Partneři portálu O divadle

Mecenáši

13. září 2024

Národní divadlo Brno – premiéry 2022/2023

Máme za sebou tři sezony „revitalizované“ činohry NdB. To už je dostatečná doba na to získat si vaši důvěru. Důvěru v repertoár obou domů, kde je činohra doma, důvěru v režiséry, pro něž alfou a omegou je herec a kvalitní drama, a především důvěru v obměněný herecký soubor. Na čem budeme vzájemnou důvěru prohlubovat v sezoně čtvrté?

Činohra (Milan Šotek, umělecký šéf činohry NdB)

Na podzim jsme si pro vás připravili dvě výrazné autorské adaptace klasických textů. Českou mytickou „hru o trůny“ Neklan Julia Zeyera pro Mahenovu činohru přebásnil letos jednadevadesátiletý přední český dramaturg a dramatik Jaroslav Vostrý.

Dramaturg a dramatik o dvě generace mladší, Tomáš Vůjtek, přeložil a razantně k současnosti vztáhl kanonické dílo světového dramatu, Gorkého Na dně.

Náš ansámbl se ovšem představí na špici! Vedle autorských variací uvedeme v příští sezoně dvě původní české hry. Půjde o texty dvou držitelů cen Magnesia Litera za prózu. Petr Stančík formou hudební detektivní komedie zpracoval životní příběh Oldřicha Nového, jenž stojí za jedním z historických vrcholů brněnské zpěvohry.

Marek Šindelka zase napsal v nejlepším slova smyslu „Zeitstück“, který v iniciativách jako #metoo a #nemusistovydrzet vyhmátl jejich dramatické, totiž jednoduše „nerozhodnutelné“ jádro.

Dramaturgickou linii středoevropského dramatu (Molnár, Horváth…) rozšíří Anatol Arthura Schnitzlera v režii Petera Gábora, který v první sezoně dopomohl představitelce Mirandolíny k Ceně Thálie.

Bohatou linii moderní české hry (Steigerwald, Topol, Kundera, Havel…) prodlouží dramatický klenot Pavla Landovského Hodinový hoteliér (druhdy mistrná kreace Oldřicha Nového!) v režii kmenového režiséra NdB Štěpána Pácla.

Nový kmenový režisér Činohry pražského ND, Michal Vajdička, chystá Beckettovo Čekání na Godota jako svrchovanou klauniádu.

Repertoár nad to rozšíří dvě skvělé komedie: brilantní Fraynovo Bez roucha a populární Lhář, tentokrát v neotřelé verzi Corneillově a v inscenaci režisérky úspěšného Amfitryona, Aminaty Keita.

Vůbec nejbližší premiérou je ale majstrštyk vizionáře současného dramatu, Rolanda Schimmelpfenniga, gejzír divadelní fantazie z „thajsko­ ­čínsko­‑vietnamské“ restaurace Zlatý drak v režii Martina Glasera. Další prohloubení důvěry? Od nové sezony lze do Mahenova divadla zajít bez obav i na Zlatého draka…

Těšíme se na vás v hledišti Mahenky i Reduty! Je z čeho vybírat!“

140 let od založení Mahenova divadla

V letošní sezoně bychom s vámi rádi oslavili kulaté výročí. 140 let od založení Mahenova divadla. Od 7. do 14. listopadu budeme mít pro diváky i veřejnost připravenou celou řadu akcí, překvapení a ozvláštnění. Mahenovo divadlo bude mít v tomto období atmosféru 80. let 19. století. Chystáme sérii prohlídek, kdy si budete moci tuto jedinečnou budovu prohlédnout z různých úhlů pohledu.
Zajímá vás architektura, technická řešení, zajímavé osobnosti s Mahenovým divadlem spojené či co se děje v zákulisí před představením? Vyberete si prohlídku dle svých preferencí. Nabídneme i doprovodné akce a výstavy, které připomenou zajímavou historii původně Německého městského divadla.
A možná přijde i Edison!

Opera (Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB)

„Čeho třeba k žití…

Otázka, na niž není snadné najít odpověď. Filozofové i vědci se o to snaží každý ze svého úhlu pohledu po staletí. Stačí nám přežít, mít co jíst a pít, nebo je třeba více? Každá doba má své ideály a události posledních dvou let nám ukázaly, jak snadno mohou být naše představy o tom, co potřebujeme k životu jako nezbytné minimum, ze dne na den změněny. A tak jsme se rozhodli i my zapojit do diskuze, vážně i trochu nevážně, vždyť humor je přece kořením života.

Sezonu začínáme v sudém roce, a to znamená jediné – další ročník festivalu Janáček Brno je zde. Bude patřit slovanským inspiracím a čtyřem skvělým dirigentům, ale především jej zahájí večer, který uvede mimořádné spojení dvou Janáčkových děl, opery Z mrtvého domu a Glagolské mše.

Je naděje a víra dostačující k přežití v pekle sibiřské věznice? Láska, láska, láska, nebo stačí ke spokojenému životu jen manželství? Že by mělo být založeno na lásce, říká Lehárova Veselá vdova sice s úsměvem a prostřednictvím melodií, co si budete broukat cestou z divadla, ale vlastně celkem vážně. Po delší době se tak na jeviště Janáčkova divadla vrací se vší parádou i velká opereta, která k ní patří. Dobré jídlo a pití, trocha flirtování a stárnoucí Falstaff je naprosto spokojen. Že si z něj tropí windsorští legraci? Vždyť přece všechno na světě je jen fraška, říká moudře.

Závěr sezony bude patřit dílu expresivnímu v podání skvělého týmu Davida Radoka a Marko Ivanoviće, jejichž Peter Grimes získal cenu Inscenace roku. Mohlo by se zdát, že Salome nemá s naším tématem mnoho společného, ale není to pravda. Co rozhodně potřebujeme k životu, je vědět, kde jsou hranice, které se nesmí překročit.

A za nás dodáváme: hudba – bez ní by život za mnoho nestál. Proto neváhejte otevřít dveře Janáčkovy opery, jsme tu pro vás všechny, sdílíme s vámi vaše radosti i smutky, a především vám vždy přinášíme vrchovatě životní inspirace.“

Festival Janáček Brno

Ve dnech 2. – 20. listopadu 2022 rozezní Brno již 8. ročník jedinečného mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Již po osmé tak bude brněnská metropole po tři týdny zcela patřit dílu Leoše Janáčka a samozřejmě i dalších umělců, kteří jej na jeho tvůrčí cestě inspirovali, či naopak jím inspirováni byli.

Do moravské metropole zavítá řada významných umělců v čele s dirigenty Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem, Johnem Fiorem a Marko Ivanovićem. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma „Quo Vadis“.

Slavnostní zahájení patří tradičně nové inscenaci Janáčkovy opery NdB – jedinečnému spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše pod taktovkou Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Zajímavé pohledy na interpretaci Janáčkových oper nabídne švýcarské Grand Théâtre de Genève s inscenací Káti Kabanové, Welsh National Opera s Věcí Makropulos či pražské Národní divadlo s Káťou Kabanovou a Schulhoffovými Plameny, obojí v režii Calixta Bieita.

Pozadu nezůstane ani koncertní linka s Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, Nicky Spence ad., jejím vyvrcholením pak jistě bude kantáta Quo Vadis pod taktovkou Johna Fioreho. To vše a mnohem více na Janáček Brno 2022!

Balet (Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu NdB)

„Začínáme společně další sezonu Baletu NdB, která, doufám, bude lepší než ta předchozí. Opět se budu opakovat, ale bez vás by to nemělo smysl. Proto bych vám všem, kteří jste nás v této zvláštní době poctili návštěvou v našich divadlech, chtěl osobně poděkovat. Vážíme si toho a uvědomujeme si, že taneční kultura má v Brně silnou pozici právě díky vaší podpoře.

Novou sezonu začneme hned zostra první premiérou na konci září. Opusový neoklasický baletní večer, který navrátí do repertoáru Ingrovo skvělé Walking Mad na Ravelovo Bolero, doplníme dvojicí nových choreografií na hudbu Rossiniho a skupiny Balanescu Quartet, na kterých se budu osobně podílet společně s choreografem Danem Datcu.

Podzimní premiéra v Redutě je spjata s historicky významným počinem nejen pro balet v Brně. Vznikne soubor mladých tanečníků při Baletu NdB, a to jako první ve východní a střední Evropě. NdB2, jak mu budeme říkat, bude mít svou první premiéru na přelomu října a listopadu a zahájí novou éru Baletu NdB, který si jeho existencí začne systematicky vychovávat vlastní umělecký dorost. Soubor mladých talentovaných umělců bude mít svou základnu v Redutě a kromě participace na klasickém repertoáru Baletu NdB uvede ročně dvě premiéry.

Jarní premiéra Baletu NdB bude další významnou událostí, kdy zařadíme do repertoáru celý večer choreografií jednoho z nejvýznamnějších tvůrců baletní historie 20. století George Balanchina. Získáním licence na Balanchinovský večer Balet NdB potvrdil svůj umělecký růst a sounáležitost k předním světovým souborům, které získaly oprávnění interpretovat Balanchinovy choreografie. Kromě premiér pro vás připravujeme bohatou skladbu repertoáru od čisté klasiky až po současný balet.

Po třech letech opět uvedeme klasický klenot Spící krasavici, kdy vám tak spolu s Labutím jezerem a Louskáčkem nabídneme kompletní baletní dílo P. I. Čajkovského. Ale můžete se těšit i na další skvělé tituly jako Beethoven, Romeo a Julie nebo nejnovější Popelka.

Samozřejmostí budou i naše stálé projekty a off programy. Počítáme i do budoucna s hostováním světových baletních hvězd v našich představeních a těšíme se, že pozvání i na další sezonu přijala primabalerína Anastasia Matviienko a fenomenální Vadim Muntagirov.

Mohlo by vás zajímat

10. 9. 2024
Absolventskou inscenaci studentů režie, dramaturgie a herectví Katedry činoherního divadla DAMU uvádí Divadlo DISK ve spolupráci s Městskými divadly pražskými
9. 9. 2024
Tímto tanečním dílem uzavírá choreograf Václav Kuneš pomyslný triptych, jehož součástí jsou dvě předchozí inscenace, EVER a WHERE. Tyto tři inscenace na sebe, nejen časově, navazují a vytváří komplexní dílo EVER Y WHERE. „Proč hledat smysl věcí taneční inscenací? Proč ne.“ Choreograf a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš: „Otázka ‘proč’ je možná naše první […]
5. 9. 2024
Činoherní klub oslaví 60. sezónu hned čtyřmi premiérami, z nichž první budou Gogolovi Hráči
3. 9. 2024
Národní divadlo moravskoslezské – Proměny a konstanty