Partneři portálu O divadle

Mecenáši

12. dubna 2024

Revizor (Činoherní klub, 8. 5. 1967)

Titul hry nám vybaví Peškova roztančeného hochštaplírku, fikaného petrohradského hejska, jenž jako klikatý blesk prolétl líným hejtmanským salónem a napálí tupé náčelnictvo tak drze, že jeho oběti budily až kapku lítosti. Nový překladatel Gogolovy hry, Zdeněk Mahler, režisér Jan Kačer a soubor Činoherního klubu spojili nyní všechny své síly k tomu, aby tuto představu rozbili. Což se jim povedlo.

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol, překlad: Zdeněk Mahler, režie: Jan Kačer, hudba: Petr Skoumal, scéna a kostýmy: Luboš Hrůza

Hráli: Jiří Kodet (Chlestakov), Pavel Landovský (Hejtman), Josef Abrhám (Poštmistr), Zdeněk Braunschläger (Okresní soudce), Jana Břežková (Mášenka), Jiří Hálek (Ředitel starobince), Jiří Hrzán (Dobčinskij), Václav Kotva (Bobčinskij), František Husák (Školní inspektor), Helena Růžičková (Hejtmanka), Josef Somr (Sluha Osip), Josef Vondráček (Lékař), Ivan Vyskočil (Miška), Petr Čepek (Podomek), Věra Galatíková (Žena inspektora), Miloslav Štibich (Korotkin), Lubo Mauer (Četník), Petr Skoumal (Děržimorda), Leoš Suchařípa (Náčelník policie), Jindřich Tuláček (Svistunov)

Premiéra: 8. května 1967

Současnost nesoučasného

Výkony jsou až příliš lineární a jednorozměrné, charaketristiky postav jsou jednostranné, zúžené na určitý groteskní rys, nanesený v nejsytější křiklavé barvě, mnohdy s notnou dávkou jakéhosi naturalismu. Je to patrné i na nejvýraznějším výkonu Pavla Landovského v roli hejtmana, hraného jako primitivního hrubiána, mocipána i podlézavce, jenž všechny situace zmáhá s krajní námahou a s neustále bolestnou grimasou ve tváři.

Miloš Smetana (Divadelní noviny, 11.10.1967)

Novátorský Revizor

Dominující postavou není tu všemi mastmi mazaný Chlestakov, jak jej máme stále v živé paměti z oslňujícího a roztančeného výkonu Ladislava Peška na Národním divadle. (…) Gogolův Revizor v Činoherním klubu není totiž představení sólového partu a není také představení, v němž práskaný úředník z Petěrburgu rafinovaně těží z hlouposti hejtmana. Hlupáky, omezenci nebo podvodníky jsou tu totiž všichni, ať už jejich mozkové závity jsou otupělé vodkou nebo zality tukem. A Chlestakov, jak jej hraje Vl. Pucholt, je vlastně primitivní jelimánek…

Zdeněk Roubíček (Mladá fronta, 31.5.1967)

Gogolův Revizor v Činoherním klubu

Titul hry nám vybaví Peškova roztančeného hochštaplírku, fikaného petrohradského hejska, jenž jako klikatý blesk prolétl líným hejtmanským salónem a napálí tupé náčelnictvo tak drze, že jeho oběti budily až kapku lítosti. Nový překladatel Gogolovy hry, Zdeněk Mahler, režisér Jan Kačer a soubor Činoherního klubu spojili nyní všechny své síly k tomu, aby tuto představu rozbili.

Jindřich Černý (Lidová demokracie, 26.5.1967)

https://youtu.be/dOzbeujA2jg

Jan Kačer, Jaroslav Vostrý, Luboš Hrůza (2006)

Jan Kačer o Olegu Tabakovovi (1967)

Jindřich Černý (Divadlo, 5. 11. 1967)

https://youtu.be/BM9PmSe_r_Y
https://youtu.be/IZ6sOhGMzTc
https://youtu.be/lNejthUnh_4
https://youtu.be/3-tfTAskAJ0
https://youtu.be/Qz6zg4H3D5U
https://youtu.be/5otOX7pi8Zg
https://youtu.be/Y_qJL9ObQic
https://youtu.be/U0vh41S5QcM

Oleg Tabakov v Činoherním klubu

Autorka myšlenky portálu O divadle, majitelka vydavatelství Thespis, které vydalo – s výjimkou Cimrmanů – prakticky všechna DVD s divadlem, která se kdy na českém trhu objevila a je dokonce tím subjektem, který jako první přišel s myšlenkou prodeje záznamu divadelního představení.

Mohlo by vás zajímat

19. 3. 2024
Švandovo divadlo uvede komorní hru Martiny Kinské o nevšední umělecké trojici
12. 3. 2024
„Budoucnost ještě nikdo nenapsal, budoucnost ještě nikdo nevytesal do kamene, budoucnost je otevřená. Jak byste chtěli žít vy?“ (Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět.)
1. 3. 2024
Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 nebo balet Rapsodie Bohemia
1. 3. 2024
Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka v režii Jiřího Havelky