Partneři portálu O divadle

Mecenáši

5. října 2023

Jihočeské divadlo ve 104. sezóně

Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků

První změna nastane v Jihočeském divadle prvním lednem, kdy do funkce ředitelky postoupí stávající šéfka činohry Martina Schlegelová, pod jejímž vedením se divadlo se stane partnerem projektu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028: “Hlavním projektem Jihočeského divadla v rámci EHMK bude založení nového festivalu imerzivního, site-specific a open air divadla. Půjde o zcela unikátní událost, která se v Budějovicích a širším okolí bude konat každé dva roky a do budoucna má ambici přilákat návštěvníky z celé střední Evropy. Nultý ročník se uskuteční už příští léto.”

Do své 104. sezóny vstupuje historická budova Jihočeského divadla s novým jevištěm, renovovaným po 33 letech. Nejen na něm odehrají umělecké soubory 15 premiér (z toho jednu před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově) a novinek Ateliéru 3D.

Otáčivé hlediště navštívilo v létě 2023 51 806 diváků a jeden prezident. Na své letní scéně v Českém Krumlově uvedlo Jihočeské divadlo premiéru tanečního divadla Egon Schiele – Autoportrét. Na své si ale přišli i milovníci hudby, komedie, hororu a historie.

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek k ukončení letní sezóny doplňuje: „Na tomto místě musím v přední řadě poděkovat všem uměleckým souborům za jejich skvělé výkony a samozřejmě i našim divákům. Jsem hrdý na to, že jsem mohl na Otáčivém hledišti přivítat prezidenta České republiky. Petr Pavel navštívil benefiční představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), které náš činoherní soubor odehrál ve prospěch centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením – Arpidu.”

Premiéry sezóny 2023/2024

Balet

Deník přání – 16. listopadu
Julie a Romeo – 2. května

Činohra

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho – 27. října
Velká vodní loupež – 15. prosince
Beckham – 16. února
Cyrano z Bergeracu – 5. dubna

Opera

Nevýchovný koncert – 30. října
Komenský – 6. prosince
Jakobín – 9. února
Lazebník sevillský – 12. dubna

Malé divadlo

Verneovka – 4. listopadu
Ježíše Superstar – 25. listopadu (obnovená premiéra)
GaGa – 24. února
Jihočeská Odyssea – 17. května

Mohlo by vás zajímat

4. 10. 2023
Když čas začne polykat paměť i slova (česká premiéra divadelní adaptace novely Vděk v Divadle Viola)
4. 10. 2023
Na pardubická divadelní prkna poprvé vstoupí Orlando
3. 10. 2023
„Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ říkají Oliverové – Jan Pražák a Rostislav Radecki – ke své první velké divadelní příležitosti
26. 9. 2023
Kuchyň – hra Arnold Weskera v režii Michala Dočekala oživí prostor bývalé restaurace