Partneři portálu O divadle

Mecenáši

22. května 2024

Zkrocení zlé ženy (Divadlo F. X. Šaldy)

"Když narazí kosa na kámen, létají jiskry až do oblak."

Balet Divadla F. X. Šaldy v Liberci uvede 17. listopadu premiéru slavné komedie Williama Shakespeara, Zkrocení zlé ženy. Baletu se podařilo zachovat humorného ducha literární předlohy a slibuje působivé taneční i herecké výkony v doprovodu energické hudby Dmitrije Šostakoviče.

Marika Mikanová, autorka libreta, choreografie a režie, slavnou komedii převedla do taneční podoby již v roce 2018, tehdy pro divadlo v Ústí nad Labem. Pro své nové zpracování vytvořila zcela novou pohybovou koncepci, ušitou na míru libereckému baletnímu souboru, odpovídající stylu a charakteru tanečníků (scénu a hudební koláž si vypůjčila ze svého prvního nastudování):

,,Nuria je temperamentní tanečnice, která dovede zaujmout. Umí se v okamžiku hladce proměnit z fúrie na milou a vstřícnou ženu. A Michal je přemýšlivý, charismatický tanečník, který si s rolí Petruccia hraje a přináší obraz pohodového muže. Je výhra mít v týmu takové umělce.

Příběh přináší nezvyklé téma, které, ač není trendy, ukazuje přímý rozpor se současným vnímáním vztahu muže a ženy. Linka je pro mě, jako režisérku, čistá a dobře uchopitelná, přestože není jednoduché přenést mluvené dialogy komedie do taneční interpretace. Byla to výzva. Mám radost, že se tanečníci v charakterech svých postav našli a užívají si své role. Pokud se tanečník v komické scéně cítí jistě a sám se dobře baví, je velká šance, že se bude bavit i divák.“

Balet je záměrně ponechán ve stylizaci odlehčené renesance. Manžel se snaží svou ženu přetvořit k obrazu svému: ,,V dnešní emancipované době si už nedovedeme představit takový model a domnívám se, že se ani do jiné doby nehodí. Nejtěžším úkolem bylo vybalancovat hranice tehdejších a současných představ tak, aby zpracování nepůsobilo nepatřičně. Příběh by měl připomenout, jak zásadní je být si navzájem respektujícími a podporujícími partnery.”

Jednoduchý děj si získá diváky všech generací. Šlechtic Petruccio přijíždí do italské Padovy. Seznamuje se s Baptistou, bohatým občanem, a jeho dvěma dcerami, Kateřinou a Biankou. Bianca je skromná a poslušná dívka, o kterou je zájem, zatímco její sestra je extrémně tvrdohlavá a nikdo ji za ženu nechce. Otec tedy nedovolí, aby Bianca pomýšlela na sňatek dříve, než se provdá starší Kateřina. Co kdyby už potom starší dceru neprovdal? Přes svou nepřístupnost si Kateřina získá Petrucciovu pozornost. Ten se stává jediným, kdo se odvažuje pojmout zlou ženu za manželku. Jaké asi bude jejich společné soužití a kdo koho zkrotí?

Více o inscenaci:

Mohlo by vás zajímat

10. 5. 2024
Nadační fond Magdaleny Kožené připravuje nabitý program 8. ročníku celostátního festivalu ZUŠ Open
9. 5. 2024
Na jeviště Městského divadla Kladno míří další světový hit
2. 5. 2024
Ekologie, hledání identity, rozdělená společnost a rodinné vztahy. Dva tituly známé a dva neznámé. V sezóně 24/25 uvede Divadlo Petra Bezruče pod uměleckým vedením Jana Holce Ibsenovo drama Nepřítel lidu, adaptaci novely Viktora Dyka Krysař a v českých premiérách řecké drama Janise Mavritsakise Slepá skvrna a hru kanadského dramatika Jordana Tannahilla s názvem Pozdě příchozí. […]
27. 4. 2024
Petra Nesvačilová a Iva Pazderková poprvé spolu na jevišti