Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. května 2024

Oliver (Národní divadlo moravskoslezské)

„Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ říkají Oliverové - Jan Pražák a Rostislav Radecki - ke své první velké divadelní příležitosti

První muzikálovou premiérou souboru Národního divadla moravskoslezského bude Oliver! Lionela Barta (s libretem podle románu Charlese Dickense Oliver Twist).

Šéfka muzikálového souboru Gabriela Petráková: „Velmi dlouho jsme o tenhle titul usilovali. Vlastník práv vyžaduje jasné reference o kvalitě souboru, schvaluje inscenační tým, scénu, kostýmy i protagonisty, takže je to pro nás obrovský úspěch a zároveň závazek! Oliver! zároveň patří k nejnáročnějším muzikálovým titulům, byla to pro nás zase výzva.”

Michael Prostějovský, který pro NDM upravil překlad Jiřího Joska: „Příběh sirotka Olivera Twista získal mnoha cenami ověnčenou muzikálovou podobu v roce 1960 v Londýně a záhy sklidil úspěch také na newyorské Broadwayi. Stejně slavná byla i jeho filmová verze. Prvního uvedení u nás se muzikál dočkal až na počátku nového milénia v Brně a ostravská premiéra je teprve druhým nastudováním u nás. Dětští protagonisté nás provedou viktoriánskou Anglií od sirotčince přes pohřební ústav, doupě loupežné bandy až do noblesního domu, kde Oliverovy trampoty končí nalezením rodinné lásky a bezpečí. Oliver! je jedním z celosvětově nejoblíbenějších klasických muzikálů, plný populárních a dodnes hraných melodií. A patří mezi tzv. rodinné muzikály – pobaví děti i dospělé.”

Režisér Lumír Olšovský: „Oliver! diváky dokonale vtáhne a nepustí je až do konce. Všechny postavy příběhu trápí jediná věc, a to zoufalý nedostatek lásky. A právě o tom je i muzikál Oliver! Uvěřitelný, dojemný, trochu krutý, hodně zábavný a hlavně lidský.“

Na jevišti se během večera objeví desítky dětí. Divadlo hledalo představitele hlavních i vedlejších dětských rolí v konkurzech i podle referencí. Titulní roli sirotka Olivera hrají Jan Pražák a Rostislav Radecki. Jana objevil dirigent a autor hudebního nastudování muzikálu Marek Prášil v jedné talentové soutěži v Ostravě. Jan hrál na kytaru a zpíval a do divadla se mu nejdříve vůbec nechtělo. Ale přišel s tatínkem jen na „koukanou“ a rovnou chtěl zůstat! Rostislava Radeckého přivedla sbormistryně Permoníku Martina Juríková, Rosťa tam dochází asi rok, narodil se v Praze a bydlí s rodiči v Petrovicích u Karviné. Dětského šéfa party londýnských zlodějíčků dostali Lukáš Bátor a Filip Škandera, ti už mají zkušenost s dětskými minirolemi v komedii Revizor. V muzikálu účinkují také děti z Operního studia NDM.

Co mj. řekli ke svým rolím a divadlu kluci – Oliverové:

,,Odmalička mě baví hrát na kytaru –  přehrávám si tátovy nahrávky,“ říká Jan Pražák. Jeho otec Jan hraje v kapele a syna k tomu vedl také, dnes hraje Honza občas s ním a začal hrát taky na bicí. ,,Kytara mě baví čím dál víc, ale v divadle i zpívám… A když jsem tam v červnu přišel, tak jsem už ten večer řekl, že to dělat chci,“ pokračuje žák třetí třídy základní školy. S otcem přišli na pozvání dirigenta Marka Prášila už do rozjetého procesu zkoušek na konci minulého školního roku.

Rostislav Radecki hraje na flétnu a zpívá v Permoníku. Je v muzikálu nejmladším hercem; chodí teprve do druhé třídy, takže mu je sedm let. ,,Mně se v divadle hlavně líbí to, že se na konci vždycky tleská,“ usmívá se. ,,A přitom když hraješ, tak máš trému a už chceš, ať to co nejdříve skončí,“ doplňuje ho Honza Pražák. Děti bravurně zvládaly i desetihodinové zkoušky a pochvalují si nejen režiséra Lumíra Olšovského, ale i herce – představitele dospělých rolí – hlavně Juraje Čiernika a Marka Holého, kteří alternují roli dospělého šéfa zlodějské bandy Fagina. A co je na muzikále v divadle nejtěžší? ,,Nejtěžší je v muzikálu běhat po kulisách na jevišti a ještě k tomu zpívat,“ shodli se oba Oliverové.

Premiéra: 5. října

Více o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti