Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. září 2023

Legenda z Mlžných hor (Divadlo F. X. Šaldy)

Unikátní projekt libereckého divadla spojí všechny tři soubory

Pohádkový fantasy příběh pro celou rodinu vůbec poprvé v historii libereckého divadla spojí všechny tři soubory – činohru, operu i balet – do jednoho příběhu o třech rozlišných národech, které jsou alegorií pro umělecké soubory Divadla F. X. Šaldy. Autorský text začal  vznikat v době lockdownu a podíleli se na něm dramaturgové Lenka Chválová a Jiří Janků, hudbu k jejich libretu zkomponoval Jan Kučera.

„Když jsem před rokem stála před naším operním souborem a pokoušela se poprvé v životě režírovat operu, tajil se mi dech z té krásy, které jsou operní lidé schopni. Denně chodím do své kanceláře kolem baletního sálu a často se před jeho dveřmi zastavuji a hledím s údivem a obdivem na práci tanečníků. A pak se ráda vracím domů ke svým, kteří bádají, pracují s emocí, umí diváky rozplakat i rozesmát,“ vysvětluje prvotní motivaci pro vznik unikátního projektu šéfka činohry Kateřina Dušková, která je režisérkou inscenace. (Režijní spolupráci má šéfka operního souboru Linda Hejlová Keprtová.) „Toužila jsem našim divákům zprostředkovat všechno, s čím se denně setkávám na našich chodbách – hudbu, zpěv, tanec a herce ruku v ruce s kouzly a zázraky, na které nesmíme přestávat věřit.”

Původně chtěli dramaturgové pro takový velký ansámbl najít dílo nebo alespoň žánr, který by měl rovnocenné zastoupení taneční, hudební i herecké složky. „Záhy jsme zjistili,“ říká dramaturgyně a spoluautorka scénáře Lenka Chválová, „že takový žánr prostě neexistuje. Velkolepé muzikály vždy podřizují jedno umění druhému.“ Tvůrci si tedy museli vytvořit vlastní autorský text, v němž bude každý soubor zastoupen a reprezentován přesně tak, jak si zaslouží.

Jiří Janků, dramaturg a spoluautor scénáře: „Jedna z prvních věcí, která nás napadla, bylo obrátit se k žánru fantasy. Jednak je poměrně oblíbený, a především dává šanci propojit hudbu, tanec i slovo do smysluplného tvaru. Chtěli jsme vytvořit alegorii dnešního neklidného světa, který má spoustu trápení a starostí a potřebuje nějakou naději, lék.“

Hudební zpracování bude dílem skladatele Jana Kučery: „Libreto dramaturgů Lenky Chválové a Jiřího Janků bylo psáno doslova na míru pro tři soubory DFXŠ. Snažil jsem se vytvořit výrazná hudební témata, ta látka je v podstatě pohádková a sluší jí v dobrém slova smyslu nekomplikovanost. Byla zde představa rodinného představení, tomu tedy odpovídá i zpracování písní, árií či baletních čísel.“

Ústředními hrdiny jsou tři sourozenci – děti, které přicházejí o rodiče a prchají z bezpečného světa lidí a vydávají se do neznáma hledat mámu a tátu. Svět lidí řídí lehce totalitní populista Starosta a jeho mocná Dáma. Děti procházejí bouří na hřebenech hor a objevují cizí světy dávných sousedů, čelí strachu, pochybám i nutkání vrátit se do bezpečí, nevzdávají se ale a jejich cesta za rodiči působí každým krokem a rozhodnutím změnu celého světa. Setkávají se s řadou zvláštních bytostí a odemykají mnohé zapovězené dveře, aby nakonec našly odpověď pro všechny trpící a zázračný lék na každou duši.

Premiéra: 20. května

Mohlo by vás zajímat

20. 9. 2023
Příběh o podlosti lidstva a touze po obnově morálního řádu
19. 9. 2023
Jihočeské divadlo startuje sezónu změn i nových začátků
14. 9. 2023
Jak to vypadá U Hitlerů v kuchyni, když režíruje Miroslav Hanuš a hrají studenti DAMU?
13. 9. 2023
Britský dramatik s irskými kořeny Martin McDonagh patří k nejhranějším a nejúspěšnějším současným dramatikům. Do divadelního světa vstoupil úspěšně v 90. letech, kdy se na londýnských scénách uváděly až čtyři jeho hry současně. Mezi jeho nejhranější dramata patří Kráska z Leenane, Lebka z Connemary, Osiřelý západ, Pan Polštář… Mrzák inishmaanský je součástí tzv. Aranské trilogie, […]