan Razima – choreografická rekonstrukce baletů V. Nižinského

Hrají: Viktor Zavadil j. h., Jan Grygar, Klára Apolenářová, Kateřina Jebavá j. h., Jana Štvrtecká, Tereza Páclová, Petr Bláha, Isabela Smečková Bencová, Štěpánka Romová j. h., Tomáš David, Eva Novotná, Bedřich Výtisk, Roman Blumaier, Tereza Groszmannová, Martin Sláma, Hana Tomáš Briešťanská, Filip Daňhel j. h., Jakub Šafránek, Gabriela Štefanová j. h. a další

Premiéra: 12. dubna v Mahenově divadle

Galerie

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

16. 4. 2024
Mohl by se Adolf Hitler prosadit v dnešní době? Měl by v současnosti šanci uspět se svými názory?
19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia