Partneři portálu O divadle

Mecenáši

21. června 2024

Město jako přízrak

V domě U zlatého prstenu je až do září 2022 úchvatná výstava o Stínadlech, Vontech, Rychlých šípech, Dvojce a Jaroslavu Foglarovi. Výstava plus venkovní hra přímo ve Stínadlech.

Generace dětí byly a jsou okouzlovány příběhy Rychlých šípů ve Stínadlech. V té tajuplné čtvrti plné úzkých uliček, průchodů, plácků a schodišť, kam není cizinci radno vstupovat, protože čtvrť obývají Vontové, kluci se žlutým špendlíkem na kabátě, kteří jsou podezřívaví ke každému neznámému příchozímu a strkání nosu do vontských věcí tvrdě trestají.

Kde je ta čtvrť? Kde je Rozdělovací třída, z níž se dá do Stínadel nenápadně vstoupit, skryjete-li se za projíždějícím vozem tramvaje? Kde jsou železná vrata, zpoza nichž viděli Mirek Dušín s Jarkou Metelkou vybíhat ze Stínadel Červenáčka? Kde měl svoji dílnu Jan Tleskač, kde je kostel svatého Jakuba, z jehož zvonice se zřítil, a kam vedou chodby z jeho podzemí? Kdo byl tajemný Em a kam zmizel ježek v kleci, rozšroubovatelná hvězdice, kterou svíral v ruce tříletý Tleskač, když ho našli na ulici? A skrývá stále plánek létajícího kola? Kde je Svatyně uctívačů ginga, proč někdo nabízí za ježka motorku, jak probíhá volba Velkého Vonta a hlavně: kdo je Široko?

Manželství Jindřicha Foglara (1872-1911) a Marie Fischerové (1877-1980) netrvalo dlouho. Otec onemocněl a v 39 letech zemřel na srdeční onemocnění. Mladšímu ze synů, Jaroslavovi, byly tehdy pouhé dva roky. Matka s dětmi se přestěhovala do Nuslí a zpočátku přežijí jen díky pomoci její rodiny. Matka si posléze zřídila malé papírnictví na vinohradské Korunní třídě a rodina tak přečká válku. Všichni tři si vytvoří svůj vlastní svět, oslovují se svéráznými přezdívkami, které jim zůstaly až do dospělosti. Matce říkají synové Pumík, starší Zdeněk je Pycínek a Jaroslav Cabínek. Matka vede syny ke kultuře, nicméně její odtažitý přístup k milostným vztahům zřejmě zapříčinil to, že si syn Jaroslav nikdy nezaložil vlastní rodinu a s matkou žil až do její smrti v požehnaném věku 102 let.

Jaroslav Foglar – Jestřáb se, možná i proto, celý život věnoval mládeži ve svém slavném skautském oddíle Dvojka, svou prací v redakcích (Mladý hlasatel, Junák, Vpřed) a ve sých knihách a příbězích Rychlých Šípů. Bez nadsázky se dá říci, že spoluvychoval desetitisíce, ale spíše statisíce dětí, které si z jeho příběhů odnesly zásadní žebříček hodnot.

Současná výstava v Domě U zlatého prstenu (výstava potrvá až do podzimu příštího roku) je obdivuhodnou připomínkou Jaroslava Foglara a Stínadel – a dává odpovědi na mnoho dosavadních otázek.

I na tu, kdo byli předobrazem Rychlých šípů, když bezpečně se to vědělo jen o Jindřichu Hojerovi, sympatickém pánovi, který zemřel loni, ve věku úctyhodných 97 let.

Návštěvník se dozví mnoho zajímavých faktů…

Například i to, kde asi byla Rozdělovací třída a kde teče ponurá Černá voda (i když stále zůstává ve hře domněnka, že Rozdělovací třída je Národní a „hlavní“ vchod do Stínadel je ulicí Na Perštýně).

V září 1997 došlo na pražské výstavě „Po stopách Rychlých šípů“, uskutečněné k devadesátinám Jaroslava Foglara, k šokující události. Čtveřice mladíků s batůžky odcizila z uzavřené vitríny Foglarův chlapecký deník a jeho osobního ježka v kleci. Přes Foglarovo naléhání a výzvy se tyto drahocenné předměty na veřejnosti už nikdy neobjevily.

Komentované prohlídky, přednášky, besedy a pravidla venkovní hry Stínadla najdete na stránkách Muzea hlavního města Prahy, v záložce Dům U zlatého prstenu.

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

20. 6. 2024
Kromě čtyř premiér připravuje Švandovo divadlo mezinárodní spolupráci s divadelníky z Los Angeles, hostování v USA či Kanadě a bude pokračovat v rozvoji nových provozů a budov sloužících scénickému umění
14. 6. 2024
„Vždycky se mluvilo jen o těžbě a prostředí bylo primárně spojováno s muži, ale každý horník má přece manželku, partnerku, matku, sestru, milenku, dceru…“
28. 5. 2024
Světoznámý dramatik se tak symbolicky vrací na repertoár nezávislé vinohradské scény prostřednictvím další „vaňkovské aktovky“
23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ