Partneři portálu O divadle

Mecenáši

29. ledna 2023

Prodaná nevěsta (Národní divadlo moravskoslezské)

Spaste duši, medvěd se utrh`! aneb nová Prodaná nevěsta

Novou inscenací nejhranější české opery potěšilo diváky Národní divadlo moravskoslezské těsně před Vánoci – premiéra Proddané nevěsty Bedřicha Smetany v režii Jiřího Nekvasila byla v Divadle Antonína Dvořáka 15. prosince, druhé obsazení má premiéru 17. prosince.

Pro ředitele NDM a operního režiséra Jiřího Nekvasila je to už třetí inscenace „národní“ opery: „Prodaná nevěsta stojí na mimořádném místě i v historii Národního divadla moravskoslezského: právě touto operou byl 12. srpna 1919 zahájen provoz našeho divadla. Nová inscenace je už 14. nastudováním. Naše Prodanka je veselá, barevná a potěší všechny generace diváků!”

Opera pro celou rodinu měla světovou premiéru v pražském Prozatímním divadle v květnu 1866 a okamžitá divácká oblíbenost předčila i autorovo očekávání. Libreto Karla Sabiny je postaveno na velmi jednoduchém příběhu podvodu či spíše lsti, díky níž se k sobě nakonec dostanou přesně ti, kdož se milují, a nikoli ti, kterým rodiče svatbu domluvili. Sám Smetana byl okamžitou a trvalou popularitou své první komické opery opravdu překvapen a občas jej i mrzelo, že jeho další opery, které považoval z hudebnědramatického hlediska za dokonalejší, zůstávají v jejím stínu.

Pro umělecký život Bedřicha Smetany měla ovšem opera význam zásadní. Smetana potvrdil svůj obrovský talent operního skladatele a svým kritikům dokázal, že je schopen napsat i dílo v národním a odlehčeném stylu. Prodanka se stala miláčkem domácího publika, vpravdě českou národní operou. Uspěla na Mezinárodní hudební a divadelní výstavě ve Vídni v roce 1892 a stala se velmi žádanou i ve světě.

Jiří Nekvasil: „Rozhodně patří k nejlepším komickým operám vůbec! Prodaná nevěsta je v domácím prostředí považována již několik generací za českou národní (a pro mnohé nedotknutelnou) operu. Ale Smetana nikdy, až na jednu výjimku, v celém svém operním díle necituje žádnou lidovou píseň. Charakteru českosti dosahuje využíváním tanečních rytmů českých tanců (polka, furiant, skočná). Všech 24 hudebních čísel opery je gejzírem neutuchající hudební invence, který by dnešním muzikálovým autorům stačil na dvě desítky muzikálů – těch lepších. Dalo by se říci, že každé hudební číslo Prodané nevěsty je doslova hitem! Shrnuto a podtrženo: divadelnost – hravost – proměnlivost – pohyb – barva – humor – poezie – ironie i laskavost jsou základními východisky a znaky naší inscenace. A začínáme již od předehry. Předehra doprovázející jevištní akce exponuje způsob našeho divadelního vyprávění: vše, co se zde bude dále dít, bude vznikat a proměňovat se před očima diváků!

Prodaná nevěsta prakticky neopustila jeviště opery NDM, ale přesto nová inscenace přináší hned několik debutů v hlavních rolích. Obě Mařenky – Soňa Godarská i Veronika Rovná – roli studují poprvé, debutujícím Jeníkem je kanadský tenorista Philippe Castagner a roli Kecala ztvární také poprvé František Zahradníček.”

Prodanou nevěstu uvádí divadlo v koprodukci se Slovinským národním divadlem opery a baletu Lublaň, kde měla inscenace premiéru v lednu 2019 – po posledním představení letos v červnu se scéna i kostýmy vydaly na cestu do Ostravy.

Inscenaci je rovněž součástí Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024; v Roce české hudby opera NDM uvede ve dvou blocích k výročím Smetanova narození a úmrtí všech jeho osm dokončených oper. Aktuálně má na repertoáru Dvě vdovy a na konci této sezóny se ostravští diváci dočkají také nové inscenace opery Dalibor. Do konce roku 2023 pak ještě opera NDM nastuduje Tajemství a Čertovu stěnu.

Více informací o inscenaci:

Premiéra: 15. prosince

Mohlo by vás zajímat

25. 1. 2023
Akademie MenART otevírá přihlášky na nadcházející školní rok pro mladé talenty a jejich učitele
23. 1. 2023
(Příběhy inženýra lidských duší)