Partneři portálu O divadle

Mecenáši

1. dubna 2023

Občan první jakosti (Divadlo Na Jezerce)

"Předesílám, že text jsem psal před rokem – ale i tak je to pro mě archetypální figura. Člověk inteligentní, vzdělaný, jen má nepřízeň osudu. Přišla z problematické zóny a nám, kteří žijeme v pohodě, dá morální facku."

Moderátor show se na jevišti ptá: “Má mít každý volební právo?”
Jestli má nebo nemá, o tom je komedie autora a režiséra Matěje Balcara, která má 25. března na Jezerce svoji premiéru.

Během živého vysílání televizní talkshow se diváci setkávají s pěticí náhodně vybraných diváků, nesmiřitelných názorových oponentů. Ti v hádkách a střetech hledají desatero kritérií a hodnot, na základě kterých by se přidělovalo – nebo i odebíralo – volební právo. Otázkou ale zůstává, zda potřebných kvalit doahují sami členové této komise. Kam až nás mohou dovést netolerance a přesvědčení o své vlastní a jediné pravdě?

Matěj Balcar

“Ne, že bych se nějak vymezoval, ale jsou věci, které mě dlouhodobě trápí – také rozdělení české společnosti, ale i západní společnosti. To se ukazovalo u voleb našeho pana prezidenta, ale i u volby prezidenta Trumpa nebo u brexitu. Bylo vidět, že společnost je polarizovaná. Ty tábory jsou úpně nesmiřitelné a není možné se na něčem domluvit. A pak někdo v hospodě řekl: “Ti blbci by neměli volit.” – A já jsem mu říkal: “A jak bys toho blbce určil?”. Protože podle nás je někdo blbec, ale podle něj jsme blbci my.

A položil jsem si otázku, zda lze najít něco, podle čeho by bylo možné najít ten konsenzus a zkusit lidem nastavit zrcadlo, že takhle to vlastně dál nejde – bez toho, aniž bychom ponížili jednu z těch stran. A to si myslím, že se touhle hrou daří.

Nakonec to rozřešení dostaneme prostřednictvím Ukrajinky, která má z těch osob na jevišti nejhorší osud. Je to osoba, která je tady na nejnižším společenském stupínku, a přesto od ní ostatní dostanou největší facku. Předesílám, že text jsem psal před rokem – ale i tak je to pro mě archetypální figura. Člověk inteligentní, vzdělaný, jen má nepřízeň osudu. Přišla z problematické zóny a nám, kteří žijeme v pohodě, dá morální facku.

– Má ta situace řešení? –

“Asi nemá. Myslím, že tam zazní hodně pravd, proč by to tak mělo i nemělo být. Spíš jde o to, aby si každý udělal svůj názor. A také poslouchal druhé a snažil se je pochopit. V ten moment můžeme dojít k nějakému konsenzu a začít spolu fungovat. Ale to je to nejtěžší.”

Jan Hrušínský

– Jaký je váš lidský a občanský názor na volební právo všeobecné a rovné? * –

“Pokud jde o právo jako takové, tak ho má mít samozřejmě každý. Nicméně ty výsledky, které vidíme a to, v čem žijeme, mě utvrzují v tom, že by přece jen takováhle otázka vznesena být měla. Druhou otázkou je, kdo by určoval, jak to má být a kdo smí a nesmí to volební právo mít. Bohužel už se nám stalo, v roce 1946 a 1948, že většina zničila celému národu život na čtyřicet let. Tím, že naletěli a volili komunisty.”

– Kdo by v takové situaci měl určovat volební právo a jeho váhu? –

“Já se obávám, že to je nadhozená otázka, která nemá žádné řešení. Protože znám velmi málo politiků, kteří mají odvahu něco řešit.”

– Máte pocit, že to přenastavení světa, které nastane po konci války na Ukrajině, se promítne i do toho, že lidé nebudou tolik ochotni naslouchat populistům, že budou žádat politiky, kteří mají odvahu? –

“Já pevně doufám, že ano. A pevně doufám, že ta lež a strašlivá ruská agrese bude poražena. Kdyby bylo čistě na mně, tak bych trval na tom, aby se vrátily původní hranice Ukrajiny, aby Rusové odtáhli z Krymu, aby opustili Doněcko a Luhansko a aby byli potrestáni. Zločinec patří do vězení, a to bez diskuze.”

(* Volební právo pro všechny, tehdy nad 21 let věku, je u nás od roku 1920)

Autor a režie: Matěj Balcar, scéna: Jan Balcar, kostýmy: Hanna Soukupová

Hrají: Daniel Šváb, Miluše Šplechtová, Nela Boudová, Kristýna Hrušínská, Libor Hruška, Martin Sitta, Jan Hrušínský

Premiéra: 25. března

Mohlo by vás zajímat

30. 3. 2023
Od mejdanu po drama. Ve Švandově divadle připravují Chlast, divadelní adaptaci stejnojmenného filmu
30. 3. 2023
„Bude to romantický?” Česká premiéra Chladného dítěte v divadle DISK
29. 3. 2023
Celovečerní epický balet Princezna Hyacinta z prostředí Českého ráje může být zván klenotem národního tanečního bohatství. Nový život této 112 let staré pohádkové inscenaci vdechne balet Divadla F. X. Šaldy.
28. 3. 2023
D21 před premiérou další autorské inscenace, tentokrát „O Benešovi“