Partneři portálu O divadle

Mecenáši

14. ledna 2025

Studentky scénografie DAMU v pražském metru

„Anděla je studentkou Katedry scénografie (o obor má zájem stále méně mužů) na DAMU. Kvůli horku (klimatická změna) se musela se svým ateliérem přestěhovat do metra (vysoké nájmy). Má nehty od lepidla. Ráda skládá puzzle.“

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

Výběr scénografických ročníkových prací bude v metru k vidění ještě celé září; poté bude prostor k dispozici pro projekty, instalace či performance studujících z ostatních kateder DAMU a z Divadla DISK.

Netradiční instalace ve výstavním prostoru v metru na Můstku je stylizována do podoby typického ateliéru, v němž tvoří studenti katedry scénografie na DAMU. Nechybí v něm plakáty k inscenacím, kresby návrhů kostýmů, 3D makety konkrétních scénografických řešení, dekorace, rekvizity nebo fotografie z představení. Ukázky prací tak přibližují mnoho typů výstupů, s nimiž musí studující zmíněné katedry studium absolvovat, a které pak v podstatě odpovídají tomu, jak a co tvoří jako profesionální scénografky a scénografové v divadelní praxi.

Studenti DAMU nevyužívají v tomto případě netradiční prostor metra pro svou uměleckou tvorbu poprvé. V červnu měl na Můstku premiéru společný projekt stávajících studentů a studentek DAMU a FAMU s příchozími studentkami a studenty z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a ve Lvově s názvem LANGUAGE BARRIER EQUAL. Hlavním tématem této interaktivní performance bylo zkoumání propustnosti jazykových a mimoslovních komunikačních bariér mezi Čechy a Ukrajinci.

Mohlo by vás zajímat

9. 1. 2025
Vršovické divadlo MANA uvádí Čapkův příběh vynálezce, který si až příliš pozdě uvědomí, jaký dopad na svět může mít jeho objev ničivé trhaviny
7. 1. 2025
Řekne-li se Dana Medřická, vybaví se Měsíc nad řekou, Ošklivá slečna, Návrat ztraceného syna, Romeo a Julie na konci listopadu, Příběh dušičkový, Sňatky z rozumu, Taková normální rodinka, Nemocnice na konci města. Smrt Hippodamie, Tramvaj do stanice Touha, Dům doni Bernardy, Matka Kuráž a její děti. Ale především se vybaví Kočičí hra.
6. 1. 2025
Autor: Jan Schmid, režie: Jan Schmid, scéna: Miroslav Melena, kostýmy: Miroslav Melena Hráli: Václav Helšus, Jana Synková, Karel Novák, Rostislav Novák, Pavel Havránek, Petr Kratochvíl, Jitka Nováková, Marie Durnová, Zuzana Schmidová, Miroslav Kořínek, Jiří Hykel Premiéra: 12. prosince 1974
13. 12. 2024
Inscenace inspirovaná investigativou Zdislavy Pokorné z Deníku N, která v době, kdy prezidentský úřad v podstatě vykonávalo duo Martin Nejedlý – Vratislav Mynář na Hradě celý rok sledovala, kdo za nimi na Hrad přijíždí „Vratislav Mynář a Martin Nejedlý vládli Pražskému hradu deset let. Řešili státní záležitosti, ale zároveň se věnovali svému byznysu nebo vlastním […]