Partneři portálu O divadle

Mecenáši

16. července 2024

O Pavlovi (Divadlo Na zábradlí)

Divadlo Na zábradlí uvede v dubnu letošního roku adaptaci knihy Dani Horákové O Pavlovi, ve které spisovatelka a disidentka zachycuje vývoj svého vztahu s filmovým scenáristou a režisérem československé nové vlny Pavlem Juráčkem

Postava Pavla Juráčka se na jevišti této pražské scény objeví již podruhé – režisérka Anna Klimešová s dramaturgem Petrem Erbesem svou novou inscenací volně naváží na úspěšný kus Zlatá šedesátá (2013) v režii Jana Mikuláška, který zpracovával Juráčkovy deníky. Tentokrát budou mít diváci možnost nahlédnout do klaustrofobního prostředí mnichovské garsonky, kam Juráček a Horáková coby novomanželé odešli v roce 1977.

Dramaturg Petr Erbes: „Pro začátek vztahu Juráčka a Horákové hraje velkou roli StB. Aby mohl Juráček odjet do Německa, žádala po něm policie, aby si Daňu vzal a odjel do Mnichova s ní. Celý jejich pobyt v exilu byl zastřešený akcí Asanace, kdy se StB rozhodla vystěhovat množství signatářů Charty 77 do zahraničí. Jejich osobní příběh však vnímáme jako univerzální nehledě na dobu.”

Exilové období Juráčkova života se českým čtenářům odhalilo do velké míry až v roce 2021, kdy pod názvem Deník IV. 1974–1989 vyšla jak poslední část sbírky jeho deníků, tak fascinující výpověď Dani Horákové, ve které autorka systematicky komentuje Juráčkovy deníky z této doby, ale současně vychází ze svých vlastních zápisků a osobního archivu. Vztah nahlíží z širší perspektivy a nabízí mnoho paralel od vztahu Franze Kafky s Dorou Diamantovou po Viktorku s černým myslivcem.

Režisérka Anna Klimešová: „Je to hra o mnoha úrovních samoty a všech nepřítomných, se kterými denně žijeme. O tématu ke zpracování jsme uvažovali v čase covidové pandemie. V té době se mnoho vztahů ocitlo v izolaci. Zajímalo nás téma společného soužití – jak spolu vydržet, žít a komunikovat v takových podmínkách? Daně Horákové bylo v době emigrace 32 let – přijde mi důležité i to, že když jsem knihu četla, skoro jsem si neuvědomila, že Daňa tehdy byla stejně stará jako já teď. O to víc je pro mě téma zajímavé, do určité míry totiž vypovídá i o naší generaci.”

Výtvarnice Tereza Bartůňková: „Zamýšlela jsem vytvořit prostor, který by pomohl vystihnout mnohovrstevnatost témat knižní předlohy. Takový prostor, který je natolik abstraktní, že jej můžou navštěvovat i smyšlené postavy z knih a filmů, duchové paměti, z historie či mýtů. Takový prostor, který působí místy zamlženě, nejasně, neurčitě a vystihuje tak mizení toho na co je člověk schopný si vzpomenout.”

Hrají: Anežka Kubátová, Michal Bednář, Kateřina Císařová, Vojtěch Vondráček, Johana Matoušková

Premiéra: 28. dubna

Mohlo by vás zajímat

10. 7. 2024
DEKKADANCERS a Česká filharmonie chystají premiéru hudebně-taneční inscenace s Jiřím Lábusem
8. 7. 2024
Zámek Žďár nad Sázavou se v polovině července promění ve svět současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Letos na něj dorazí umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, i Japonska
26. 6. 2024
Jedenáct inscenací, čtyři dny, jeden velký zážitek v Liberci
24. 6. 2024
141. sezóna Divadla F. X. Šaldy nese téma: Navzdory