Partneři portálu O divadle

Mecenáši

28. května 2024

Vlasta Burian (1891 – 1962)

„Když zavřeli Divadlo E. F. Buriana, tak celá řada těch herců nedostala vůbec nikde angažmá. Vlasta Burian je všechny angažoval k sobě do divadla, všem platil krásné gáže, fantastické to bylo. A po válce se tahle skupina zmocnila Burianova divadla a podali žalobu na Vlastu Buriana jako na kolaboranta. (...) Tento stát se k němu zachoval strašným způsobem. Byl to vynikající a dobročinný člověk.“

Divadlo Komedie slaví v této sezoně již druhé významné jubileum. Na sklonku loňského roku to bylo 90. výročí otevření a 9. dubna roku 2021 uplyne 130 let od narození Vlasty Buriana, jenž byl prvním ředitelem této scény. K oběma výročím vydala Městská divadla pražská knihu Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/ a přichystala velkou výstavu Komedie Vlasty Buriana.

Herce, komika, podnikatele, divadelního ředitele i sportovce Vlastu Buriana (1891-1962) dnes vnímáme především v souvislosti s jeho filmovou tvorbou. Král komiků se ovšem zrodil v divadle a působil na scénách Městských divadel pražských – v divadle Rokoko a v divadle Komedie. „Burian začínal se svými komickými výstupy v roce 1916 na kabaretní scéně v Rokoku a ty nejslavnější, jako byla Italská opera, Řecko-římský zápas se židlí, Muž s penkalou a parodie na vojenský dril Svěcení praporu či C. a k. marodka, se staly pravidelnou součástí programové nabídky,“ říká Justina Kašparová, archivářka MDP. V letech 1923-1925 Burian působil v Rokoku jako ředitel, poté se rozhodl, že se stane vlastním pánem. Své divadelní podnikání vysvětloval: „Nemohl jsem udělat nic rozumnějšího, než peníze vydělané svými vlastními ústy, strkat též do své vlastní kapsy.“ Po krátkých působeních na scénách v hotelu Adria a na Smíchově se roku 1930 přestěhoval do divadelního sálu, který sídlil v nově postaveném funkcionalistickém paláci Báňské a hutní společnosti, do dnešního divadla Komedie.

„Divadelní provoz Burianova divadla byl zahájen 19. prosince 1930 premiérou Co dokáže Lemlíček. Představení tehdy mohlo vidět až 850 diváků, protože kapacita hlediště byla oproti dnešnímu stavu téměř trojnásobná. Sál byl vybaven nejmodernější technikou a prostorná foyer obložena vybraným mramorem,“ říká Lenka Dombrovská, editorka knihy Divadlo Vlasty Buriana a Komedie /1930-2020/. Scéna, později přejmenovaná na Divadlo Vlasty Buriana, nabízela Pražanům široké spektrum kulturního vyžití, byla zde Kinema (na oponu v sále se promítaly týdeníky, grotesky, dokumentární a animované filmy), konala se sportovní klání, besedy, výstavy i módní přehlídky pod záštitou Niny Burianové. Teatrolog Vladimír Just v kapitole věnované patnácti letům Burianova divadla mimo jiné napsal: „Otevření Burianova divadla v paláci Báňské a hutní společnosti v prosinci 1930 znamenalo opravdový, gruntovní předěl nejen v jeho kariéře, ale i v kultuře hlavního města. Šlo v každém případě o výrazné obohacení pražského divadelního i společenského života.“

Burian v té době spolupracoval s režisérem Juliem Leblem, který v jeho divadle realizoval většinu premiér a pod jehož vedením vytvořil řadu nezapomenutelných komických figur. Na jevišti se potkával s hereckými hvězdami Jaroslavem Marvanem, Čeňkem Šléglem nebo Václavem Trägerem. Mnohé z inscenací, uvedených v Komedii, se pak objevily i na stříbrném plátně. Období strávené v divadle Komedie představuje vrchol Burianovy kariéry. Ta byla násilně přerušena, když byl v květnu 1945 neprávem obviněn z kolaborace s nacisty a na nároží Jungmannovy a Lazarské ulice začalo působit Divadlo kolektivní tvorby.

Herec Radovan Lukavský, kterého Vlasta Burian vyreklamoval do svého divadla z totálního nasazení, o něm před lety řekl: „Když zavřeli Divadlo E. F. Buriana, tak celá řada těch herců nedostala vůbec nikde angažmá. Vlasta Burian je všechny angažoval k sobě do divadla, všem platil krásné gáže, fantastické to bylo. A po válce se tahle skupina zmocnila Burianova divadla a podali žalobu na Vlastu Buriana jako na kolaboranta. My všichni ostatní jsme napsali žádost, aby okamžitě tuhle obžalobu zrušili a napsali jsme, kolik dobrých skutků Vlasta Burian udělal. Nebylo to nic platné, oni ho pak odsunuli někam na venkov, kde dělal vrchního a při tom dělal legrace. Tento stát se k němu zachoval strašným způsobem. Byl to vynikající a dobročinný člověk.“

Výstava o Komedii

Hned po zmírnění restrikcí spojených s pandemií chystají MDP několik akcí, které se budou vázat k oběma výročím. Například výstavu Komedie Vlasty Buriana, na níž budou vystaveny rozmanité materiály z archivu (například výtvarně nápadité plakáty z Burianovy éry) i práce mladých umělců. „Abychom touto výstavou navázali na předchozí progresivní období, rozhodli jsme se nedívat pouze zpět a oslovili jsme pět výtvarníků, aby v prostorách Komedie vystavili díla s tématy historie, divadlo a smích. Většina jejich prací vznikla speciálně pro tuto výstavu. V první části tedy uvidíte KOMEDII, která může být veselá, směšná i tragická. Vystavují zde: Patrik Adamec, Tereza Bartůňková, Dorothea Hofmeisterová, Andrea Malinová a Michal Nagypál,“ zve na výstavu programová kurátorka Komedie, Lenka Dombrovská.

Malou část výstavy lze již nyní spatřit v pokladně divadla v pasáži Vlasty Buriana. V malém proskleném prostoru se tísní třímetrová groteskní socha Kostlivec od Patrika Adamce a na plakátu, který zve na chystanou výstavu, je dekadentní kresba Burianových následovníků, která parafrázuje Gulliverovy cesty, právě od malíře Michala Nagypála.

Více o knize zde.

Audiokniha Vlasta Burian – Život za smích

Galerie

Mohlo by vás zajímat

23. 5. 2024
Studující katedry produkce pražské DAMU letos pořádají výroční 30. ročník festivalu ZLOMVAZ
22. 5. 2024
BodyVoiceBand připravuje na výročí 120. narozenin E. F. Buriana obnovenou premiéru Lásky, vzdoru a smrti
10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit