Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Jubilejní 65. sezóna v Divadle Drak

Úplně poprvé se na repertoáru Draku objeví inscenace určená publiku ve věku již od 6 měsíců

Sezónu 2023/24 zahájí Drak v září dvěma zahraničními zájezdy. Úspěšný loutkový koprodukční projekt Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník, který Drak připravil v minulé sezoně spolu s Bratislavským bábkovým divadlem, dostal pozvání do Bruselu. Bezprostředně po tomto hostování bude následovat týdenní výjezd do norského Osla, kde Drak odehraje celkem sedm představení inscenací Antigona a Do hajan!

Prvním titulem nové sezóny bude pohádkový příběh Sedmero krkavců, v únoru bude mít premiéra inscenace Atlas 0+, pro kterou Divadlo Drak oslovilo režiséra Jiřího Ondru a scénografku Veroniku Svobodovou. Úplně poprvé se tak na repertoáru Draku objeví inscenace určená publiku ve věku již od 6 měsíců. Poslední premiérou sezóny pak bude autorský projekt Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka inspirovaný vědeckofantastickým románem Herberta George Wellse Válka světů, určený divákům od 11 let.

Sezónu pak v tomto roce opět uzavře další, v pořadí již 29. ročník REGIONŮ – Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové, kterého je Divadlo Drak jedním ze spolupořadatelů.

Barbora Pokorná, Jakub Vašíček: Sedmero krkavců

Loutková inscenace na motivy pohádky Boženy Němcové

V jedné vesnici, nedaleko zámku, ve starém pekařském stavení žila s rodiči dívenka, které dali jméno Bohdanka. Ta při jedné z mnoha výprav na starou půdu, objevila na dně zaprášené truhly sedm bílých košilí. A s nimi i strašnou pravdu, které se se zarputilostí sobě vlastní rozhodla čelit. Žádná bolest přece nemůže být tak velká, aby ji zastavila. Snad jen kdyby jí do cesty přišla láska?

Autorská inscenace na motivy klasické pohádky o hledání klidu v rozevláté mysli, o síle vůle a o neposedné duši, která může dojít pokoje až s notnou dávkou sebezapření a odvahou obětovat se pro druhé.

Premiéra 4. listopadu

J. Ondra, B. Pokorná, V. Svobodová: Atlas 0+

První živý průvodce po zemích skutečných i neskutečných pro turisty od 0,5 let. Pevniny, ostrovy, moře i vesmír jako na dlani.  A také představy, sny, pohyblivé básně, cizokrajné zvyky a rituály, exotické země a kmeny mluvící zvláštními rytmy nebo řečí ticha. Herci i diváci jako průzkumníci na společné mapě podivuhodného světa.

Atlas 0+ je zážitková a zcela bezbariérová inscenace, v níž hlavní směr určuje fantazie, kompasem je intuice a vybočení z předem značené cesty může vést k objevu nové země.

Premiéra 10. února

T. Jarkovský a J. Vašíček podle H. G. Wellse: Válka světů

Divadelní zpracování sci-fi legendy

Inscenace inspirovaná románem H.G.Wellse a rozhlasovou adaptací O.Wellse o moci nově vznikajících masových médií, jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a smýšlení velkých skupin obyvatel.

Premiéra 11. května

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ